143 schody do Durdle Door

143 schody do Durdle Door

Durdle Door określa się mianem magicznej i bardzo fotogenicznej zatoki w Dorset, rajskiej plaży, ale również angielskiej mekki Polaków, ponieważ co roku tłumnie odwiedzamy to miejsce.

Co to właściwie jest Durdle Door?

Durdle Door jest formacją skalną, tworzącą naturalny łuk. Składa się on z warstwy twardego wapienia wystającego niemal pionowo z morza. Durdle Door powstało prawdopodobnie ok. 10 000 lat temu, gdy morze przebiło się przez wapień portlandzki.

Wybrzeże, na którym można znaleźć łuk, nazwano Wybrzeżem Jurajskim, jednak znajdują się tam skały z okresu triasowego oraz kredowego.

TriasNajstarszy okres ery mezozoicznej. Trwał od 251,9 do 201,3 milionów lat temu.
JuraDrugi okres ery mezozoicznej. Trwała od 201 do 145 milionów lat temu.
KredaOstatni okres ery mezozoicznej, trwający około 80 milionów lat (od ~145,0 do 66,0 mln lat temu).
Okresy ery mezozoicznej

Durdle Door jest częścią Lulworth Estate, należącą do rodziny Weld. Strażnicy Lulworth działają w Centrum Turystycznym Lulworth Cove i są odpowiedzialni za konserwację oraz zarządzanie odwiedzającymi na terenie całej posiadłości.

Durdle Door jest otwarte dla zwiedzających przez cały rok, jednak w sezonie obowiązuje zakaz wstępu na plażę po 21:00 lub zmierzchu po sezonie.

Jak dostać się do Durdle Door?

Do Durdle Door najprościej dostać się samochodem, drogą B3070. Na miejscu znajduje się duży, płatny parking.

Adres: BH20 5PU for Durdle Door, West Lulworth, Wareham, Dorset

Ceny parkingu Durdle Door

  • Parking całodzienny – £10,00
  • Do 4 godzin – £5,00
  • Pojazdy ponadgabarytowe (powyżej 5,5 metra wysokości, do 16 miejsc) – £15,00
  • Motocykle – £1.00

Parking otwarty jest od 9:00 do 21:00 w okresie letnim lub do zmierzchu po sezonie. Obowiązuje zakaz noclegu, zakaz latania dronem, nie wolno robić grilla, ani palić ognisk.

Wskazówki dojazdu transportem publicznym do Durdle Door


AUTOBUSEM: Istnieją 4 linie autobusowe do Lulworth Cove i Durdle Door (Breezer 30, Breezer 31, Jurassic Coaster X52 i Jurassic Coaster X54). Autobusy nr 30 i 31 kursują do 18 września 2021 roku.

POCIĄGIEM: Najbliższa stacja kolejowa to Wool (na linii London Waterloo do Weymouth). Następnie trzeba złapać jeden z autobusów: Breezer 30, Breezer 31, Jurassic Coaster X52 i Jurassic Coaster X54 łączących dworzec kolejowy Wool z Lulworth Cove i Durdle Door. Na stacji Wool Station znajduje się również postój taksówek, ale należy dokonać wcześniejszej rezerwacji.

Aby dostać się do Durdle Door, czeka Was około 20-minutowy spacer żwirową drogą w dół, która kolejno przechodzi w ścieżkę. Następnie dotrzecie do punktu widokowego, z lewej strony znajduje się plaża Man O’War, a po prawej Durdle Dore.

Na plażę Man O’War dostaniecie się pokonując 104 stopnie, zaś na plażę Durdle Door prowadzą 143 stopnie. Schody nie są szeroki i z racji dużej popularności miejsca i łatwej dostępności, w sezonie robią się tam korki.

Co można robić w Durdle Door?

Plaża w Durdle Door jest kamienisto/piaszczysta. Jak to na plaży można odpoczywać i pływać w morzu, jednak trzeba uważać na silne prądy – na plaży nie ma ratownika.

Plaża Durdle Door jest przyjazna psom, więc każdy właściciel czworonoga, może zabrać go ze sobą na spacer.

Oprócz leżenia i kąpieli w morzu można przejsć na drugą plażę Man O’War lub wybrać się na spacer do zatoki Lulworth oddalonej o 1,5 mili. Odcinek między Durdle Door a zatoką Lulworth pokonuje rocznie ok. 200 000 spacerowiczów.

Do Durdle Door i zatoki Lulworth można również wybrać się łodzią z Weymouth, cena takiej wycieczki oscyluje w granicach £25 za osobę i trwa ok. 2 godziny.

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *