Przewodnik po Londynie

Przewodnik po Londynie

Kilkukrotnie miałem  już przyjemność zobaczyć Londyn. Tym razem dobrze przygotowałem się do zwiedzania – przynajmniej tak mi się wydaje :).

Atrakcje, które odwiedziłem widziałem po raz kolejny (nie byłem we wszystkich niżej wymienionych miejscach). Wpływ na to miały dwie przyczyny; w Londynie byłem przewodnikiem dla siostrzenicy znajomej, która przyjechała ze Słowacji i wypadało pokazać jej “must see“; w inne miejsca chciałem wrócić, żeby zebrać materiał na bloga – dopiero od niedawna nagrywam filmiki, a że nie miałem materiału z Londynu wykorzystałem okazję.

Wykorzystałem też swoją znajomą  (nie w taki sposób jak niektórzy mogli pomyśleć :)), w zamian za oprowadzenie Mirki (siostrzenicy znajomej) miałem opłacony dojazd do Londynu, nocleg w hostelu i wejście na London Eye –sama mi to zaproponowała, głupio byłoby nie skorzystać :).

Starałem się jak najbardziej zoptymalizować  wyjazd – dużo atrakcji, jak najmniej przemieszczania się, chodzenia w kółko i płacenia za metro.

Zanim przejdę do opisywania atrakcji Londynu wspomnę jeszcze o jednej bardzo ważnej sprawie, czyli o butach. Bez wygodnego i najlepiej nie przemakającego obuwia nie radzę wybierać się na zwiedzanie Londynu – właściwie dotyczy to każdego wyjazdu, zarówno do miasta jak i w teren.

Nawet jeśli będziecie poruszali się metrem i innymi środkami komunikacji miejskiej, w końcu przyjdzie ten moment kiedy wyjdziecie z ciepłego wnętrza pojazdu i chcąc nie chcąc przedreptacie kilka/kilkanaście/kilkaset metrów do wybranej atrakcji; inaczej nic nie zobaczycie, a miejsc wartych odwiedzenia jest naprawdę sporo. Chcąc zwiedzić Londyn musicie dużo chodzić – metro nie wszędzie dojeżdża, a angielska pogoda nie zawsze rozpieszcza; coś o tym wiem.

Darmowe atrakcje Londynu

Zwiedzanie europejskich stolic nie należy do tanich przyjemności, ale w wielu z nich w tym również w Londynie można znaleźć darmowe atrakcje. Przykładem są muzea i to nie byle jakie. Kolekcje są bogate i ciekawe; do tego wiele z nich mieści się w okazałych budynkach np. Natural History Museum.

Poniżej lista najbardziej znanych, ciekawych i bezpłatnych muzeów z godzinami otwarcia oraz wskazówkami dojazdu. 

The British Museum

Godziny otwarcia:

 • sobota – środa  10.00-17.00
 • czwartek – piątek 10.00-20.30

Dojazd:

Metro: Tottenham Court Road (Northern/Central), AutobusTottenham Court Road or New Oxford Street.

Strona internetowa

The Victoria & Albert Museum

Godziny otwarcia:

10.00-18.00; środy i ostatni piątek miesiąca 10.00-22.00

Dojazd:

Metro: South Kensington (Circle/Piccadilly), Autobus: Cromwell Road

Strona internetowa

The Natural History Museum

Godziny otwarcia:

10.00-17.50 (ostatnie wejście 17.30); w niedziele 11.00-18.00

Dojazd:

Metro: South Kensington, linia District, Circle i Piccadilly

Autobus: 14, 49, 70, 74, 345, 360, 414, 430 and C1 przystanek przy muzeum.

Strona internetowa

The Victoria & Albert Museum

Godziny otwarcia:

10.00-18.00; środy i ostatni piątek miesiąca 10.00-22.00

Dojazd:

Metro: South Kensington (Circle/Piccadilly), Autobus: Cromwell Road

Strona internetowa

Science Museum

Godziny otwarcia:

10.00–18.00 (ostatnie wejście 17.15).

Dojazd:

The Victoria & Albert Museum, The Natural History, Science Museum znajdują się praktycznie w jednym miejscu i wystarczy jeden przejazd metrem na stację South Kensington, żeby zobaczyć wszystkie trzy muzea, oczywiście jeśli starczy nam siły. 

Strona internetowa

Sir John Soane’s Museum

Godziny otwarcia:

 • Środa – niedziela 10:00-17:00

Dojazd:

Metro: Holborn linia Central. Autobus: przystanek  Holborn

Strona internetowa

Imperial War Museum

Godziny otwarcia:

 • Codziennie 10.00 – 17.00
Dojazd:

Metro: Elephant and Castle linia Bakerloo

Strona internetowa

Bank of England

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek – piątek 10:00 – 17:00 (ostatnie wejście 16:30) wykluczając święta.

Dojazd:

Najprościej dojechać metrem na stację Bank; linie Central, Northern oraz Waterloo. 

Strona internetowa

Płatne atrakcje w Londynie

Niestety nie wszędzie da się wejść za darmo, ale żeby zaoszczędzić, w sieci można znaleźć sporo promocji np.  bilety łączone na kilka atrakcji np. The Monument i Tower Bridge, bądź 2 za 1 – gdy do stolicy przyjedziemy pociągiem (wliczają się w to również podmiejskie pociągi) i uprzednio wydrukujemy kupon zniżkowy National Rail (Angielskie PKP).

The Monument

Osoby, które chciałyby zobaczyć Londyn z innej perspektywy zdecydowanie powinny wybrać się na The Monument

Jest to jeden z punktów widokowych w centrum. Super sprawa, przystępna cena i ładny widok – czego chcieć więcej :). 

Godziny otwarcia:

 • Kwiecień – wrzesień 09:30 – 17:30
 • Październik – marzec 09:30 – 17:00

Ceny biletów:

 • Dorośli £5 – bilet łączony z Tower Bridge £12
 • Dzieci (5-15) £2.50

Inne punkty widokowe to:

London Eye

Oko Londynu, czyli diabelski młyn nad Tamizą. Fajna, choć nie tania atrakcja. Jeśli chcecie uniknąć stania w długiej kolejce (szczególnie latem) proponuję rezerwację online. Wieczorny widok na Londyn podobał mi się znacznie bardziej, niżeli za dnia. W tym wypadku bilety można kupić w ofercie 2 za 1 lub jako bilet łączony na kilka atrakcji.

Strona internetowa

Tower Bridge

Most oddano do użytku w 1894 roku i po dziś dzień łączy dwa brzegi Tamizy. Z zewnątrz wygląda bardzo okazale i często mylony jest z London Bridge, który nie jest za ładny.

Wnętrze Tower Bridge zostało otwarte dla turystów w 1982 roku. Z kładek łączących dwie wieże ( to nie Władca Pierścieni, to London Babe 🙂 ) również zobaczymy Londyn z innej perspektywy. Jeśli ktoś chciałby zerknąć na podnoszenie mostu i przeprawę statku/barki pełny harmonogram przepraw znajdziecie w linku.

Dodatkową atrakcją podczas zwiedzania Tower Bridge jest maszynownia. Znajduje się tam maszyna parowa w przeszłości używana do podnoszenia przęseł. Obecnie wszystko zostało zelektryfikowane i do otwarcia mostu wystarczy jedna osoba.

Godziny otwarcia:

 • Kwiecień – wrzesień 10:00 – 17:30 (ostatnie wejście)
 • Październik – marzec 09:30 – 17:00 (ostatnie wejście)

Big Ben

Nieoficjalnie Big Ben, oficjancie Wieża Elizabeth. Jeden z symboli Londynu, tak zwane “must see”. Big Ben góruje nad Pałacem Westminsterskim i każdy może podejść pod wieżę, żeby strzelić sobie selfie z bliska lub z Mostu Westminster.

Obecnie wieża jest w remoncie i nie prezentuje się zbyt ładnie. Z powodu prac konserwatorskich zwiedzanie wnętrza nie będzie możliwe od 2021 roku.

Buckingham Palace

Rezydencja Królowej Elżbiety II. Pałac zaliczam (z resztą pewnie nie tylko ja) jako punkt obowiązkowy podczas wizyty w Londynie. Czy świeci słońce, czy pada deszcz przed bramą rezydencji zastaniemy sporo turystów; w czasie różnych uroczystości są tam tłumy. Wieczorem panuje mniejszy ruch. Część obiektu dostępna jest dla zwiedzających, po uprzednim kupnie biletu w cenie £25, który zdecydowanie należy zamówić online z dużym wyprzedzeniem. Podczas zwiedzania nie można fotografować wnętrza –

Jak poruszać się po Londynie?

Najszybszym środkiem transportu w Londynie jest metro i zawsze z niego korzystam.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem płatności za bilety jest Oyster card. Karta miejska dla mieszkańców, którą płaci się w komunikacji publicznej Londynu po niższej cenie niżeli bilet jednorazowy. W metrze należy przyłożyć kartę przy wejściu i wyjściu ze stacji, w autobusach robi się to tylko raz przy wsiadaniu.

Visitor Oyster Card działa na podobnej zasadzie jak Oyster card z tą różnicą, że turysta musi zapłacić £5 za jej wydanie; mieszkańcy Londynu po rejestracji karty i jej likwidacji mogą odzyskać te pieniądze.

Alternatywą dla Oyster card i Visitor Oyster Card jest karta zbliżeniowa powiązana w funtach. Działa jak karta miejska, ale ma więcej zalet; nie trzeba jej rejestrować, doładowywać ani uiszczać opłaty za wydanie. Płaciłem w metrze kartą zbliżeniową, a Mirka kartą Oyster pożyczoną od znajomej.

Poruszając się w strefie 1 i 2, rozsądnie dobierając przejazdy można zmieścić się w sumie £15 za 3 dni (wliczam w to dojazd na dworzec kolejowy London Euston w dwie strony). Dużo i nie dużo, ale szybko i wygodnie.

Niewykorzystane środki z karty powyżej £10 można wypłacić na większości stacji metra (nie jest to możliwe na lotnisku Gatwick)

Poprzednia wizyta w Londynie

Atrakcje Oxford

Podróż na Grenlandię

Tags
Leave Comment
 1. 20 Comments

  Paula designer877

  Super zestawienie! Londyn jest również na mojej liście do odwiedzenia. Byłam tam tylko podczas przesiadki na lot do Houston – a więc raptem parę godzin! pozdrawiam

  Reply
  1. 20 Comments

   Arek

   Dziękuję bardzo.Miałem zdecydowanie więcej czasu, ale i tak mało widziałem. Będę musiał jeszcze tam wrócić :).
   Pozdrawiam.

   Reply
 2. 20 Comments

  stopociechblog

  Podziwiam za solidność!!

  Reply
  1. 20 Comments

   Arek

   Dziękuje bardzo :). Zachęciłem do wycieczki po Londynie?

   Reply
   1. 20 Comments

    stopociechblog

    Na razie za miesiąc Cypr. Ale kto wie..

   2. 20 Comments

    Arek

    Fajnie :). Ja też powoli odliczam do swojego majowego wyjazdu. Zaszły pewne zmiany co do kierunku, zamiast Rumuni będzie Bali :D.

   3. 20 Comments

    stopociechblog

    Ooo egzorycznie!

   4. 20 Comments

    Arek

    Delikatnie :).

   5. 20 Comments

    stopociechblog

    Pisałam szybko z telefonu, miało być “egzotycznie”. Opisz koniecznie Bali. Podejrzewam, że bajkowo tam.

   6. 20 Comments

    Arek

    Zrozumiałem, mimo literówki :). Na pewno opiszę i okraszę sporą ilością zdjęć :).

   7. 20 Comments

    stopociechblog

    Wiem, będą, jak z raju. Może i ja polecę tam, jak opiszesz tak, aby przestraszona Basia nie zginęła i powróciła po wakacjach.

   8. 20 Comments

    Arek

    Będę pisał całą prawdę i tylko prawdę :).

   9. 20 Comments

    stopociechblog

    Amen

   10. 20 Comments
   11. 20 Comments

    stopociechblog

    Dzięki, już wchodzę

   12. 20 Comments

    stopociechblog

    BRAWO. Gorąco, ale ten kawałek świata – Filipiny, godny poświęcenia

 3. 20 Comments

  Atrakcje Birmingham - co można zobaczyć w poprzemysłowym mieście? • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Przewodnik po Londynie – zbiór ciekawych atrakcji […]

  Reply
 4. 20 Comments

  Grzegrz

  Pierwszy raz byłem w Londynie w tym roku i poznawanie miasta rozpocząłem od darmowych atrakcji. Okazało się, że jest ich tak dużo, że nawet brakło mi czasu, by je wszystkie zwiedzić. Chętnie bym wrócił do Londynu, jak najszybciej.

  Reply
  1. 20 Comments

   Arek

   Dokładnie! W Londynie jest tyle do zwiedzania, że ciężko zobaczyć nawet darmowe atrakcje w kilka dni. Zwiedzając Londyn zawsze dobierałem sobie jedną lub dwie płatne atrakcje, które były w rozsądnych cenach. Każdy wyjazd był intensywny i mimo kilku wizyt, dalej nie widziałem większości ciekawych miejsc. Też muszę tam wrócić :).

   Reply
 5. 20 Comments

  Co ciekawego można zobaczyć w Warszawie? • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] kroku można znaleźć coś interesującego. Metro co prawda nierozbudowane tak jak w Londynie (przewodnik po darmowych atrakcjach Londynu), czy Barcelonie (krótka wizyta w Barcelonie) pozwala w miarę szybko dotrzeć z Ursynowa do […]

  Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: