Ciekawe miejsca w Peak District – atrakcje

Ciekawe miejsca w Peak District – atrakcje

Peak District jest bardzo dobrym miejscem na odpoczynek, zarówno dla osób podróżujących solo, w parach, jak i rodzinnie. Jest tam bardzo dużo szlaków, nieduże górki, formacje skalne, jaskinie, oraz ciekawe miejscowości i budynki.

Dolina Dovedale w Peak District

Dolina Dovedale jest bardzo popularnym i łatwo dostępnym miejscem na spacery, dlatego rocznie przyciąga milion odwiedzających – można to szczególnie odczuć w weekendy, gdy spragnieni odpoczynku ludzie wybierają się całymi rodzinami na spacer bądź piknik. Jeśli nie lubicie tłumów, dobrym pomysłem jest wybranie się tam w ciągu tygodnia, gdy większość osób pracuje.

Dolinę Dovedale przecina rzeka Dove, którą można przekroczyć drewnianym mostem niedaleko parkingu, bądz jeśli poziom wody nie jest wysoki poprzez duże kamienie łączące jej dwa brzegi.

Po krótkim spacerze doliną, na przeciwległych brzegach Dove znajdziecie filary skalne: Ilam Rock, który ma kilka tras wspinaczkowych po urwistych ścianach, oraz Pickering Tor z jaskinią u jego podnóża.

W dolinie znjanduje się również jaskinia Reynard’s Cave, która jest naturalnym łukiem uformowanym przez lodowiec około 10 000 lat temu.

Świątynia Salomona – Solomon’s Temple

Świątynia Salomona, znana również jako Grinlow Tower, znajduje się na szczycie wzgórza Grin Low. Pierwsza wieża została wybudowana przez Solomona Mycocka na początku XIX wieku. Pod koniec tego samego stulecia zostały po niej tylko ruiny. Dzięki porozumieniu lokalnych władz oraz księcia Devonshire odbudowano wieżę, którą ponownie otwarto we wrześniu 1896 roku.

Ze szczytu rozciąga się 360-stopniowy widok na pobliską okolicę. W czasie dobrych warunków pogodowych widoczność sięga do 24 kilometrów.

Przy Świątyni Salomona znajdują się dwa parkingi, z których można dostać się pod wieżę:

 • Poole’s Cavern visitor centre, Buxton SK17 9DH.
 • Grin Low Car Park, Grin Low Rd, Buxton SK17 6UJ

Koszt parkingu Poole’s Cavern

 • 4 godziny – 2 funty
 • Cały dzień – 3 funty

Koszt parkingu Grin Low Car Park

 • 2 funty – płatne w skrzynce uczciwości

Według map Google spacer z parkingu Poole’s Cavern & Buxton Country Park zajmuje 13 minut, jednak w rzeczywistości jest to ok. 20 minut. Z parkingu Grin Low jest to 10 minut.

Grota Poole’s – Poole’s Cavern

Zaraz obok Świątyni Salomona znajduje się Grota Poole’s. Wycieczki odbywają się codziennie (z wyłączeniem świąt) tylko z przewodnikiem i trwają 45 minut. Podczas spaceru podziemnymi korytarzami, w których wydobywano wapień zobaczycie stalaktyty, stalagmity oraz posłuchacie legend i historii związanych z tym miejscem.

Wszystkie wycieczki do jaskiń należy rezerwować z wyprzedzeniem przez Internet. Pod ziemią panuje stała temperatura 7 stopni. Obowiązuje zakaz wprowadzania psów, z wyjątkiem psów asystujących.

Ile kosztuje bilet do Poole’s Cavern?

Rodzaj biletuCenaDodatkowe informacje
Osoba dorosła£14.50Powyżej 16 roku życia.
Dziecko£6.80Wiek 5-16 lat.
Rodzinny£37.50Dwoje dorosłych + dwoje dzieci
Studenci & Seniorzy£12.00Bilet ważny tylko po potwierdzeniu statusu studenta/seniora
Koszt biletu wstępu do Poole’s Cavern w Peak District

Ruin of Errwood Hall

Ruiny Errwood Hall znajdują się dolinie Upper Goyt. Była to bogata rezydencja biznesmena z Manchesteru, która niestety popadła w ruinę. W 1934 roku zburzono budynek, a kamienie posłużyły do budowy stacji uzdatniania wody przy pobliskim zalewie Errwood.

Obecnie trwa zbiórka funduszy na stworzenie aplikacji, która umożliwi wirtualny spacer po Errwood Hall w czasach jego świetności.

Przykładowe atrakcje w Peak District

 • Lud’s Church – przepaś, której zbocza zarośnięte są mchami i roślinnością, która przeniesie was w inny świat.
 • Three Shires Head – miejsce styku trzech hrabst: Cheshire, Derbyshire oraz Staffordshire na rzece Dane. Ciekawe kaskady.
 • Hanging Stone – formacja skalna.
 • The Roaches – bardzo popularny skalisty grzbiet w Peak District. Miejsce na ciekawy spacer.
 • Nine Stones Close Stone Circle – kamienny krąg (więcej o kamiennych kręgach w UK znajdziecie w tym wpisie).
 • Magpie Mine –  nieużywana kopalnia ołowiu w pobliżu wioski Sheldon.
 • Chatsworth House – rezydencja z bardzo ciekawymi ogrodami, o której pisałem w tym wpisie.
 • Cave Dale – dolina z ciekawymi formacjami.
 • Speedwell Cavern – stara kopalnia ołowiu, której korytarze są zalane, przez co zwiedzanie jej korytarzy możliwe jest na łodzi.
 • Robin Hood’s Cave – ukryta jaskinia w Stanage Edge.
 • B29 OVEREXPOSED Crash Site – wrak bombowca amerykańskich sił powietrznych, który rozbił się w 1948 roku.

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *