Ile kosztuje spływ Czarną Hańczą?

Ile kosztuje spływ Czarną Hańczą?

Wybierając się na urlop na Suwalszczyznę, w swoich planach warto uwzględnić spływ Czarną Hańczą.

Opcji spływu jest wiele i zależnie od preferencji można wybrać się na spływ jednodniowy, dwudniowy, trzydniowy lub dłuższy. Wszystko zależy od czasu, możliwości i chęci.

Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny. Swój bieg rozpoczyna w Suwalskim Parku Krajobrazowym, przecina Suwałki, po czym wpływa na teren Wigierskiego Parku Narodowego, a następnie przepływa przez granicę Polsko-Białoruską, gdzie wpada do Niemna.

Czarna Hańcza jest spokojną rzeką i idealnie nadaje się na czynny odpoczynek z dziećmi. Na trasie spływu miejscami można trafić na powalone drzewa i niskie konary, ale z łatwością można je opłynąć.

Oprócz długości spływu można zdecydować o miejscu jego startu. Spływ można rozpocząć już na jeziorze Wigry np. w miejscowości Stary Folwark. Tym samym trasa trochę się wydłuży, choć na przesmyku pod drogą do Wigier często jest mało wody i trzeba odpychać się wiosłem lub wysiąść z kajaka.

Startując ze Starego Folwarku, można również opłynąć półwysep Wigierski, przy okazji podziwiając Pokamedulski Klasztor z innej perspektywy. Większość osób rozpoczyna jednak spływ bezpośrednio na rzece. Jest to dobra opcja dla rodzin z dziećmi. Czasami przepłynięcie krótkiego odcinka jeziorem Wigry może być kłopotliwe, ze względu na wiatr i fale. Pociechy mogą lekko się wystraszyć. Jednak warto rozważyć tę opcję, szczególnie przy dobrej pogodzie.

Wielokrotnie rozpoczynałem spływ Czarną Hańczą zarówno na jeziorze Wigry, jak i bezpośrednio na rzece. Obie opcje uważam za bardzo przyjemne.

Ile kosztuje spływ Czarną Hańczą?

Cena spływu wyliczana jest indywidualnie i zależy od wielkości grupy oraz długości spływu. Im większa ilość osób i dłuższy czas najmu, cena powinna być niższa. Ceny za podstawowy kajak dwuosobowy wahają się w granicach 25-35 zł za dobę. Do całkowitej ceny spływu należy również doliczyć odbiór kajakarzy i kajaków po jego zakończeniu.

Czarna Hańcza wije się i kluczy między pięknymi terenami Suwalszczyzny i odległość przy kilkudniowych spływach do miejscowości, z których odbiera się kajaki, są przeważnie podobne. Ceny transportu oscylują w granicach 200/300 zł za 8 osób i 16 kajaków.

Jednodniowe spływy Czarną Hańczą kosztują w granicach 35/50 zł za osobę, zależnie od wybranej trasy. W tej cenie wliczony jest już odbiór grupy i kajaków.

Cena każdego spływu wyliczana jest indywidualnie i zależy od długości spływu oraz wielkości grupy.

Jakie są dodatkowe koszty podczas spływu Czarną Hańczą?

Do kosztu wypożyczenia kajaka oraz jego przewozu należy doliczy cenę karty wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego, oraz pole namiotowe lub kwaterę; w przypadku spływów kilkudniowych.

Karta wstępu do WPN obowiązuje bez względu, czy płyniecie kajakiem, odbywacie rejs statkiem po jeziorze Wigry, czy jedziecie kolejką wąskotorową. Jednak po jej opłaceniu można do woli korzystać z licznych jezior, poruszać się ścieżkami rowerowymi, pieszymi i narciarskimi. Do tego można zwiedzić wystawy przyrodniczą „Nad Wigrami”, etnograficzną „Ocalić od zapomnienia” w Krzywem oraz wystawę „Historia i tradycje rybactwa nad Wigrami” w Czerwonym Folwarku.

Dochód z kart wstępu przeznaczony jest na remonty infrastruktury turystycznej takiej jak kładki i wieże widokowe, sprzątanie szlaków i ochronę przyrody.

Ile kosztuje karta wstępu do WPN

 • Jednodniowa karta wstępu – pełnopłatna: 6 zł, ulgowa: 3 zł;
 • Tygodniowa karta wstępu – pełnopłatna: 15 zł, ulgowa: 7,50 zł;
 • Dwutygodniowa karta wstępu – pełnopłatna: 21 zł, ulgowa: 10,50 zł;
 • Roczna karta wstępu – pełnopłatna: 60 zł, ulgowa: 30 zł;

Ile kosztuje pole namiotowe na trasie spływu Czarną Hańczą?

Każdy właściciel ziemi sam ustala ceny i nie ma jednej ujednoliconej stawki. Ceny pola namiotowego na szlaku kajakowym Czarnej Hańczy wahają się między 7 zł, a 15 zł, zależnie od miejsca, gdzie się zatrzymacie. Czasami możecie trafić na tanie pole namiotowe, z dala od cywilizacji, bez sanitariatów, gdzie zapłacicie 10 zł. Czasami może być to 11 lub 12 zł. W miejscach z toaletami oraz prysznicami cena jest przeważnie wyższa.

Co zabrać na spływ kajakowy Czarną Hańczą?

Czarna Hańcza przecina zarówno pola, łąki, jak i lasy, dlatego poszczególne odcinki rzeki różnią się od siebie. Warto zabrać ze sobą na spływ:

 • nakrycie głowy
 • krem z filtrem
 • wodę do picia
 • jedzenie
 • repelent na wkurzające owady, takie jak komary i gzy
 • wodoodporny pokrowiec na dokumenty i klucze – jeśli nie macie, dobrze sprawdza się duży słoik ze szczelną zakrętką, trzeba tylko uważać, żeby go nie zbić.
 • płaszcz przeciwdeszczowy, na wszelki wypadek, gdyby pogoda zaskoczyła nagłymi opadami.

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

9 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *