Spotkanie podróżników w Newcastle

Spotkanie podróżników w Newcastle

Mam przyjemność ogłosić kolejne podróżnicze spotkanie. Tym razem odbędzie się ono na angielskiej ziemi. Nie będzie to kopia letniego Festiwalu podróżniczego nad Wigrami, ale jego mniejszy zimowy brat (mniejszy, przynajmniej na chwilę obecną).

Spotkanie odbędzie się 15 lutego w Ośrodku Polskim (adres: Polish Centre, 2 Maple Terrace, Newcastle upon Tyne, NE4 7SF) o godzinie 17:00. Prelekcje będą połączone z dobrowolną zbiórką dla Społecznej Organizacji Przyjaciół Dzieci „Przystań” w Suwałkach i Augustowie, dla których również uczestniczę w spływie z Wigier do Bałtyku.

Plan spotkania podróżników

W czasie spotkania odbędą się 4 ciekawe prelekcje, na których wystąpię ja, Karolina Szczerkowska, Mateusz Błażejczak oraz Agata. Każdy prelegent podzieli się swoimi opowieściami oraz fotografiami, będzie też kilka krótkich filmików.

Poniżej krótki opis prelegentów i ich prelekcji.

 1. Arkadiusz Makowski – „Czy Grenlandia jest zielona?”
 2. Karolina Szczerkowska – „Szlaki i góry Wielkiej Brytanii”
 3. Mateusz Błażejczak „Przewodnik po Szkocji”
 4. Robert Poturalski – „Niespodziewana przygoda z Gruzją”
 5. Agata Wilk – „Rok na Antarktydzie”

Arkadiusz Makowski – „Czy Grenlandia jest zielona?”

Osoby, które śledzą blog, wiedzą kim jestem i co robię. Zdaję sobie jednak sprawę, że mało kto słyszał o Smaczne Podróże 😀 dlatego, żebyście nie musieli przedzierać się przez wszystkie treści, przybliżę Wam trochę swoją osobę i blog.

W 2015 roku zacząłem podróżować i poznawać świat. Właśnie wtedy powstał blog Smaczne Podróże. Na przestrzeni lat podróżowałem głównie solo po takich krajach jak Nepal, Filipiny, Grenlandia, Hiszpania (wszystkie relacje znajdują się na tym blogu w zakładce Podróże). Były też inne wyjazdy z innymi podróżnikami do Kirgistanu, czy Indonezji.

Podczas spotkania podróżników opowiem Wam o „wiosennej” :D, miesięcznej podróży po Grenlandii. Jak mogliście zauważyć na zdjęciach, wiosna była tam w pełni :). Nie przeszkodziło mi to jednak w odwiedzeniu ciekawych miejsc, zobaczeniu gór lodowych, połowie ryb, czy kempingu na bezludnej wyspie. Była też jazda psim zaprzęgiem oraz kosztowanie lokalnych przysmaków takich jak foka, wieloryb, renifer i wół piżmowy

Karolina Szczerkowska – „Szlaki i góry Wielkiej Brytanii”

W tym roku przeszła z namiotem Pennine Way pokonując 268 mil oraz West Highland Way. Wspina się po górach, w dzień czy w nocy.

W swojej prezentacji opowie o samotnym przemierzaniu szlaków i gór Wielkiej Brytanii, spaniu na dziko i o tym, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko chcemy :).

Więcej zdjęć z wypraw Karoliny znajdziecie na jej Instagramie.

Mateusz Błażejczak „Przewodnik po Szkocji”

Mateusz Błażejczak mieszka w Szkocji od 2011 roku i od tamtego czasu intensywnie eksploruje tamtejsze rejony. Jest miłośnikiem małych i dużych podróży oraz szkockiej. Odwiedził ponad 30 krajów, ale ciągle mu mało i ciągle planuje nowe wyjazdy w różne zakątki świata.

W swojej prezentacji Mateusz opowie o Edynburgu, Glasgow i szkockich Highlandach. Jego artykuły możecie znaleźć na stronie szkocki.pl.

Robert Poturalski – „Niespodziewana przygoda z Gruzją”

W 2013 zaczęła się moja niespodziewana przygoda z Gruzją. Poleciałem tam przypadkowo, nic nie wiedząc o tym kraju. Z obawami, bo to była republika radziecka gdzieś na pograniczy Europy i Azji. Szybko rzeczywistość wyleczyła mnie z moich obaw. Myślałem że lecę z Europy do Azji, a okazało się, że przyleciałem z zacofanego kraju do kraju nowoczesnego do tego chyba najbardziej przyjaznego wobec Polaków na świecie i ultra bezpiecznego. Jeszcze przed powrotem zacząłem sprawdzać możliwości zamieszkania tam. Po powrocie pierwszą czynnością było sprawdzenie kiedy są kolejne tanie loty do Gruzji, a także popularyzowanie w Polsce Gruzji. Po drodze otrzymałem honorowe obywatelstwo gruzińskie od prezydenta Micheila Saakashvillego, ale pojawienie się dzieci (noszących gruzińskie drugie imiona Nino i Kote) spowodowało że przenieśliśmy się o 2000 km do UK. Mimo przeprowadzki moje serce zostało w Gruzji… 

Więcej informacji o tym kraju i autorze znajdziecie na jego profilu Poznaj Gruzję.

Agata WilkRok na Antarktydzie

Agata jest miłośniczką gór i trekingu, która od niedawna współtworzy blog oraz towarzyszy mi w życiu prywatnym.

Odwiedziła dziesiątki krajów na kilku kontynentach, od Europy poprzez AzjęAmerykę Południową na Antarktydzie kończąc. W swoim życiu odbyła trekingi do takich miejsc jak Torres del PaineCerro Torre w PatagoniiEverest Base Camp w Nepalu, czy K2 Base Camp w Pakistanie. Swojego czasu ciekawość świata zaprowadziła ją na roczny kontrakt do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, gdzie jak mówi, nie tylko czuwała nad zdrowiem uczestników, ale również liczyła pingwiny.

Program spotkania podróżników

17:00 – Rozpoczęcie spotkania, przywitanie gości.

17:10 – Arkadiusz Makowski – Czy Grenlandia jest zielona?

17:50 – Karolina Szczerkowska – „Szlaki i góry Wielkiej Brytanii”

18:30 – Mateusz Błażejczak „Przewodnik po Szkocji”

19:10 – Robert Poturalski – „Niespodziewana przygoda z Gruzją”

19:50 – Agata Wilk – Rok na Antarktydzie

W przypadku dużej ilości pytań prelekcje mogą delikatnie przesunąć się w czasie.

Adres: Polish Centre, 2 Maple Terrace, Newcastle upon Tyne, NE4 7SF

WSTĘP BEZPŁATNY

Podczas spotkania podróżników wystawimy puszkę, do której będzie można wrzucać datki dla Społecznej Organizacji Przyjaciół Dzieci „Przystań” w Suwałkach i Augustowie.

ZAPRASZAMY!

Sprawdź nasze wpisy:

Najnowsze wpisy:

9 Comments

 1. wilkagata

  Juz sie nie moge doczekac tych prelekcji 🙂 mam nadzieje ze poznamy wielu lokalnych entuzjastow podrozy 🙂

 2. wilkagata

  Nie bez skromności powiem że było super! Fantastyczne opowieści, fajni goście i niesamowici widzowie. Dzięki!

  • Arek

   Kolejne udane spotkanie za nami. Teraz trzeba szykować się do kolejnych występów :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *