Średniowieczny zamek Raby

Średniowieczny zamek Raby

Zamek Raby powstał na miejscu osady wikingów króla Knuta Wielkiego, nazwanej w tamtym czasie Rabi. Obecna bryła fortecy powstała w XIV wieku, za sprawą dynastii Nevillów, z której wywodziła się Cecily Nevill.

Cecily Nevill była księżną Yorku i matką dwóch królów Anglii, którzy za sprawą ich ojca, Ryszarda Plantageneta mieli okazję przyjąć to miano.

Ryszard Plantagenet był pretendentem do tronu Anglii z dynastii Yorków i zapoczątkował Wojnę Róż w Anglii, która trwała w latach 1455–1485. Yorkowie mający w herbie białą różę wypowiedzieli wojnę Henrykowi IV z dynastii Lancasterów, mających w herbie różę czerwoną. Efektem wojny było przejęcie władzy przez dynastię Yorków, po czym na tronie Anglii zasiadali dwaj synowie Cecily: Edward IV oraz Ryszard III.

Zamek Raby

Wewnątrz zamku zobaczycie bogato zdobione sale i komnaty. W większości z nich znajdują się imponujące żyrandole oraz szereg dzieł sztuki, tekstyliów i mebli z Anglii i Europy z okresu od XVII do XX wieku.

W podziemiach mamy okazję zobaczyć, gdzie były przygotowywane posiłki dla wielmożów i jak żyła służba w tamtych czasach.

W zamku znajduje się również część niedostępna dla zwiedzających, która była zamieszkała do 2016, kiedy to zmarł 11 Baron Bernard John Vane. Obecnie nikt tam nie mieszka na stałe, jednak rodzina wykorzystuje część prywatną na spotkania rodzinne.

Co można robić wokół Zamku Raby?

Posiadłość zamku Raby jest idealnym miejscem na spacery, zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Ścieżki spacerowe są dobrze przygotowane dla osób z dziećmi oraz dla wózków inwalidzkich.

Na terenie zamkowym znajduje się XVIII-wieczny ogrodzony ogród z ciekawie przystrzyżonym żywopłotem, fontanną oraz licznymi gatunkami roślin.

Teren zamku otacza rozległy 200-hektarowym Park Jeleni, w którym można spotkać wolnożyjące stada jeleni oraz danieli – spotkaliśmy tam również stado krów.

Do tego znajduje się tam wystawa XVIII i XIX wiecznych powozów konnych, siodeł i uprzęży.

Ile kosztuje wstęp do zamku Raby?

Z racji, że mieszkamy w niewielkiej odległości od zamku, zdecydowaliśmy się na zakup wejściówki rocznej w cenie 22 funtów.

  • £22.00 wejściówka roczna osoba dorosła
  • £13 jednorazowe wejście osoby dorosłej do zamku, ogrodów, parku
  • £5.50 park Jeleni i taras zamkowy (od 2 stycznia do 1 marca 2022)

Z powodu prac konserwatorskich zamek jest obecnie zamknięty do wiosny. Z powodu prac konserwatorskich ogród nie będzie dostępny do czerwca 2023 roku.

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *