Przewodnik po Londynie

Przewodnik po Londynie

Kilkukrotnie miałem  już przyjemność zobaczyć Londyn. Tym razem dobrze przygotowałem się do zwiedzania – przynajmniej tak mi się wydaje :).

Atrakcje, które odwiedziłem widziałem po raz kolejny (nie byłem we wszystkich niżej wymienionych miejscach). Wpływ na to miały dwie przyczyny; w Londynie byłem przewodnikiem dla siostrzenicy znajomej, która przyjechała ze Słowacji i wypadało pokazać jej „must see„; w inne miejsca chciałem wrócić, żeby zebrać materiał na bloga – dopiero od niedawna nagrywam filmiki, a że nie miałem materiału z Londynu wykorzystałem okazję.

Wykorzystałem też swoją znajomą  (nie w taki sposób jak niektórzy mogli pomyśleć :)), w zamian za oprowadzenie Mirki (siostrzenicy znajomej) miałem opłacony dojazd do Londynu, nocleg w hostelu i wejście na London Eye –sama mi to zaproponowała, głupio byłoby nie skorzystać :).

Starałem się jak najbardziej zoptymalizować  wyjazd – dużo atrakcji, jak najmniej przemieszczania się, chodzenia w kółko i płacenia za metro.

Zanim przejdę do opisywania atrakcji Londynu wspomnę jeszcze o jednej bardzo ważnej sprawie, czyli o butach. Bez wygodnego i najlepiej nie przemakającego obuwia nie radzę wybierać się na zwiedzanie Londynu – właściwie dotyczy to każdego wyjazdu, zarówno do miasta jak i w teren.

Nawet jeśli będziecie poruszali się metrem i innymi środkami komunikacji miejskiej, w końcu przyjdzie ten moment kiedy wyjdziecie z ciepłego wnętrza pojazdu i chcąc nie chcąc przedreptacie kilka/kilkanaście/kilkaset metrów do wybranej atrakcji; inaczej nic nie zobaczycie, a miejsc wartych odwiedzenia jest naprawdę sporo. Chcąc zwiedzić Londyn musicie dużo chodzić – metro nie wszędzie dojeżdża, a angielska pogoda nie zawsze rozpieszcza; coś o tym wiem.

Darmowe atrakcje Londynu

Zwiedzanie europejskich stolic nie należy do tanich przyjemności, ale w wielu z nich w tym również w Londynie można znaleźć darmowe atrakcje. Przykładem są muzea i to nie byle jakie. Kolekcje są bogate i ciekawe; do tego wiele z nich mieści się w okazałych budynkach np. Natural History Museum.

Poniżej lista najbardziej znanych, ciekawych i bezpłatnych muzeów z godzinami otwarcia oraz wskazówkami dojazdu. 

The British Museum

Godziny otwarcia:

 • sobota – środa  10.00-17.00
 • czwartek – piątek 10.00-20.30

Dojazd:

Metro: Tottenham Court Road (Northern/Central), AutobusTottenham Court Road or New Oxford Street.

Strona internetowa

The Victoria & Albert Museum

Godziny otwarcia:

10.00-18.00; środy i ostatni piątek miesiąca 10.00-22.00

Dojazd:

Metro: South Kensington (Circle/Piccadilly), Autobus: Cromwell Road

Strona internetowa

The Natural History Museum

Godziny otwarcia:

10.00-17.50 (ostatnie wejście 17.30); w niedziele 11.00-18.00

Dojazd:

Metro: South Kensington, linia District, Circle i Piccadilly

Autobus: 14, 49, 70, 74, 345, 360, 414, 430 and C1 przystanek przy muzeum.

Strona internetowa

The Victoria & Albert Museum

Godziny otwarcia:

10.00-18.00; środy i ostatni piątek miesiąca 10.00-22.00

Dojazd:

Metro: South Kensington (Circle/Piccadilly), Autobus: Cromwell Road

Strona internetowa

Science Museum

Godziny otwarcia:

10.00–18.00 (ostatnie wejście 17.15).

Dojazd:

The Victoria & Albert Museum, The Natural History, Science Museum znajdują się praktycznie w jednym miejscu i wystarczy jeden przejazd metrem na stację South Kensington, żeby zobaczyć wszystkie trzy muzea, oczywiście jeśli starczy nam siły. 

Strona internetowa

Sir John Soane’s Museum

Godziny otwarcia:

 • Środa – niedziela 10:00-17:00

Dojazd:

Metro: Holborn linia Central. Autobus: przystanek  Holborn

Strona internetowa

Imperial War Museum

Godziny otwarcia:

 • Codziennie 10.00 – 17.00
Dojazd:

Metro: Elephant and Castle linia Bakerloo

Strona internetowa

Bank of England

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek – piątek 10:00 – 17:00 (ostatnie wejście 16:30) wykluczając święta.

Dojazd:

Najprościej dojechać metrem na stację Bank; linie Central, Northern oraz Waterloo. 

Strona internetowa

Płatne atrakcje w Londynie

Niestety nie wszędzie da się wejść za darmo, ale żeby zaoszczędzić, w sieci można znaleźć sporo promocji np.  bilety łączone na kilka atrakcji np. The Monument i Tower Bridge, bądź 2 za 1 – gdy do stolicy przyjedziemy pociągiem (wliczają się w to również podmiejskie pociągi) i uprzednio wydrukujemy kupon zniżkowy National Rail (Angielskie PKP).

The Monument

Osoby, które chciałyby zobaczyć Londyn z innej perspektywy zdecydowanie powinny wybrać się na The Monument

Jest to jeden z punktów widokowych w centrum. Super sprawa, przystępna cena i ładny widok – czego chcieć więcej :). 

Godziny otwarcia:

 • Kwiecień – wrzesień 09:30 – 17:30
 • Październik – marzec 09:30 – 17:00

Ceny biletów:

 • Dorośli £5 – bilet łączony z Tower Bridge £12
 • Dzieci (5-15) £2.50

Inne punkty widokowe to:

London Eye

Oko Londynu, czyli diabelski młyn nad Tamizą. Fajna, choć nie tania atrakcja. Jeśli chcecie uniknąć stania w długiej kolejce (szczególnie latem) proponuję rezerwację online. Wieczorny widok na Londyn podobał mi się znacznie bardziej, niżeli za dnia. W tym wypadku bilety można kupić w ofercie 2 za 1 lub jako bilet łączony na kilka atrakcji.

Strona internetowa

Tower Bridge

Most oddano do użytku w 1894 roku i po dziś dzień łączy dwa brzegi Tamizy. Z zewnątrz wygląda bardzo okazale i często mylony jest z London Bridge, który nie jest za ładny.

Wnętrze Tower Bridge zostało otwarte dla turystów w 1982 roku. Z kładek łączących dwie wieże ( to nie Władca Pierścieni, to London Babe 🙂 ) również zobaczymy Londyn z innej perspektywy. Jeśli ktoś chciałby zerknąć na podnoszenie mostu i przeprawę statku/barki pełny harmonogram przepraw znajdziecie w linku.

Dodatkową atrakcją podczas zwiedzania Tower Bridge jest maszynownia. Znajduje się tam maszyna parowa w przeszłości używana do podnoszenia przęseł. Obecnie wszystko zostało zelektryfikowane i do otwarcia mostu wystarczy jedna osoba.

Godziny otwarcia:

 • Kwiecień – wrzesień 10:00 – 17:30 (ostatnie wejście)
 • Październik – marzec 09:30 – 17:00 (ostatnie wejście)

Big Ben

Nieoficjalnie Big Ben, oficjancie Wieża Elizabeth. Jeden z symboli Londynu, tak zwane „must see”. Big Ben góruje nad Pałacem Westminsterskim i każdy może podejść pod wieżę, żeby strzelić sobie selfie z bliska lub z Mostu Westminster.

Obecnie wieża jest w remoncie i nie prezentuje się zbyt ładnie. Z powodu prac konserwatorskich zwiedzanie wnętrza nie będzie możliwe od 2021 roku.

Buckingham Palace

Rezydencja Królowej Elżbiety II. Pałac zaliczam (z resztą pewnie nie tylko ja) jako punkt obowiązkowy podczas wizyty w Londynie. Czy świeci słońce, czy pada deszcz przed bramą rezydencji zastaniemy sporo turystów; w czasie różnych uroczystości są tam tłumy. Wieczorem panuje mniejszy ruch. Część obiektu dostępna jest dla zwiedzających, po uprzednim kupnie biletu w cenie £25, który zdecydowanie należy zamówić online z dużym wyprzedzeniem. Podczas zwiedzania nie można fotografować wnętrza –

Jak poruszać się po Londynie?

Najszybszym środkiem transportu w Londynie jest metro i zawsze z niego korzystam.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem płatności za bilety jest Oyster card. Karta miejska dla mieszkańców, którą płaci się w komunikacji publicznej Londynu po niższej cenie niżeli bilet jednorazowy. W metrze należy przyłożyć kartę przy wejściu i wyjściu ze stacji, w autobusach robi się to tylko raz przy wsiadaniu.

Visitor Oyster Card działa na podobnej zasadzie jak Oyster card z tą różnicą, że turysta musi zapłacić £5 za jej wydanie; mieszkańcy Londynu po rejestracji karty i jej likwidacji mogą odzyskać te pieniądze.

Alternatywą dla Oyster card i Visitor Oyster Card jest karta zbliżeniowa powiązana w funtach. Działa jak karta miejska, ale ma więcej zalet; nie trzeba jej rejestrować, doładowywać ani uiszczać opłaty za wydanie. Płaciłem w metrze kartą zbliżeniową, a Mirka kartą Oyster pożyczoną od znajomej.

Poruszając się w strefie 1 i 2, rozsądnie dobierając przejazdy można zmieścić się w sumie £15 za 3 dni (wliczam w to dojazd na dworzec kolejowy London Euston w dwie strony). Dużo i nie dużo, ale szybko i wygodnie.

Niewykorzystane środki z karty powyżej £10 można wypłacić na większości stacji metra (nie jest to możliwe na lotnisku Gatwick).

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy

24 Comments

 1. Super zestawienie! Londyn jest również na mojej liście do odwiedzenia. Byłam tam tylko podczas przesiadki na lot do Houston – a więc raptem parę godzin! pozdrawiam

  • Arek

   Dziękuję bardzo.Miałem zdecydowanie więcej czasu, ale i tak mało widziałem. Będę musiał jeszcze tam wrócić :).
   Pozdrawiam.

 2. Pierwszy raz byłem w Londynie w tym roku i poznawanie miasta rozpocząłem od darmowych atrakcji. Okazało się, że jest ich tak dużo, że nawet brakło mi czasu, by je wszystkie zwiedzić. Chętnie bym wrócił do Londynu, jak najszybciej.

  • Arek

   Dokładnie! W Londynie jest tyle do zwiedzania, że ciężko zobaczyć nawet darmowe atrakcje w kilka dni. Zwiedzając Londyn zawsze dobierałem sobie jedną lub dwie płatne atrakcje, które były w rozsądnych cenach. Każdy wyjazd był intensywny i mimo kilku wizyt, dalej nie widziałem większości ciekawych miejsc. Też muszę tam wrócić :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *