Atrakcje w Newcastle upon Tyne

Atrakcje w Newcastle upon Tyne

Jakie atrakcje można zobaczyć będąc w Newcastle?

Ciekawostki o Newcastle

 • W Newcastle urodził się Rowan Atkinson, szerzej znanego jako Jasia Fasola.
 • Metropolia może się pochwalić parkiem The Town Moor o powierzchni 400 ha, który jest większy niż Hyde Park i Hampstead Heath w Londynie razem wzięte, czy Central Park w Nowym Yorku.
 • W Newcastle i w regionie North East możecie spotkać się ze slangiem Geordie, którego słowa mogą być bardzo mylące. Przykładowo Pet = dziewczyna, kobieta, Ben – dziecko, lub wykrzyczany zwrot Why aye, man! = Tak!
 • Dworzec kolejowy w Newcastle był pierwszym na świecie, który został zadaszony.
 • Kościół katedralny św. Mikołaja był wykorzystywany jako latarnia morska. Rozpalano tam ogień, który pomagał statkom w nawigacji.
 • Mosley Street w Newcastle była pierwszą ulicą w Wielkiej Brytanii, która została oświetlona światłem elektrycznym.

Ile mostów jest w Newcastle?

Symbolem Newcastle jest Tyne Bridge o rozpiętości 162 metrów, który wybudowano w 1928 roku wzorując się na moście z Sydney. Moim zdaniem nie robi on szczególnego wrażenia. Dużo przyjemniejszym mostem, jest mniejszy, czerwony Swing Bridge.

Swing Bridge został oddany do użytku w 1876 roku. Celem budowy otwieranego mostu było umożliwienie żeglugi dużym statkom do fabryki Wiliama Armstronga, który pokrył koszty wyburzenia wcześniejszego mostu, a następnie zapłacił za budowę obecnej konstrukcji. W 2016 Swing Bridge został zniszczony przez pożar, po czym poddano go gruntownej renowacji – prace konserwatorskie zakończono w 2021 roku.

W Newcastle znajduje się 7 mostów:

 • Gateshead Millennium Bridge
 • Tyne Bridge
 • High Level Bridge
 • Queen Elizabeth II Metro Bridge
 • King Edward VII Bridge
 • Swing Bridge
 • Redheugh Bridge
Pokaz laserów w Newcastle,

Zwiedzanie zamku w Newcastle

Zamek znajduje się w samym środku miasta, w jednym z jego najwyższych punktów, wokół którego wybudowano miasto. Jest to bardzo dobry punkt widokowy na Newcastle i pobliskie Gateshead.

Zamek otwarty jest w czwartki, piątki, soboty, niedziele i poniedziałki w godzinach 10:00-17:00.

Koszt wstępu dla osoby dorosłej £9.25.

The Victoria Tunnel – Tunel Wiktorii w Newcastle

Tunel Wiktorii to XIX-wieczny tunel dla wagonów, który pierwotnie zbudowano w celu transportu węgla z kopalni Spital Tongues do rzeki Tyne. Tunel działał w latach 1842-1860. W czasie II wojny Światowej został przekształcony w schron przeciwlotniczy. Obecnie jest to jedna z głównych atrakcji miasta „must see”.

Organizowane są tam dwa rodzaje wycieczek w grupach 10 osobowych:

 • 1¼-godziny – wprowadzenie do fascynyjacego świata Tunelu Wiktorii
  • Dorośli £10
  • Dzieci £5 (wiek 7-15)
 • 2 godzinna  – w porównaniu z krótszą wersją wycieczki, dłóższa opcja prowadzi jeszcze dalej w głąb tunelu.
  • Dorośli £12
  • dziecie £5 (wiek 7-15)

Wstęp dla dzieci od 7 roku życia.

Kościół katedralny św. Mikołaja w Newcastle upon Tyne

Katedra w Newcastle pochodzi z początku XIV wieku i poświęcono ją św. Mikołajowi, patronowi żeglarzy, dzieci, piwowarów i chirurgów. Jest to szósty najwyższy budynek w Newcastle. Katedra szczyci się jedną z najwspanialszych wież latarniowych w kraju, a wewnątrz niej znajduje się jedna z największych kolekcji pomników w północnej Anglii.

Wstęp do katedry jest bezpłatny, jednak od czasu do czasu organizowane są płatne wejścia na wieżę. Niestety nie ma stałego harmonogramu wycieczek.

Discovery Museum

Interaktywne muzeum w dla dorosłych i dzieci pokazujące przemysłową historię Newcastle. Muzeum umiejscowione jest w starym budynku spółdzielni handlowej, który sam w sobie warty jest odwiedzenia. Wstęp do muzeum jest bezpłatny i warto przeznaczyć na jego zwiedzanie przynajmniej dwie godziny.

Adres muzeum: Blandford Square, Newcastle upon Tyne NE1 4JA

Great North Museum: Hancock

Na parterze i pierwszym piętrze muzeum znajdziecie wystawy opowiadające historię dzikiej przyrody i starych osad. Na parterze znajduje się również galeria Muru Hadriana umożliwiająca zwiedzającym poznanie wszystkich fortów i zamków milowych wybudowanych kiedyś na Murze Hadriana. Mur Hadriana powstał za czasów panowania Rzymian na ziemiach Brytanii i rozdzielał on ich od barbarzyńskich Piktów.

Dolina Jesmond Dene

W centrum Newcastle znajduje się wąska, zalesiona dolina, która biegnie wzdłuż rzeki Ouseburn. Jesmond Dene jest zieloną oazą w centrum Newcastle, gdzie można spotkać zimorodki, czerwone wiewiórki i wiele ptaków leśnych. W parku znajduje się również duży obszar piknikowy, gdzie można odpocząć w trakcie zwiedzania miasta.

Adres: Newcastle upon Tyne NE7 7DZ

Grainger Market w Newcastle

Grainger Market wybudowano w 1835 roku. Jest to tradycyjny, zadaszony targ z 123 sklepami. Znajdziecie tam zarówno produkty spożywcze w postaci świeżych mięs, pieczywa, owoców i warzyw, jak również, dziwaczne specjalistyczne sklepy sprzedające wszystko, od artykułów vintage/retro/geekowych po produkcję i naprawę pasmanterii/wełny/rękodzieła/tkaniny.

Adres: Grainger St, Newcastle upon Tyne NE1 5QQ

Farma Ouseburn

Farma Ouseburn znajduje się pod mostami w centrum Newcastle. Farma pełni funkcję edukacyjną dla najmłodszych. Na farmie znajdziecie owce, kozy, świnie i kury.

Wejście na farmę jest bezpłatne, ale mile widziane są darowizny. Farma Ouseburn jest przyjazna dla rodzin i jest łatwo dostępna zarówno dla wózków dziecięcych, jak i wózków inwalidzkich.

Adres: Ouseburn Farm, Ouseburn Rd, Newcastle upon Tyne NE1 2PA

Sprawdź rónież:

Najnowsze wpisy:

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *