Wakacje na Bali, czyli co warto wiedzieć przed wyjazdem (dojazd, wiza, ceny, sim)

Wakacje na Bali, czyli co warto wiedzieć przed wyjazdem (dojazd, wiza, ceny, sim)

Jak dotrzeć na Bali? Czy potrzebna jest Ci wiza? Dojazd z lotniska do centrum. Relacja z miesięcznej podróży.

Lotnisko na Bali

Denpasar Airport jest jedynym lotniskiem międzynarodowym na Bali. W 2018 roku port obsłużył ponad 6 500 000 pasażerów. Dla porównania Lotnisko Warszawa-Modlin 3 081 966, a Kraków Balice 6 769 369 osób. Jak pokazują liczby przez tak małą wyspę przewija się bardzo dużo osób. Jest to widoczne zarówno w Kucie, jak i Ubud gdzie udaje się większość przyjezdnych.

Lotnisko obsługuje najwięcej lotów międzynarodowych z Dubajem, Melbourne, Perth, Sydney, Kuala Lumpur, Manilą, Hong Kongiem, Szanghajem, Xiamen i Doha.

Wiza na Bali

Wiza turystyczna dla obywateli Polski do 30 dni nie jest wymagana, ale też nie może zostać przedłużona. Wszystkie formalności, załatwimy na lotnisku po przylocie bez żadnych opłat. Musimy tylko odpowiedzieć na kilka pytań; skąd, dokąd, na jak długo itp. Podczas każdej takiej procedury (niezależnie w jakim kraju) staram się zawsze uśmiechać, a nóż jeszcze nie spodobam się obsłudze lotniska i mnie nie wpuszczą :D. Taka moja lekka paranoja :).

Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy. Ubiegający się o wizę wielokrotną muszą w momencie złożenia aplikacji legitymować się paszportem ważnym minimum 18 miesięcy.

Przy dłuższych pobytach lub innych celach wyjazdu oraz w przypadku posiadania paszportu tymczasowego o wizę należy aplikować w Ambasadzie Indonezji w Warszawie.

Dojazd z lotniska

Przed rezerwacją noclegu, bądź bezpośrednio po niej warto w swoim obiekcie zorientować się, czy oferuje on transfer z lotniska. Najlepiej napisać maila z pytaniem, czy istnieje taka możliwość i jaki jest jej koszt.

W przypadku nocnego przyjazdu warto jest to też zrobić dla własnego portfela i bezpieczeństwa .

Z własnego doświadczenia uważam, że stawki przejazdu załatwionego przez hotel nie są wygórowane ponieważ obiekt chce mieć pewność, że gość trafi faktycznie do nich.

Wielu kierowców wybiera dłuższe trasy, żeby nas naciągnąć. Ma to oczywiście znaczenie tylko jeśli jedziemy na liczniku. W tym wypadku przydaje się internet i mapa na której możemy śledzić trasę w czasie rzeczywistym. Będziemy wiedzieć, czy kierowca jedzie według przybliżonej trasy. Nie należy panikować, gdy skręci on w drogę lekko odbiegającą od wyznaczonej na mapie, może być to spowodowane korkami, robotami drogowymi lub całkowitym brakiem drogi, znakami zakazu, których często nie ma na internetowych mapach.

Należy panikować dopiero, gdy kierowca minie kilka krzyżówek i konsekwentnie będzie jechał w innym kierunku. Wtedy trzeba stanowczo interweniować.

W naszym przypadku dojazd z lotniska w Denpasar do hostelu w Sanur o 2 w nocy kosztował 150 000 rupii indonezyjskich, w przybliżeniu 40 zł.

Poruszanie się po wyspie

Wszędobylscy taksiarze oferują przejazd lub wycieczki na każdym rogu. Trzeba przyzwyczaić się do ciągłego zaczepiania i zwyczajnie ich ignorować. Ceny przejazdów należy targować, ponieważ są zawyżone. Indonezyjczycy najwyraźniej uważają, że skoro stać cię na bilet i kilka tygodni urlopu, musisz mieć pieniądze. Sam fakt, że jesteśmy biali podnosi ich koszt.

Przykładowo przejazd samochodem na trasie Sanur – Paganbai (port z którego wypływają łodzie w stronę wysp Gili oraz Lombok) kosztował nas $20 dolarów, a jednodniowa wycieczka po Bali $35.

Wynajęcie skutera jest najlepszą opcją na ograniczenie wydatków oraz da Wam niezależność. Początkowo chaos i brak przestrzegania przepisów na drogach może przytłaczać. Tak przynajmniej było w naszym przypadku i minęło kilka dni zanim odważyliśmy się wynająć skuter. Wynajęcie własnego środka transportu było dobrą decyzją, która pozwoliła nam na zobaczenie mniej komercyjnej części wyspy.

Koszt wynajęcia skutera waha się zależnie od okresu najmu. Przy 9 dniowym najmie, po tarowaniu zapłaciliśmy 65 000 idr (ok.17 zł) za dzień. Przeważnie jest to kwota 70 000 – 90 000 idr.

W 9 dni przejechaliśmy ok. 500 km, za 100 000 idr (ok. 27 zł). Cena paliwa wynosi 10 000 do 13 000 za litr, zależnie od regionu. W mniejszych miejscowościach dla białego była dwukrotnie wyższa, w takich wypadkach należy się targować.

Przykładowy dystans i czas przejazdu skuterem

TRASACZAS PRZEJAZDU & DYSTANS
Ubud – Batur 1 godz. 3 min – 38 km
Ubud – cmentarz Terunyan 1 godz. 22 min – 42,4 km
Ubud – Lovina 1 godz. 57 min – 73,1 km
Lovina – Kubu 1 godz. 41 min – 71,1 km
Kubu – Batur1 godz. 7 min – 31,1 km
Batur – Ubud1 godz. 9 min – 42,9 km

Waluta w Indonezji

Mówią, że pierwszy milion trzeba ukraś, nie jest to do końca prawda :). Ty też możesz zostać milionerem :)! Wystarczy, że pojedziesz do Indonezji i wymienisz 500 zł, będziesz miał wtedy prawie dwie bańki :).

Kurs rupii indonezyjskich do złotówek

ZŁOTÓWKARUPIA INDONEZYJSKA ( Kod – IDR, symbol Rp)
2,00 zł 7550 Rp
5,00 zł 18,875 Rp
10.00 zł 37,775 Rp
20.00 zł 75,550 Rp
50.00 zł 188,875 Rp
100.00 zł 377,725 Rp
500.00 zł 1,888,625 Rp
1000.00 zł 3,777,250 Rp

Na początku każdego wyjazdu mam problemy z połapaniem się w nowej walucie, dlatego zabieram ze sobą małą ściągę. Już od kilku lat na stronie Coinmill wybieram interesująca mnie walutę, wycinam tabelę (program Narzędzie wycinania/Snipping Tool), drukuję ją, a następnie zaklejam taśmą bezbarwna. Tak przygotowane przeliczniki walut bardzo mi się przydawały na przestrzeni lat i wielokrotnie pozwoliły uniknąć przepłacenia. Przed każdym długim wyjazdem robię takie portfelowe ściągi w dwóch wariantach. W przypadku Indonezji był to: złotówki na rupie oraz dolary na rupie.

Jaką walutę zabrać na Bali?

Dolary amerykańskie, dolary australijskie, euro oraz funty są powszechnie wymieniane. W drogę przeważnie zabieram dolary amerykańskie. Jeśli również zdecydujecie się na taki wariant pamiętajcie, żeby zabrać tylko banknoty $50 i $100 dolarowe, do tego muszą być to nowe stówki. Dolary sprzed 1996 roku nie są akceptowane.

Większość lokalnych oczekuje zapłaty/napiwków w lokalnej walucie, wiec nie traćmy czasu na szukanie w kantorach 1 i 2 dolarówek. Drugim powodem, dla którego należy unikać zabierania niskiego nominału jest niższy kurs skupu – pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją.

Przykładowy kurs banknotów dolara amerykańskiego do rupii

WYSOKOŚĆ NOMINAŁU – DOLAR AMERYKAŃSKI $CENA W KANTORZE – RUPIA INDONEZYJSKA Rp
$100/50 142 000 Rp
$20/10 130 000 Rp
$5/2/1 105 000 Rp

Przed wymianą gotówki w kantorze należy zapytać, czy pobiera on prowizję. Dobry kurs na tablicy nie oznacza, że dostaniemy więcej. Takie kantory naliczają opłaty i podatki, finalnie kurs jest dużo niższy i do naszego portfela trafi mniej rupii.

Przy wymianie kwoty $1000 i powyżej należy okazać paszport oraz wypełnić kwitek. Nie jest to coś strasznego, ale można tego uniknąć wymieniając trochę mniejszą sumę np. $900.

Sim card

Lądując na wyspie wypytaliśmy kierowców oraz obsługę hotelu o najlepszą kartę sim. Większość osób poleciło TELKOMSEL. Karta 17 GB simPATI kosztowała 290 000 ind ( ok. 77zł). Kupiliśmy 2, po jednej na osobę. Ile GB faktycznie było na koncie tego nie wiemy. Ilość danych wystarczyła nam na cały miesiąc podróży; social media, komunikatory, YouTube, a wieczorami, gdy nie mieliśmy już siły na chodzenie oglądaliśmy seriale :). Zasięg był prawie we wszystkich odwiedzonych miejscach.

Przy kupnie karty musieliśmy okazać paszport. Pani zrobiła zdjęcie dokumentu wraz z kupioną kartą sim, po czym przesłała je wiadomością do szefa. Ten z kolei zarejestrował kartę online. Wszystko poszło sprawnie i bez problemu, choć załatwiliśmy to na małym straganie.

Szczepienia

Przyjezdni nie mają obowiązku posiadania szczepień, jednak przed wyjazdem do Indonezji proponowałbym zrobić lub przypomnieć chociaż podstawowe szczepienia; dur brzuszny, biegunka, żółtaczka typu A i B, wścieklizna. Przydadzą się one również na inne wyjazdy. Jeśli nie jesteście zwolennikami szczepionek może przekona Was fakt, że woda w tamtejszych kranach nie nadaje się do picia.

Niestety nawet jeśli się zaszczepicie dalej możecie zarazić się malarią lub dengą; na te choroby nie ma jeszcze szczepionek w oficjalnym użytku. Choroby te roznoszone są przez komary i na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że denga nie była przyjemna. W tym wypadku należy zadbać o ochronę skóry, najlepiej z DEET o stężeniu 50%. Sugeruję zabrać również moskitierę.

Przed każdym wyjazdem należy skonsultować się z lekarzem, który doradzi Wam jak należy się zabezpieczyć w danym regionie.

Zwiedzanie Bali

Rejs do Parku Narodowego Komodo

Rejs do Parku Narodowego Komodo, Rejs na Komodo, rejs do Komodo, Wulkan Rinjani, Ile kosztuje rejs statkiem do Parku Narodowego Komodo? Wyspa Kenawa Wyspa Moyo, wodospad Moyo, Wyspa Komodo, Różowa plaża, Wyspa Padar, Wyspa Rinca, Manta Point, Labuahan Bajo (Wyspa Flores), Jak wygląda rejs do Komodo? smoki z komodo, warany, jedzenie, atak warana na człowieka,

Jak dostać się na wyspy Gili?

atrakcje na Bali, ceny na Bali, dojazd z lotniska, waluta na Bali, podróż na Bali, jak dojechać na Bali religia na Bali, przydatne informacje, gdzie leży Bali, ceny w Indonezji, Denpasar lotnisko, Sanur, Kuta, Kubu, nurkowanie, zachód słońca, palmy, pola ryżowe, kawa Luwak, dojazd, wiza na Bali, Denpasar, Sanur, Kuta, Kubu, Batur, Lovina, Uluwatu, Legian, Ubud

Zawiła droga do Batur

Kintamani, Wulkan Batur, jezioro Batur, zboczem wulkanu, Treking na wulkan Batur, Powrót do Ubud, skuterem po Bali, Plaże Kuty, W drodze do Luhur Uluwatu, Świątyni Uluwatu, Plaża surferów Suluban, wulkan, poruszanie się po Bali, ceny na Bali, wydatki na Bali, ile kosztuje wynajecie skutera na Bali, Polskie blogi podróżnicze, podróże po swiecie, Smaczne Podróże, blog podróżniczy,

Nurkowanie w Tulamben – wrak USAT Liberty

Nurkowanie w Tulamben – wrak USAT Liberty,Dojazd skuterem do Tulamben, wulkanu Agung, Nurkowanie we wraku USAT Liberty Tulamben, Sea Hua Ha Ha, GoPro 7, Atrakcje Kubu, Czarne plaże w Kubu, Rumah Pohon Kubu, podróż do Indonezji, ceny na Bali, nurkowanie na Bali, atrakcje w Indonezji, blog podrózniczy

Plaża, słońce i delfiny w Lovina

Plaża, słońce i delfiny w Lovina, Love + Ina = Lovina, Jak dostać się do Loviny, Prywatny kierowca, Autokar Perama Tour, Bemo, skuter, Ubud – Denpasar, Gillimanuk – Lovina, wulkanu Bratan, Poruszanie się po Lovinie, Delfiny w Lovinie, Czarne plaże w Lovinie, Świątynia Brahmavihara Arama Buddhist, Banjar, sarong, Pandji, Gorące źródła Air Panas Banjar Bali,

Powrót na Bali – szukamy raju w Ubud

Co warto zobaczyć na Flores?

Denga w podróży

Jednodniowa wycieczka po Flores

Czy Bali to faktycznie raj na ziemi?

Podróż po Argentynie

Salar de Uyuni, Unyuni, Potosi, plaza de 10 Noviembre, Sucre do Santa Cruz, La Paz, Tarabuko, Coroico, Cochabamby, jezioro Titikaka, Copacabany, Puno w Peru, Bożena Sanetra Fernandez

Największe solnisko świata i jezioro Titicaca – podróż po Boliwii

Kirgistan, a gdzie to jest?

Pola lawendy w Polsce, UK i na świecie

pole lawendy, Prowansja we Francji, Pola lawendy w Polsce, Lawendowe Pole – manufaktura zielarska, Lisie Pole, Lawendowe Zdroje Pakszyn, Pola lawendy w UK, Pola lawendy Cotswold, Hitchin Lavender Farm Hertfordshire, Pole Lawendy Hampshire, Mayfield Lavender Farm, Lawendowa farma Mayfield, lawendowe miejsca w UK, Płaskowyż Valensole, Pola lawendy we Włoszech, Lawenda na wyspie Hvar, Velo Grablje, Lawenda na Węgrzech – Balaton, Lawenda w Bułgarii, Lawenda w Turcji, Pola lawendowe na świecie, Pola lawendowe w USA, Pola lawendy w Kanadzie, Pola lawendy w Australii, Pola lawendowe w Azji, Najczęściej uprawiane gatunki lawendy, Jak powstaje olejek lawendowy? Do czego używa się lawendy? polskie blogi podróżnicze, ciekawe miejsca na świecie,
blog turystyczny, blog podróżniczy, promocja regionu
Tags
Leave Comment
 1. 22 Comments

  stopociechblog

  Smutne że wszędzie chcą człowieka naciągnąć, oszukać, a Twoja skóra odgrywa tu rolę wiodącą. Na wszystko począwszy od trasy do hotelu po cenę benzyny, wynajem skutera… trzeba uważać. Marne to. Ale miejsce widoki rekompensują chciwość i lisi spryt człowieka. ja nie znająca angielskiego sama w takiej podróży leżę i kwiczę.

  Reply
  1. 22 Comments

   Arek

   Niestety, takie są stereotypy, biały w biednym kraju uważany jest za bogacza. Targując się z ludźmi, zawsze powtarzam, że jestem z Polski i nie zarabiam tyle co Australijczycy, czy Niemcy.

