Jak wygląda spływ kajakowy Czarną Hańczą?

Jak wygląda spływ kajakowy Czarną Hańczą?

Szlak kajakowy Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim rozpoczyna się na jeziorze Wigry w Gawrych Rudzie. Przez ok. 18 kilometrów wiedzie brzegiem największego jeziora Suwalszczyzny, obok wysp Ordów, Ostrów, Krowa. Na tym odcinku przepływa się obok miejscowości Bryzgiel, Rosochaty Róg, Czerwony Krzyż oraz Mikołajewo.

Na wysokości półwyspu Wysoki Węgieł znajduje się dzika plaża Złote Piaski, znana w okolicy z bardzo płytkiego brzegu i przyjemnego żółtego piasku.

Na Czarną Hańczę z jeziora Wigry wpływa się pod drewnianym mostem, między półwyspem Wigierskim, gdzie mieści się Pokamedulski Klasztor w Wigrach, a wsią Czerwony Folwark.

Rozpoczynając spływ ze Starego Folwarku, można wpłynąć na Czarną Hańczę, pokonując płytki przesmyk pod drogą prowadzącą do klasztoru, bądź opływając półwysep klasztorny.

Stary Folwark – Frącki

Na odcinku Stary Folwark – Frącki rzeka jest spokojna, ale miejscami trzeba uważać na zatopione pnie drzew lub konary rosnące nisko nad wodą. Próbując je ominąć, nie radze balansować ciałem na boki. Kilkukrotnie byłem świadkiem wywrotek, spowodowanych takim zachowaniem. Osoby, które chciały uniknąć niskich konarów przechyliły się zbyt mocno i wylądowały w wodzie. Nieplanowana kąpiel w ubraniu, z samego rana, nie jest szczególnie przyjemna.

Na trasie spływu jest wiele pól namiotowych o różnym standardzie, kwater, oraz banie; sauna w Burdeniszkach, Ruska Bania u Wieśka w Wysokim Moście, czarna bania Buda Ruska 16. Co to banie, czarne banie i gdzie można znaleźć je na Suwalszczyźnie, dowiecie się z tego wpisu.

Frącki – Rygol

Początkowo odcinek wije się między wysokim trzcinowiskiem. Z czasem brzeg rzeki robi się wysoki i biegnie bliżej lasu.

W okolicy Dworczyska rozpoczyna się najbardziej urokliwy i malowniczy odcinek na całej trasie spływu. Powywracane drzewa, wysokie podmyte brzegi i wysokie, stare drzewa. Osobiście uważam ten odcinek za najprzyjemniejszy.

W miejscowości Rygol odchodzi odnoga zwana Szlamicą, biegnie ona do granicy państwowej z Białorusią. Odnoga prowadząca w prawo łączy się z Kanałem Augustowskim.

W tym miejscu mamy do wyboru również dwie drogi, w lewo prowadzi uregulowana Czarna Hańcza do granicy państwowej z Białorusią i dalej do Niemna, gdzie można przekroczyć granicę w miejscowości Rudawka na śluzie granicznej Kurzyniec. W prawo Kanałem Augustowskim dostaniemy się do Augustowa.

Wodne przejście graniczne Rudawka-Lesnaja czynne jest od 1 maja do 1 października w godzinach 6.00–18.00 (8.00–20.00 czasu białoruskiego). Do przekroczenia granicy potrzebna jest wiza turystyczna.

Zaraz po przepłynięciu pod mostem drogowym wpływa się na Kanał Augustowski i po niecałych 600 metrach trzeba pokonać pierwszą śluzę Sosnówek, a zaraz po niej śluzę Mikaszówka. Na trasie całego szlaku znajduje się 7 śluz.

Śluzy na trasie spływu Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim

  1. Śluza Sosnówek
  2. Śluza Mikaszówka
  3. Śluza Perkuć
  4. Śluza Paniewo
  5. Śluza Gorczyca
  6. Śluza Swoboda
  7. Śluza Przewięź

Mikaszówka – Przewięź

W miejscowościach: Perkuć, Paniewo, Gorczyca, znajdują się kolejne śluzy, które trzeba pokonać – przepływając przez nie, bądź przenosząc kajak lądem. Nie polecam drugiej opcji, nie jest lekko, szczególnie gdy ma się obciążony kajak.

Śluzowanie to ciekawe doświadczenie. Jeśli płyniecie jednym kajakiem, możecie mieć małe trudności. Pracownicy operujący nie chcą fatygować się dla jednej osoby – muszą machać korbą i przepychać masywne drzwi, przez co często trzeba czekać na śluzowanie. Zawsze chętniej śluzują dla większej grupy.

Po minięciu śluzy Gorczyca rozpoczyna się niezbyt ciekawy odcinek Kanału Augustowskiego – prosty i dość nudny. Nie ma na czym zawiesić oka, tylko niekończący się pas wody obrośnięty niezbyt ciekawymi krzakami.

Po pokonaniu śluzy Swoboda wpływa się na jezioro Studzieniczne. Na lewym brzegu jeziora znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej. Spokojne miejsce, licznie odwiedzane przez pielgrzymów i turystów. Warto tam podpłynąć i przespacerować się do sanktuarium.

Po pokonaniu Śluzy Przewięź wpływa się na jezioro Białe Augustowskie. Po jeziorze oprócz statków Żeglugi Augustowskiej pływają motorówki i skutery, dlatego jeśli nie czujecie potrzeby dopłynięcia do Augustowa, warto rozważyć zakończenie spływu na śluzie. Przeważnie kończę przygodę z rzeką w tym miejscu i nie pcham się do Augustowa.

Odcinki na trasie szlaku Czarna Hańcza – Kanał Augustowski

StartKoniecKilometr szlakuDługość odcinkaCiekawe miejsca w pobliżu
Gawrych RudaCzerwony Krzyż11 km11 kmPlaża Złote Piaski
Czerwony KrzyżPółwysep Wigierski17.6 km 6.6 kmPokamedulski Klasztor w Wigrach
Muzeum rybactwa WPN na jeziorze Postaw
Półwysep WigierskiBuda Ruska29.3 km11.7Bania u Wieśka
Czarna Bania w Budzie Ruskiej
Buda RuskaFrącki44.715.4Sauna we Frąckach
Frącki Dworczysko5611.3
DworczyskoRygol66.710.7Urokliwy odcinek spływu
Rygol Śluza Sosnówek67.30.6Śluza Sosnówek
Śluza SosnówekŚluza Mikaszówka68.41.1Śluza Mikaszówka
Śluza MikaszówkaŚluza Perkuć74.35.9Śluza Perkuć
Śluza PerkućŚluza Paniewo76.42.1Śluza Paniewo
Śluza PaniewoŚluza Gorczyca80.54.1Śluza Gorczyca
Śluza GorczycaŚluza Swoboda87.26,7Śluza Swoboda
Śluza SwobodaŚluza Przewięź91.34.1Śluza Przewięź
Studzieniczna
Śluza PrzewięźAugustów Port98.57.2Augustów
Odcinki na trasie szlaku Czarna Hańcza – Kanał Augustowski

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *