National Railway Museum i inne niesamowite muzea kolejnictwa w UK

Muzeum Kolei w Yorku

W tym artykule skoncentruję się na odkrywaniu niesamowitych muzeów kolejnictwa w UK, w tym Muzeum Kolejnictwa w Yorku (National Railway Museum) oraz innych cennych miejsc takich jak Locomotion czy Muzeum Transportu Londyńskiego, które są częścią Science Museum Group.

Kilka ciekawostek o początkach kolei w UK

Począwszy od otwarcia pierwszej linii kolejowej w 1804 roku, a następnie pierwszej publicznej kolei parowej Stockton & Darlington w 1825 roku, kolej parowa w UK rozpoczęła swoją drogę ku modernizacji i efektywności, obsługując zarówno pociągi pasażerskie jak i towarowe.

Stockton and Darlington Railway (S&DR) była spółką kolejową działającą w północno-wschodniej Anglii od 1825 do 1863. Jej pierwsza linia łączyła kopalnie w pobliżu Shildon z Darlington i Stockton w hrabstwie Durham.

Powstanie pierwszej międzymiastowej linii pasażerskiej na świecie Liverpool & Manchester Railway w 1830 roku zainicjowało erę kolei, która miała przekształcić transport, gospodarkę oraz krajobraz kraju.

Kolej Liverpool and Manchester połączyła Liverpool i Manchester w hrabstwie Lancashire w Anglii. Była to pierwsza kolej, która opierała się wyłącznie na lokomotywach parowych, pierwsza całkowicie dwutorowa na całej długości; pierwsza, która wprowadziła prawdziwy system sygnalizacji; pierwszy w pełni zgodny z harmonogramem; i jako pierwsi stworzyli wagony pocztowe.

Kolejnictwo w UK przeszło długą drogę, bijąc rekordy w zakresie długości nazw stacji, liczby mostów i tuneli oraz projektów tak ambitnych, jak High Speed 2 (HS2), mających kluczowe znaczenie dla modernizacji i wzrostu gospodarczego w UK.

HS2, czyli High Speed 2, to planowana linia kolei, która ma połączyć Londyn z Birmingham. Następna generacja brytyjskich pociągów ma osiągać prędkość 225 mil na godzinę (360 km/h). Przejazd na tej trasie ma zająć 49 minut. Każdy pociąg będzie miał długość około 200 m, z możliwością połączenia dwóch jednostek w celu utworzenia pociągu o długości 400 metrów. Pierwsze pociągi mają ruszyć w latach 2029-2033.

Muzeum Kolejnictwa w Yorku (National Railway Museum)

Muzeum Kolejnictwa Narodowego w Yorku oferuje nie tylko wgląd w historię kolei w Wielkiej Brytanii, ale także zapewnia wspaniałe doświadczenia edukacyjne i interaktywne. Znajduje się tam bogata kolekcja taboru kolejowego, którą każdy miłośnik kolei zdecydowanie powinien odwiedzić.

Godziny Otwarcia i Wstęp do National Railway Museum

Muzeum jest otwarte siedem dni w tygodniu. Wstęp jest bezpłatny, a parking kosztuje 10 funtów za cały dzień. Po odwiedzeniu muzeum można wybrać się pieszo do centrum Yorku zwiedzać miasto, trzeba tylko pamiętać, żeby zabrać samochód z parkingu przed 18:30, ponieważ wtedy zostaje on zamknięty.

 • Godziny otwarcia Muzeum Kolejnictwa w Yorku 10.00–17.00.
 • Ostatnie wejście jest o godzinie 16.30.
 • Typowa wizyta trwa 1,5–2 godziny.
 • Wstęp bezpłatny.

Kolekcja i Wystawy National Railway Museum

Muzeum posiada ponad milion obiektów związanych z kolejnictwem, w tym najszybszą na świecie lokomotywę parową, Mallard. Wśród eksponatów znajdują się także takie perełki jak japoński pociąg Shinkansen, Eurostar, Duchess of Hamilton oraz InterCity 125. Wielka Hala, w której znajdują się te eksponaty, została zbudowana w 1877 roku i od 1975 roku stanowi część muzeum, prezentując jego imponujące kolekcje.

Jednym z najbardziej znanych pociągów w muzeum jest FLYING SCOTSMAN, czyli Latający Szkot. Była to pierwsza lokomotywa, która w 1934 roku osiągnęła prędkość 160 km/h i pierwsza lokomotywa parowa, która objechała cały świat (z wizytami w USA i Australii). Podczas australijskiego tournée w 1989 r. przejechał bez przerwy 700 km, co stanowi nowy rekord w przypadku silnika parowego.

W poniższym odcinku od 08:43 minuty możecie zobaczyć, jak wyglądają eksponaty w Muzeum Kolejnictwa Narodowego. Jeśli interesuje was York i jego okolice zapraszam na cały odcinek.

Muzeum Kolejnictwa Locomotion w Shildon

Muzeum Kolejnictwa Locomotion w Shildon łączy ze sobą historię z nowoczesnością. Chociaż muzeum Locomotion jest znacznie mniejsze, niż muzeum w Yorku, miłośnicy kolei będą zadowoleni z wizyty.

Jest to miejsce, gdzie ukazuje dzieje Stockton & Darlington Railway – pierwszej linii kolejowej dla pasażerów na świecie, oraz jej związku z Locomotion oraz kolejami w północno-wschodniej Anglii.

Godziny otwarcia i wstęp do Locomotion

W zależności od pory roku, muzeum jest dostępne dla zwiedzających od środy do niedzieli w godzinach 10.00-16.00 w zimie oraz 10.00-17.00 latem, z ostatnim wejściem odpowiednio o 15.30 i 16.30.

Muzeum oferuje bezpłatne wejście, choć z wdzięcznością przyjmuje darowizny od odwiedzających.

Co zobaczyć w Locomotion?

Na terenie muzeum znajduje się kilka lokomotyw z Narodowej Kolekcji, w tym replika Sans Pareil Timothy’ego Hackwortha, oryginalny Sans Pareil oraz LNER Class A4 4468 Mallard. Główny budynek wystawienniczy mieści większość kolekcji, w tym jedyne przykłady prototypu APT-E i jednostek Deltic.

Okazjonalnie do Locomotion przyjeżdza Flying Scotsman z Narodowego Muzeum Kolejnictwa w Yorku, jednak żeby go zwiedzić, trzeba ustawić się w ok. 2 godzinnej kolejce.

Muzeum Transportu Londyńskiego (London Transport Museum)

Muzeum Transportu Londyńskiego (London Transport Museum), jest kolejnym miejscem godnym polecenia.

Godziny otwarcia i bilety do London Transport Museum

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających codziennie od 10:00 do 18:00, z ostatnim wejściem o 17:00.

Ceny biletów do muzeum:

 • Osoba dorosła – £24
 • Ulgowy – £23
 • Mieszkańcy Londynu- £18

Bilety są ważne 12 miesięcy od zakupu, jednak przed każdą wizytą należy zarezerwować godzinę wejścia.

Edukacja i zabawa dla najmłodszych

W muzeum znajduje się specjalna strefa zabaw „All Aboard” przeznaczona dla dzieci w wieku 0-7 lat, gdzie mogą one wcielić się w rolę kierowców autobusów, tramwajów czy pracowników stacji metra, co jest fajnym sposobem na połączenie nauki z zabawą.

Wystawy czasowe i stałe w Muzeum Transportu Londyńskiego

 • Legacies: London Transport’s Caribbean Workforce” – wystawa celebrująca wkład osób o karibijskim pochodzeniu w historię transportu i kulturę brytyjską.
 • Time is Running Out” – wystawa eksplorująca rolę inżynierów w walce ze zmianami klimatycznymi.
 • Global Poster Gallery – poświęcona sztuce plakatu komercyjnego i designowi.
 • Depot Open Days: London by Design” oraz „Hidden London: the Exhibition” – odkrywające mniej znane aspekty londyńskiego transportu.

Dodatkowo muzeum oferuje programy zwiedzania „Hidden London” , które umożliwiają odwiedzającym zwiedzanie zamkniętych dla publiczności stacji i tuneli metra, co stanowi unikalną okazję do poznania historii transportu z zupełnie innej perspektywy. Zbiory muzeum liczą ponad 450 000 eksponatów, w tym uniformy, znaki, modele, fotografie, dzieła sztuki, mapy, plany, plakaty, bilety i rozkłady jazdy, co czyni je jednym z najbogatszych zbiorów poświęconych historii transportu.

Muzeum Kolei w Szkocji Bo’ness & Kinneil Railway

Muzeum Kolei Bo’ness & Kinneil jest prowadzone przez Scottish Railway Preservation Society (SRPS), które jest organizacją charytatywną i zarządza kolekcją oraz organizacją muzeum. W muzeum znajdują się parowozy, lokomotywy dieslowskie, wieloczłonowe jednostki trakcyjne, wagony oraz dźwigi.

Godziny otwarcia i ceny biletów Bo’ness & Kinneil Railway

Muzeum Bo’ness & Kinneil Railway jest otwarte od 25 marca 2024 do 30 października 2024, od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 11:00 do 16:30. Muzeum znajduje się w Bo’ness, Falkirk, i oferuje bezpłatny parking. Można do niego dojechać pociągiem z Linlithgow.

Ceny biletów do Bo’ness & Kinneil Railway

 • Osoba dorosła(16+) – £16.00
 • Dzieci (5-15) – £9.00
 • Rodzinny (2 osoby dorosłe i do 3 dzieci) – £45.00

Muzeum Kolei w Didcot (Didcot Railway Centre)

Didcot Railway Centre położone niedaleko Oxfordu, jest żywym muzeum należącym do przewożnika kolejowego Great Western Railway. Odwiedzający mają możliwość przeniesienia się w czasie do złotej ery kolei. Oferowane są różnorodne atrakcje, w tym nieograniczone przejażdżki pociągami parowymi i dostęp do 21-akrowego terenu muzeum. Rodzaj zwiedzanych atrakcji zależy od dnia, w którym wybierzecie się do Didcot, ponieważ muzeum stworzyło kilka wariantów zwiedzania, które są dostępnych w różnych dnich.

 • Rodzaje dni w muzeum:
  • Steam Days: Nieograniczone przejażdżki pociągami parowymi.
  • Heritage Diesel Days: Nieograniczone przejażdżki pociągami dieslowskimi.
  • Limited Run Days: Przejażdżki pociągami parowymi lub dieslowskimi dostępne przez część dnia.
  • Discovery Days: Możliwość eksploracji muzeum bez działających pociągów.

Ceny biletów w Didcot Railway Centre

 DorośliDzieciPowyżej-65Rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci)
Discovery Days£11.00£8.50£10.00£36.00
Steam Days/Heritage Diesel Days£19.00£13.00£18.00£55.00
Special Events£22.00£16.50£21.00£72.00
Ceny biletów w Didcot Railway Centre

Podczas Steam Days, odwiedzający mogą doświadczyć czasów Great Western Railway, delektując się widokami, dźwiękami oraz zapachami parowozów.

W Engine Shed z 1932 roku można podziwiać zachowane lokomotywy, w tym 5900 Hinderton Hall, wejść na stanowisko maszynisty, a także posłuchać opowieści Archie’go, maszynisty, i Stana, palacza, przygotowujących lokomotywę do podróży.

Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Didcot Railway Centre jest fascynującym miejscem dla każdego, kto chce zgłębić historię kolei w Wielkiej Brytanii, spędzić czas z rodziną lub po prostu doświadczyć nostalgii związanej z epoką parowozów.

Przed wybraniem się do muzeum warto sprawdzić kalendarz na ich stronie, aby dowiedzieć się jakie atrakcje będą w danym dniu. Informacje te znajdziecie bezpośrednio w tym linku.

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

1 Comment

 1. Ja

  Dzięki super wpis i użyteczne informacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *