Oxford atrakcje

Oxford atrakcje

Większość z Was kojarzy Oxford jako miasto studenckie – nie bez powodu, w końcu znajduje się tam najstarsza uczelnia w Wielkiej Brytanii, za razem jeden z bardziej renomowanych i rozpoznawalnych uniwersytetów na świecie.

W ostatnim czasie za sprawą Agaty (nie studentki) miałem okazje poznać miasto z perspektywy turysty.
Zobaczyłem tylko małą cząstkę tamtejszych atrakcji, nie wszędzie wchodziłem, ale i tak mam co Wam pokazać. Poniżej zobaczycie miasto z punktu widzenia Arka :).

Zapraszam!

Oxford-Covered Market

„Zakryty Market” jak wskazuje nazwa znajduje się pod dachem, ale przeciąg był tam straszny. Ciekawe, nie za duże miejsce, w którym znajdziemy małe sklepiki z różnym asortymentem, coś do zjedzenia w kafejkach lub rzeźnika sprzedającego bażanty tudzież dziki. Ogólnie rzecz mówiąc szykowne sklepiki, prowadzone przez lokalnych przedsiębiorców z tradycjami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Godziny otwarcia marketu:

 • Poniedziałek – sobota 8.00 -17:30
 • Niedziela 10:00-16:00

Nie znaczy, to jednak, że wszystkie sklepy będą w tym czasie otwarte. Właściciele sami decydują, czy chcą pracować np. w niedzielę.

Radcliffe Camera

Historia budynku w wielkim skrócie.

Budynek Radcliffe Camera wybudowano w latach 1737–1749. Pierwszy człon nazwy wziął się od nazwiska fundatora Johna Radcliffe, który w testamencie przekazał pieniądze na jego budowę oraz późniejsze utrzymanie, zaś termin „camera” z łaciny tłumaczy się jako „pokój„, „pomieszczenie„, „izba„.

Początkowo była to biblioteka, obecnie jest to dodatkowa czytelnia pobliskiej Biblioteki Bodlejańskiej.

Biblioteka Bodlejańska

Biblioteka Bodlejańska – główna biblioteka Uniwersytetu Oksfordzkiego, ukończona w 1602 roku. Jest jedna z najstarszych bibliotek europejskich.

Znajduje się tam ponad 11 milionów książek (nie piszą dokładnie ile). Liczba ta ciągle rośnie ponieważ, trafia tam egzemplarz każdej wydanej książki w Wielkiej Brytanii.

Bibliotekę i kilka innych budynków można zwiedzać. Do wyboru mamy kilka opcji:

 • Wycieczka 30 min – £6
 • Wycieczka 60 min – £9
 • Wycieczka 90 min – £15 (w cenie biletu zobaczycie również Radcliffe Camera)
 • Samodzielne zwiedzanie z audio przewodnikiem – £4:00

Dokładne godziny zwiedzania i dużo więcej informacji umieszczono bezpośrednio na stronie biblioteki.

Nie miałem jeszcze przyjemności być w środku, ale z zewnątrz robi wrażenie – zresztą jak większość budynków w Oxfordzie.

Kościół Uniwersytecki w Oxfordzie

Bardzo lubię punkty widokowe, choć nie do końca podoba mi się wchodzenie po schodach. W Oxfordzie mieliśmy okazję wejść na wieżę widokową Kościoła Uniwersyteckiego. Widok bardzo przyjemny i
ciekawy. Widać Radcliffe Camera oraz pobliskie kolegia.

Wstęp na wieżę kosztuję £4. Moim zdaniem jest to niewiele za takie widoki, ale sami możecie to ocenić po fotografiach z galerii.

Godziny otwarcia:

 • Wrzesień – czerwiec: 9:30 – 17:00
 • Lipiec – sierpień: 9:30 – 18:00

Carfax Tower Oxford

Kolejny punkt widokowy w centrum miasta. Wieża jest dużo niższa od tej z Kościoła Uniwersyteckiego, ale i tak warto ją odwiedzić. Dodatkową zachętą powinien być bilet za jedyne £2,70 – mniej niż kawa w kawiarni, a widok na miasto równie przyjemny. Spodobały mi się również kręcone metalowe schody wewnątrz wieży.

Godziny otwarcia:

 • 10:00 – 16:30

Zwiedzanie Oxfordu

Jak wspomniałem na początku wpisu nie widziałem zbyt wielu atrakcji, ale na pewno wybiorę się ponownie zwiedzić miasto. Oxford ma bardzo dużo ciekawych miejsc. Przy następnej wizycie postaram się zobaczyć:

 • Oxford Castle
 • Pitt Rivers Museum – darmowe
 • Ashmolean Museum – darmowe

a wiosną lub latem Ogród botaniczny :).

Żeby nie było całkowicie pięknie – Oxford jest bardzo drogi, nawet dla osoby, która pracuje w Anglii. Chcąc zobaczyć kilka płatnych atrakcji (myślę tu o ciekawych miejscach np. Katedra Chrystusa, Bodleian Library) trzeba liczyć się z kosztami. Wejściówki nie są aż takie drogie, ale po zwiedzeniu kilku płatnych miejsc i dodaniu £8 tu, £5 tam, a gdzie indziej £10 lub £12, wychodzi spora suma. Oglądanie samych fasad z zewnątrz nie specjalnie mi odpowiada.

Nie mówię też, żeby wydawać krocie, ale w końcu po to jedzie się zwiedzać do miasta A, żeby zobaczyć punkt b, c, d itd.

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

17 Comments

  • Arek

   Zamczysko fajne, ale jeszcze go nie zwiedzałem. Bażanty biedne, ale przynajmniej żyły na wolności. Niedługo pojawi się kolejny materiał z Oxfordu – wczoraj wróciłem z kolejnego zwiedzania :).

    • Arek

     Kieszeń zawsze pusta, wiec nie ma problemu :D.

     • Och ta przewiewna kieszeń!! Niech się napełni tak niespodziewanie, ku Twojej radości.

     • Arek

      Oj, bardzo bym chciał. Bardzo :). Może kiedyś, kto wie :). Mam nadzieję, że twoje kieszenie są mniej przewiewne niż moje.

     • Arek

      W takim razie muszę uzbroić się w cierpliwość :).

     • Nie. Do Ciebie przyjdą wcześniej, zdecydowanie. Zobaczysz. Teraz ciesz się życiem i z wiatrem w kieszeni,a le u boku najmilszej …

     • Arek

      🙂 Mam nadzieje, że tak będzie. Dziękuję pięknie :).

 1. Sylwia Zurawicka

  Super blog , super fotki jest moc

  • Arek

   Dziękuję bardzo :). Niedługo będzie więcej mocy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *