W ubiegłym roku pomieszano nam szyki i niestety spotkanie podróżników nad Wigrami nie doszło do skutku. Mamy jednak nadzieję, że w tym roku nic nie stanie nam na przeszkodzie i będziemy mieli okazję podzielić się z Wami podróżniczymi historiami.
Formuła festiwalu pozostaje bez zmian. Rozpoczynamy w piątek 6 sierpnia i kończymy w niedzielę 8 sierpnia 2021 roku. Każdego dnia festiwalu zaplanowaliśmy 3 prelekcje. Wstęp na spotkania jest bezpłatny, jednak ze względu na obecnie panującą sytuację i ciągle zmieniające się restrykcje, możemy zostać zmuszeni do ograniczenia liczby widzów.
Plan II edycji Festiwalu Podróżniczego nad Wigrami
06 sierpnia 2021 (piątek)
18:00 Oficjalne rozpoczęcie, przywitanie Gości.
18:15-18:30 Prezentacja podróżników
18:30 Nieskończone opowieści podróżników:
- „Persja w czasie Aszury” – Ida i Szymon Rusanowscy
- „Podróżować każdy może” – Robert Rutkowski
- „Polska rowerem wzdłuż i wszerz” – Jakub Skrodzki
7 sierpnia 2021 (sobota)
18:00-18:20 Prezentacja podróżników
18:20 Nieskończone opowieści podróżników:
- „Grecka tragedia” – Marcin Strug
- „Czarnobyl w krzywym zwierciadle” – Tomasz Zieliński
- Gość Specjalny Festiwalu „Przez siedem kontynentów” – Wojciech Dąbrowski
8 sierpnia 2021 (niedziela)
18:00-18:20 Prezentacja podróżników
18:20 Nieskończone opowieści podróżników:
- „Peru to nie tylko Machu Picchu” – Renata Grabowska
- „Deltą Mekongu do Angor Wat” – Anna Kobus
- „Mazury na Szczyt, Mazury na Szerokie wody” – Szymon Andruszkiewicz, Marek Radliński, Piotr Augustyn
Podczas festiwalu będzie można nabyć książkę Pana Wojciecha Dąbrowskiego „Na siedem kontynentów – notatnik podróżnika”. Książka jest w twardej oprawie, w formacie B5 i liczy 304 strony. We wewnątrz znajdziecie bogato ilustrowane reportaże autora z różnych zakątków naszego globu: Afganistan, Indie, Kilimandżaro, Etiopia, Sudan, Algieria, Fudżijama, Wielki Kanion, Machu Picchu, Peru, Australia, Tybet, Everest trek, Angel – najwyższy wodospad świata, Amazonia, Wyspy Pacyfiku, Yap, Vanuatu, Pitcairn, Antarktyda, Grenlandia, Papua-Nowa Gwinea, Jemen, Mali, Timbuktu, Bhutan, Niger, Sahara, Południowa Georgia, Wyspa Bożego Narodzenia, Arabia Saudyjska.
Do tego podczas trzech dni prelekcji organizatorzy Festiwalu literackiego Patrząc na Wschód – Piotr Malczewski oraz Piotr Brysacz z Wydawnictwa Paśny Buriat, poprowadzą kiermasz z książkami.
Festiwal literacki Patrząc na Wschód, odbędzie się w dniach 13-16 sierpnia, więc będzie do bardzo dobra okazja, aby przyjemnie spędzić czas podczas urlopu na Suwalszczyźnie. Program festiwalu literackiego Patrząc na Wschód, znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia.
Gość Specjalny festiwalu
Przez siedem kontynentów – Wojciech Dąbrowski
Wojciech Dąbrowski – urodzony w Gdańsku weteran światowych szlaków. Już w 2008 roku magazyn „Globtroter” napisał o nim …to człowiek, który bez wątpienia widział na świecie więcej, niż jakikolwiek inny Polak…
Wojciech Dąbrowski jako pierwszy Polak dotarł do wszystkich państw świata, przy okazji dwunastokrotnie okrążając glob. I w dalszym ciągu podróżuje – właśnie wrócił z wyprawy do Centralnej Argentyny, a wkrótce wyrusza ponownie na wyspy Pacyfiku.
Na spotkaniu opowie o swojej drodze do świata, o tym, jak z upływem kolejnych dziesięcioleci zmieniały się warunki podróżowania. Pokaże zdjęcia z miejsc na globie, do których najtrudniej było dotrzeć, wspomni też o najtrudniejszych chwilach na szlaku, o największych zaskoczeniach i największych rozczarowaniach.
Pokaże wyspy, o których przeciętny Polak w życiu nie słyszał i pustynie, przez które nie wytyczono jeszcze szlaków. I ludzi spotkanych na siedmiu kontynentach, którzy – jak twierdzi – obok przyrody fascynują go zawsze najbardziej.
Czarnobyl w krzywym zwierciadle – Tomasz Zieliński
Po co hodowane są w Czarnobylu koguty i dlaczego wegetarianie nie powinni tam jechać? Dlaczego sposób odżywiania się koni Przewalskiego powoduje, że niektórzy turyści opuszczają Zonę w skarpetkach? Dlaczego strażacy w Czarnobylu trzymają w garażu „Katiuszę”
Skąd się wzięło w Prypeci sanatorium? Co robią w strefie zamkniętej stalkerzy? Dlaczego promieniowanie wpływa na przemieszczanie się zabawek w opustoszałych przedszkolach w zamkniętej strefie? Na te nietypowe pytania odpowie Tomasz Zieliński, który miłość do Czarnobyla wypił z ostatnią kroplą płynu Lugola. :).
Peru to nie tylko Machu Picchu – Renata Grabowska
Ludzie z latino, to nie tylko wykorzystywane kobiety z programów Martyny, czy tzw. macho, myślący tylko o kolejnych zdobyczach i wydający rozkazy w każdym domu.
Tak często się zdarza, to niezaprzeczalne. Jednak uważam za bardzo krzywdzące dla tych krajów przypisywanie im takich standardów, i to jeszcze w programach podróżniczych – nie raz czytałam komentarze, i to było bardzo przykre. Dlatego, też w swojej prelekcji chciałabym skupić się na ludziach.
Piękne miejsca są niezwykłe, jednak są powtarzalne i są tylko tłem.
Grecka tragedia – Marcin Strug
Starożytna Grecja kolebka cywilizacji, demokracja, filozofia, teatr, sztuka, igrzyska… Spacerem po Atenach i okolicach od starożytności do współczesności. Od mitologii do strefy euro. Wielka starożytna cywilizacja i dzisiejszy kraj w dobie kryzysu finansowego.
Co warto zobaczyć, jak się poruszać po mieście, czego unikać, co zjeść? Jak dziś wygląda Grecja i jej stolica, gdzie sztuka starożytna przeplata się ze sztuką ulicy?
Persja w czasie Aszury – Ida i Szymon Rusanowscy
W Iranie spędziliśmy 3 tygodnie. Często zmienialiśmy swoje miejsce pobytu. Kraj jest ogromny, więc musieliśmy się zdecydować, na czym zależy nam najbardziej. Podróżowaliśmy nocnymi pociągami oraz autobusami, żeby nie tracić dni na pokonywanie często sporych dystansów.
Nie rezerwowaliśmy wcześniej miejsc noclegowych, wszystko znajdywaliśmy na bieżąco. Czasem było to trudne, gdyż nie przewidzieliśmy, że przybyliśmy do Iranu w czasie Aszury, czyli jednego z ich najważniejszych świąt, kiedy wszyscy podróżują, pielgrzymują i odwiedzają się wzajemnie. Niemniej jednak był to świetny czas, żeby doświadczyć atmosfery tego święta, o którym wcześniej tylko czytaliśmy.
Sprawdź również:
- 4 Festiwal Podróżniczy nad Wigrami
- 3 Festiwal Podróżniczy nad Wigrami
- 1 Festiwal Podróżniczy nad Wigrami
- Przewodnik do pobrania „Wstęp do Suwalszczyzny”
- Jak wygląda spływ Czarną Hańczą
Pingback: Festiwal podróżniczy nad Wigrami - Smaczne Podróże