Festiwal podróżniczy nad Wigrami

W ostatnich tygodniach nie byłem zbyt aktywny na blogu, co nie znaczy, że się obijałem. Wręcz przeciwnie! Dzieje się :)! Intensywnie pracowałem nad kilkoma projektami, ale efekty moich starań w większości będzie można zobaczyć dopiero za kilka miesięcy. 

Pierwszym projektem, i jak dla mnie dość dużym wyzwaniem jest współorganizacja „Festiwalu podróżniczego nad Wigrami„. 

Kilka tygodni temu rozpocząłem rozmowy z Wigierskim Parkiem Narodowym w sprawie organizacji imprezy podróżniczej. Park zgodził się wesprzeć moje starania i tym oto sposobem w dniach 28-29.06.2019 w Muzeum Wigier w Starym Folwarku odbędzie się szereg prelekcji podróżniczych. 

Plan festiwalu

28.06.2019  

18.00 Oficjalne rozpoczęcie, przywitanie Gości.

18.20 – 18.45 Autoprezentacja podróżników, po czym każdy prelegent będzie miał ok. 30 min na przedstawienie swojego tematu.

Nieskończone opowieści Podróżników

 • Czarna Hańcza od źródeł do ujścia. Daniel Danecki wraz z Jakubem Skrodzkim pokonali 158 kilometrową trasę kajakiem od źródła rzeki Czarna Hańcza w miejscowości Okliny, do wsi Dmisiewicze na Białorusi, gdzie rzeka uchodzi do Niemna. Niestety Jakub Skrodzki ze względu na wyjazd nie będzie mógł wystąpić na prelekcji. Daniel Danecki w pojedynkę zrelacjonuję ich wspólną przygodę.
 • Latać każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej. Krzysztof „Komóra” Orłowski zapalony paralotniarz, opowie o początkach przygody z paralotniarstwem oraz jego niuansach. Podczas prelekcji oprócz filmików zaprezentuje również sprzęt służący do lotu swobodnego. 
 • Sycylia – samochodem przez krainę trzech rogów. Renia i Mikołaj twórcy bloga Przekraczając Granice, razem odwiedzają bliższe i dalsze rejony naszego globu. Jak na prawdziwych podróżników przystało, poznali się w czasie jednego z wyjazdów, zaręczyli podczas kolejnego. W sumie zwiedzili kilkadziesiąt krajów na trzech kontynentach. Ona pół roku eksplorowała Azję, On w Afryce w wyniku napadu stracił pamięć. Na festiwalu opowiedzą o jednej ze swoich ostatnich podróży na południowe rubieże Europy. Sycylia przede wszystkim kojarzy się z mafią i aktywnym wulkanem. Renia i Mikołaj pokażą te, jak i inne jej uroki. Odwiedzą z Wami antyczne budowle, średniowieczne miasta i pokażą piękno sycylijskiej natury.
 • Smoki z Komodo – Arkadiusz Makowski i Agata Wilk. Podróżnicy, i od niedawna para z dużym doświadczeniem w podróżowaniu solo. Swoje umiejętności i wiedzę samodzielnego eksplorowania wykorzystali we wspólnej miesięcznej podróży po Indonezji, gdzie wyruszyli aby zapolować z aparatem na Smoki z Komodo. Zaprezentują film z wyjazdu, a po seansie odpowiedzą na Wasze pytania.
 • 8 miesięczna podróż po Ameryce Południowej – Bożena Sanetra Fernandez wraz z mężem Manuelem Fernández Alvear. 8 miesięcy, 6 krajów, milion wspomnień i jedna miłość, czyli jak można znaleźć szczęście w podróży.
 • Treking do Everset Bace Camp. Ewelina Rosół, czyli po prostu Zupa, podróżniczka, która bakcylem podróży zaraziła się kilkanaście lat temu. Z plecakiem na ramieniu zwiedziła ponad 60 krajów świata, od brazylijskiej Amazonii, przez nepalskie Himalaje, na egzotycznym Borneo kończąc. Zakochana po uszy w Azji, w której zostawiła połowę serca. Jej relacje z podróży można oglądać na Instagramie: zupatraveler. Chyba ma ADHD, bo nigdy nie może usiedzieć w jednym miejscu. Kocha poznawać świat, odkrywać i smakować. Podróżowanie jest największą pasją jej życia, na którą przeznacza każdą wolną chwilę i złotówkę.

29.06.2019

10.00-14.00 Gra terenowa „Wśród lasów, pól i jezior, czyli co nie tylko Żwirek i Muchomorek wiedzieć powinni o wigierskiej przyrodzie” – zabawa otwarta dla wszystkich chętnych.

18.00 – 18.20 Autoprezentacja podróżników – każdy prelegent będzie miał ok. 30 min na przedstawienie swojego tematu.

Nieskończone opowieści Podróżników

 • „Rowerowa Północ – Świnoujście – Suwałki”. Suwalczanie Tomasz Bułtralik i Daniel Danecki entuzjaści wypraw rowerowych w maju 2019 roku planują  przejechać ze Świnoujścia do Suwałk w 9 dni 1200 kilometrów. Początkowo trasa ma przebiegać Szlakiem Latarni Morskich, a od Elbląga do Suwałk będą podążać szlakiem Green Velo.
 • Pod Bałkańskim niebem, czyli apartamenty milion gwiazdkowe. Agnieszka i Piotr Skrobol. Ona – licencjonowany przewodnik. On nielicencjonowany chaszczołaz. Znaleźli siebie na Bałkanach i tam też szczególnie lubią wracać. Najbardziej ukochali Bośnię i Hercegowinę. Swoje wyjazdy organizują w rozsądnych kosztach. Chcą podzielić się praktyczną wiedzą jak nie dać się zjeść robakom, nie roztopić się w 40 stopniowych upałach, nie utopić w namiocie przez 3 dni ulewnego deszczu, ani nie zamarznąć w zimie. Na własnej skórze wielokrotnie mieli okazje sprawdzić jakimi drogami nie należy jeździć. Jako fascynaci Bałkańskich smaków opowiedzą też jak nie powinno się robić bałkańskiej lepinji.
 • Rok na Antarktydzie. Agata Wilk miłośniczka gór i trekingu. Odwiedziła dziesiątki krajów na kilku kontynentach, od Europy poprzez Azję, Amerykę Południową na Antarktydzie kończąc. W swoim życiu odbyła trekingi do takich miejsc jak Torres del Paine, Cerro Torre w Patagonii, Everest Base Camp w Nepalu, czy K2 Base Camp w Pakistanie. Swojego czasu ciekawość świata zaprowadziła ją na roczny kontrakt do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskieg, gdzie jak mówi nie tylko czuwała nad zdrowiem uczestników, ale również liczyła pingwiny.
 • Spitsbergen – jachtem po bruzdnice! Dr Paweł Michał Owsianny hydrobiolog i geograf, Wicedyrektor Nadnoteckiego Instytut UAM w Pile. Specjalista fykolog – badacz glonów, w tym znawca bruzdnic (Dinoflagellata). Pasjonat i realizator edukacji outdoor’owej – zielonych szkół leśnych, hydrowycieczek i nauki „geo-tropem”. Kierownik zespołów naukowych m.in. badań na Spitsbergenie podwodnych badań jezior Tatr, gdzie opisuje rzadkie i odkrywa nowe gatunki dla nauki. Będzie opowiadał o wyprawie badawczej UAM Piła Nord Expedition na Spitsbergen w poszukiwaniu glonów należących do bruzdnic.
 • Bieg dla Pokoju. Piotr Kuryło maratończyk i ultramaratończyk, laureat „Kolosa” w 2011 roku w kategorii „Wyczyn roku” za przebiegnięcie wokół kuli ziemskiej (przez Europę, Stany Zjednoczone, Rosję, łącznie ok. 20 tys. km). Pan Piotr przebiegł również Polskę wzdłuż i wszerz oraz przepłynął Wisłę pod prąd. Podczas prelekcji opowie o swoim rocznym biegu, oraz jak wpłynął on na jego życie.  

W trakcie festiwalu przewidziane są przerwy na degustację sękacza (jeśli nie wiecie co to sękacz zerknijcie do tego wpisu), oraz kawę prosto z Indonezji. Może znajdą się też inne smaczki z podróży :).

Dla wszystkich nieobecnych będę prowadzić transmisję na żywo na Facebooku. Zainteresowanych zapraszam w dniach 28-29.04.2019 od godziny 18.00 do odwiedzenia profilu Smaczne Podróże.

Pozdrawiam i do usłyszenia za miesiąc! Tymczasem Indonezjo nadchodzimy :D!

Fot. : Piotr Kuryło, Bożena Sanetra Fernandez, Agata Wilk, Przekraczając Granicę, Daniel Danecki, Agnieszka i Piotr Skrobol

Festiwal podróżniczy nad Wigrami podsumowanie

Festiwal podróżniczy nad Wigrami, Rejs po jeziorze Wigry, Rejs Leoptodorą II, wycieczka rowerowa, Rejs statkiem na Wigrach, prelekcje, atrakcje dla prelegentów, kajakiem po Wigrach, podsumowanie festiwalu, podziękowania, blog Smaczne Podróże, podróze po swiecie, ceny na świecie, ciekawostki

Treking w Peak District

Oxford, ale kanał!

blog turystyczny, blog podróżniczy, promocja regionu

17 Replies to “Festiwal podróżniczy nad Wigrami”

  1. Przepraszam za późna odpowiedz, byłem w podróży po Indonezji.
   Mam nadzieje, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i dopisze frekwencja – tego najbardziej się obawiam.

  1. Dziękuję bardzo :). Właśnie wróciłem z kolejnej podróży :). Już niedługo zacznę publikować kolejne materiały. Mam nadzieje, że pomogą one czytelnikom i widzom przenieść się do Indonezji :).

   1. To dobrze :), postaram się jak najdokładniej ukazać cały wyjazd. Tym razem będzie dużo więcej jedzenia :). Jestem dopiero jeden dzień w Europie i już tęsknie za codziennym śniadaniem w lokalnej knajpce.

   2. Jak dla mnie jedzenie było bardzo smaczne 🙂 i nie takie ostre jak się spodziewałem. Tylko raz było takie ostre, że się popłakałem :). Podstawą zawsze był ryż i dodatki; przeważnie kurczak, tofu i warzywa w różnych wariantach.

   3. Jedzenie jest dla mnie bardzo ważną częścią podróży. Mogę nie zobaczyć kilku atrakcji, ale muszę spróbować jak najwięcej lokalnych potraw. Tym razem zdążyłem nagrać kilka filmików i zrobić sporo zdjęć jedzenia, zanim zniknęło z talerza :D. Czasami było to bardzo trudne, ponieważ po kilku głodnych godzinach człowiek nie myśli o fotografowaniu, tylko o zapełnieniu żołądka.

   4. Fajnie że na lokalne przysmaki przewidujesz fundusz. Cóż pasztecików z Polski tak daleko nie zabierzesz, to i tak trzeba coś kupić do jedzenia. Pozdrawiam z pięknego Gdańska

   5. Pierogów też nie ma, ale za to są inne smaczki :). Fundusz na jedzenie to podstawa :). Pozdrawiam z UK.

   6. Podroby też był :). Omijaliśmy ekskluzywne restauracje. Stołowaliśmy się w skromnych przybytkach, ale jedzenie było równie smacznie, a może i nawet lepsze :).

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.