Co to National Trust? Karta National Trust, czy warto?

Co to National Trust? Karta National Trust, czy warto?

Osoby zwiedzające Anglię, Walię i Irlandię Północną w szczególności miejsca związane z dziedzictwem historycznym mogły natknąć się na obiekty National Trust oznaczone logo z liściem dębu.

Co to National Trust?

National Trust jest największą w Europie organizacją charytatywną zajmującą się ochroną przyrody i ochroną zabytków na terenie Wielkiej Brytanii.

National Trust jest zaangażowany w promowanie i zachowanie miejsc o historycznym znaczeniu, jak również tych o naturalnym pięknie. Pod ich opieką znajdują się np. zamki, dwory i inne stare zabytkowe budynki, jak również ogrody, odcinki wybrzeża o szczególnym znaczeniu naturalnym lub nawet całe wyspy jak w przypadku wyspy Farne, chroniąc obszar lęgowy maskonurów.

National Trust powstał w 1895 roku z inicjatywy Octavi Hill, Hardwicke Rawnsley i Sir Roberta Hunter, którzy wierzyli w znaczenie historycznych miejsc, terenów zielonych i walczyli o ich zachowanie.

Ile obiektów jest pod opieką National Trust?

Pierwszym miejscem, które weszło w skład National Trust, było pięć akrów klifu w Dinas Oleu w Walii. Zaś pierwszy budynek Alfriston Clergy House w East Sussex organizacja kupiła w 1896 roku za 10 funtów.

Obecnie National Trust ma pod swoją pieczą ponad 780 mil linii brzegowej, czyli ok. 1255 kilometrów, ponad 250 000 hektarów ziemi i ponad 500 zabytków do których wliczają się domy, zamki, kaplice, zabytki przemysłowe tj. młyny, fabryki, kopalnie, latarnie morskie, stodoły i całe wioski. W swojej kolecji organizacja posiada prawie milion dzieł sztuki.

Ile kosztuje członkostwo National Trust?

National Trust wyróżnia 4 główne rodzaje członkostwa:

  • Indywidualny
  • Dla par
  • Rodzinny
  • Na całe życie

Rodzaje członkostwa dzielą się pod względem wieku oraz ilości osób, które mogą zwiedzać ich obiekty na wykupionym pakiecie.

Rodzaj członkostwaCena za miesiącCena za rok
Indywidualny – dorosły +26£7£84
Indywidualny – młoda osoba 18-25£42
Indywidualny – junior 0-17£10
Dla par £11.60£139.2
Rodzinny 2 dorosłych +2 dzieci£12.20£146.40
Rodzinny 1 dorosły +2 dzieci£7.60£91.20
Indywidualny na całe życie£1,730
Dla par na całe życie£2,520
Rodzinny na całe życie – 2 dorosłych i wszystkie ich dzieci poniżej 18 roku życia. £2,640
Ile kosztuje członkostwo National Trust 2023?

Opłacając składkę członkowską, otrzymujemy bezpłatny wstęp do ok. 500 obiektów w posiadaniu National Trust lub będących pod ich opieką oraz możemy bezpłatnie parkować na ich parkingach.

W naszym przypadku składka wynosi £11.60 miesięcznie. Zdecydowaliśmy się na to, ponieważ lubimy zwiedzać ciekawe miejsca, a wejściówki niejednokrotnie kosztują powyżej dychy za osobę, także prosta kalkulacja. Do tego w wielu miejscach jest bezpłatny parking. Przykładowo w poniższym filmiku (od 3 minuty) mówię o karcie i parkingu National Trust, gdzie parking za cały dzień kosztował, prawie tyle samo co comiesięczna składka.

Ok, nie zawsze jesteśmy aktywni, szczególnie mało zwiedzamy w okresie zimowym, ale wiosną, latem i jesienią podczas każdej wycieczki odwiedzamy przynajmniej jedno miejsce należące do National Trust, więc w naszym wypadku, członkostwo zwraca się z nawiązką.

Jeśli nie chcecie płacić składki, a macie wolny czas możecie zostać wolontariuszami National Trust. Osoby poniżej 18 roku życia muszą mieć zgodę rodzica lub opiekuna na wolontariat i muszą znajdować się pod opieką osoby dorosłej.

W przypadku większości wolontariuszy nie ma konkretnych wymogów, co do przepracowanego czasu, jednak w przypadku pewnych pozycji jak np. przewodnik wymaga się regularności. National Trust zapewnia szkolenie oraz zwrot kosztów poniesionych na dojazd. Do tego wolontariusz po przepracowaniu odpowiedniej liczby godzin może otrzymać kartę wolontariusza, która pozwoli mu na bezpłatne wejścia do obiektów pod opieką organizacji.

Na stronie podano, że trzeba przepracować minimum 50 godzin, żeby dostać darmową wejściówkę do wszystkich obiektów National Trust, z kolei jeden z wolontariuszy powiedział nam, że musi przepracować 200 godzin w rocznie, żeby mieć darmową kartę. Przychylam się do wersji wolontariusza.

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *