Festiwal podróżniczy nad Wigrami

W ostatnich tygodniach nie byłem zbyt aktywny na blogu, co nie znaczy, że się obijałem. Wręcz przeciwnie! Dzieje się :)! Intensywnie pracowałem nad kilkoma projektami, ale efekty moich starań w większości będzie można zobaczyć dopiero za kilka miesięcy. 

Pierwszym projektem, i jak dla mnie dość dużym wyzwaniem jest współorganizacja „Festiwalu podróżniczego nad Wigrami„. 

Kilka tygodni temu rozpocząłem rozmowy z Wigierskim Parkiem Narodowym w sprawie organizacji imprezy podróżniczej. Park zgodził się wesprzeć moje starania i tym oto sposobem w dniach 28-29.06.2019 w Muzeum Wigier w Starym Folwarku odbędzie się szereg prelekcji podróżniczych. 

Plan festiwalu

28.06.2019  

18.00 Oficjalne rozpoczęcie, przywitanie Gości.

18.20 – 18.45 Autoprezentacja podróżników, po czym każdy prelegent będzie miał ok. 30 min na przedstawienie swojego tematu.

Nieskończone opowieści Podróżników

 • Czarna Hańcza od źródeł do ujścia. Daniel Danecki wraz z Jakubem Skrodzkim pokonali 158 kilometrową trasę kajakiem od źródła rzeki Czarna Hańcza w miejscowości Okliny, do wsi Dmisiewicze na Białorusi, gdzie rzeka uchodzi do Niemna. Niestety Jakub Skrodzki ze względu na wyjazd nie będzie mógł wystąpić na prelekcji. Daniel Danecki w pojedynkę zrelacjonuję ich wspólną przygodę.
 • Latać każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej. Krzysztof „Komóra” Orłowski zapalony paralotniarz, opowie o początkach przygody z paralotniarstwem oraz jego niuansach. Podczas prelekcji oprócz filmików zaprezentuje również sprzęt służący do lotu swobodnego. 
 • Sycylia – samochodem przez krainę trzech rogów. Renia i Mikołaj twórcy bloga Przekraczając Granice, razem odwiedzają bliższe i dalsze rejony naszego globu. Jak na prawdziwych podróżników przystało, poznali się w czasie jednego z wyjazdów, zaręczyli podczas kolejnego. W sumie zwiedzili kilkadziesiąt krajów na trzech kontynentach. Ona pół roku eksplorowała Azję, On w Afryce w wyniku napadu stracił pamięć. Na festiwalu opowiedzą o jednej ze swoich ostatnich podróży na południowe rubieże Europy. Sycylia przede wszystkim kojarzy się z mafią i aktywnym wulkanem. Renia i Mikołaj pokażą te, jak i inne jej uroki. Odwiedzą z Wami antyczne budowle, średniowieczne miasta i pokażą piękno sycylijskiej natury.
 • Smoki z Komodo – Arkadiusz Makowski i Agata Wilk. Podróżnicy, i od niedawna para z dużym doświadczeniem w podróżowaniu solo. Swoje umiejętności i wiedzę samodzielnego eksplorowania wykorzystali we wspólnej miesięcznej podróży po Indonezji, gdzie wyruszyli aby zapolować z aparatem na Smoki z Komodo. Zaprezentują film z wyjazdu, a po seansie odpowiedzą na Wasze pytania.
 • 8 miesięczna podróż po Ameryce Południowej – Bożena Sanetra Fernandez wraz z mężem Manuelem Fernández Alvear. 8 miesięcy, 6 krajów, milion wspomnień i jedna miłość, czyli jak można znaleźć szczęście w podróży.
 • Treking do Everset Bace Camp. Ewelina Rosół, czyli po prostu Zupa, podróżniczka, która bakcylem podróży zaraziła się kilkanaście lat temu. Z plecakiem na ramieniu zwiedziła ponad 60 krajów świata, od brazylijskiej Amazonii, przez nepalskie Himalaje, na egzotycznym Borneo kończąc. Zakochana po uszy w Azji, w której zostawiła połowę serca. Jej relacje z podróży można oglądać na Instagramie: zupatraveler. Chyba ma ADHD, bo nigdy nie może usiedzieć w jednym miejscu. Kocha poznawać świat, odkrywać i smakować. Podróżowanie jest największą pasją jej życia, na którą przeznacza każdą wolną chwilę i złotówkę.

29.06.2019

10.00-14.00 Gra terenowa „Wśród lasów, pól i jezior, czyli co nie tylko Żwirek i Muchomorek wiedzieć powinni o wigierskiej przyrodzie” – zabawa otwarta dla wszystkich chętnych.

18.00 – 18.20 Autoprezentacja podróżników – każdy prelegent będzie miał ok. 30 min na przedstawienie swojego tematu.

Nieskończone opowieści Podróżników

 • „Rowerowa Północ – Świnoujście – Suwałki”. Suwalczanie Tomasz Bułtralik i Daniel Danecki entuzjaści wypraw rowerowych w maju 2019 roku planują  przejechać ze Świnoujścia do Suwałk w 9 dni 1200 kilometrów. Początkowo trasa ma przebiegać Szlakiem Latarni Morskich, a od Elbląga do Suwałk będą podążać szlakiem Green Velo.
 • Pod Bałkańskim niebem, czyli apartamenty milion gwiazdkowe. Agnieszka i Piotr Skrobol. Ona – licencjonowany przewodnik. On nielicencjonowany chaszczołaz. Znaleźli siebie na Bałkanach i tam też szczególnie lubią wracać. Najbardziej ukochali Bośnię i Hercegowinę. Swoje wyjazdy organizują w rozsądnych kosztach. Chcą podzielić się praktyczną wiedzą jak nie dać się zjeść robakom, nie roztopić się w 40 stopniowych upałach, nie utopić w namiocie przez 3 dni ulewnego deszczu, ani nie zamarznąć w zimie. Na własnej skórze wielokrotnie mieli okazje sprawdzić jakimi drogami nie należy jeździć. Jako fascynaci Bałkańskich smaków opowiedzą też jak nie powinno się robić bałkańskiej lepinji.
 • Rok na Antarktydzie. Agata Wilk miłośniczka gór i trekingu. Odwiedziła dziesiątki krajów na kilku kontynentach, od Europy poprzez Azję, Amerykę Południową na Antarktydzie kończąc. W swoim życiu odbyła trekingi do takich miejsc jak Torres del Paine, Cerro Torre w Patagonii, Everest Base Camp w Nepalu, czy K2 Base Camp w Pakistanie. Swojego czasu ciekawość świata zaprowadziła ją na roczny kontrakt do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskieg, gdzie jak mówi nie tylko czuwała nad zdrowiem uczestników, ale również liczyła pingwiny.
 • Spitsbergen – jachtem po bruzdnice! Dr Paweł Michał Owsianny hydrobiolog i geograf, Wicedyrektor Nadnoteckiego Instytut UAM w Pile. Specjalista fykolog – badacz glonów, w tym znawca bruzdnic (Dinoflagellata). Pasjonat i realizator edukacji outdoor’owej – zielonych szkół leśnych, hydrowycieczek i nauki „geo-tropem”. Kierownik zespołów naukowych m.in. badań na Spitsbergenie podwodnych badań jezior Tatr, gdzie opisuje rzadkie i odkrywa nowe gatunki dla nauki. Będzie opowiadał o wyprawie badawczej UAM Piła Nord Expedition na Spitsbergen w poszukiwaniu glonów należących do bruzdnic.
 • Bieg dla Pokoju. Piotr Kuryło maratończyk i ultramaratończyk, laureat „Kolosa” w 2011 roku w kategorii „Wyczyn roku” za przebiegnięcie wokół kuli ziemskiej (przez Europę, Stany Zjednoczone, Rosję, łącznie ok. 20 tys. km). Pan Piotr przebiegł również Polskę wzdłuż i wszerz oraz przepłynął Wisłę pod prąd. Podczas prelekcji opowie o swoim rocznym biegu, oraz jak wpłynął on na jego życie.  

W trakcie festiwalu przewidziane są przerwy na degustację sękacza (jeśli nie wiecie co to sękacz zerknijcie do tego wpisu), oraz kawę i herbatę prosto z Indonezji. Może znajdą się też inne smaczki z podróży :).

Dla wszystkich nieobecnych będę prowadzić transmisję na żywo na Facebooku. Zainteresowanych zapraszam w dniach 28-29.04.2019 od godziny 18.00 do odwiedzenia profilu Smaczne Podróże.

Pozdrawiam i do usłyszenia za miesiąc! Tymczasem Indonezjo nadchodzimy :D!

Fot. : Piotr Kuryło, Bożena Sanetra Fernandez, Agata Wilk, Przekraczając Granicę, Daniel Danecki, Agnieszka i Piotr Skrobol

Organizatorzy

Treking w Peak District

2 Replies to “Festiwal podróżniczy nad Wigrami”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.