   Niekoniecznie leżysz i kwiczysz, wystarczy nauczyć się kilku liczebników. Można też zabrać kogoś bliskiego. Tam również nie wszyscy mówią po angielsku ;).

   Reply
   1. 22 Comments

    stopociechblog

    Na migi można też i językiem ciała. Hi hi ale śmiechu wyszłoby z tego.

   2. 22 Comments

    Arek

    Oj pewnie tak :). Wielokrotnie musiałem porozumiewać się na migi :). Nie zawsze z pozytywnym skutkiem.

   3. 22 Comments

    stopociechblog

    :-)))

 2. 22 Comments

  agata

  świetne kompendium! szkoda że nie mieliśmy takiego przed wyjazdem 🙂

  Reply
  1. 22 Comments

   Arek

   No szkoda, ale nie ma tego złego ,co by na dobre nie wyszło. Teraz mamy własny poradnik :D.

   Reply
 3. 22 Comments

  Bezbrzeżne myśli - blog

  Ciekawy i przydatny zestaw informacji przed wyjazdem na Bali. Może kiedyś się tam wybiorę.. Kto wie.

  Reply
  1. 22 Comments

   Arek

   Nigdy nic nie wiadomo ;). Ja też nie myślałem, że kiedyś tam trafię, a jednak stało się :).

   Reply
 4. 22 Comments

  Globfoterka

  Dzięki za ściągawę :). Co do walut – polecam aplikację XE.COM. Zaznaczasz sobie waluty, a później tylko przeliczasz. Apka działa offline, a kiedy połączysz się z internetem, zaktualizuje kurs o najnowsze dane z banków. Nie rozstaję się z nią w trakcie podróży po świecie.

  Reply
  1. 22 Comments

   Arek

   Dzięki za polecenie aplikacji ;), sprawdzę ją :).

   Reply
 5. 22 Comments

  Rejs do Parku Narodowego Komodo • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Wakacje na Bali, czyli co warto wiedzieć przed wyjazdem […]

  Reply
 6. 22 Comments

  Jednodniowa wycieczka po Flores - Labuan Bajo • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Wakacje na Bali, czyli co warto wiedzieć przed wyjazdem […]

  Reply
 7. 22 Comments

  Zwiedzanie Bali atrakcje które warto zobaczyć • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] W tym wpisie znajdziecie omówione takie tematy jak, waluta – jaką zabrać, kurs rupii, wiza,… […]

  Reply
 8. 22 Comments

  Czy Bali to faktycznie raj na ziemi? • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Wakacje na Bali, czyli co warto wiedzieć przed wyjazdem […]

  Reply
 9. 22 Comments

  Choroby w podróży - denga • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Wakacje na Bali, czyli co warto wiedzieć przed wyjazdem […]

  Reply
 10. 22 Comments

  PODRÓŻ PO ARGENTYNIE - PRZEMYŚLENIA Z DROGI • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] WAKACJE NA BALI, CZYLI CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM […]

  Reply
 11. 22 Comments

  Apartamenty w Afryce - zobacz inny świat • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Wakacje na Bali, co warto wiedzieć przed wyjazdem? […]

  Reply
 12. 22 Comments

  Czy warto kupić buty Nagaba? • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Wakacje na Bali, co warto wiedzieć przed wyjazdem? […]

  Reply
 13. 22 Comments

  Spotkanie podróżników w Londynie • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Wakacje na Bali, co warto wiedzieć przed wyjazdem? […]

  Reply
 14. 22 Comments

  Jak przygotować się do podróży? • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Przykładowo w Indonezji dolary sprzed 1996 roku nie są akceptowane, a nominały 1, 2 i 5 są skupowane po mniejszym kursie. Miałem taką sytuację podczas zwiedzania Bali – zainteresowani wyjazdem na Bali mogą poczytać o tym tutaj (Wakacje na Bali, czyli co warto wiedzieć przed wyjazdem). […]

  Reply
 15. 22 Comments

  Ilulissat – tam, gdzie cielą się góry lodowe • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Wakacje na Bali, co warto wiedzieć przed wyjazdem? […]

  Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: