Miejsca noclegowe w Galloway Forest – spanie na dziko

Miejsca noclegowe w Galloway Forest – spanie na dziko

Kilkukrotnie mieliśmy okazje odwiedzić Park Gallowy Forest. Podczas każdej wizyty spaliśmy na dziko, pod namiotem, bądź na parkingu w kamperze. Poniżej znajdziecie kilka miejsc, w których się zatrzymaliśmy i kilka propozycji noclegowych, do których planujemy wrócić.

Miejsca noclegowe na dziko w Galloway Forest

MIEJSCERODZAJ NOCLEGUOPIS
Bruce’s Stone Car ParkKamperDo parkingu prowadzi asfaltowa, wąska droga dojazdowa.
Nocleg w samochodzie kempingowym na sporych rozmiarach parkingu. W pobliżu jest sporo drewna na ognisko.
Upper Bruce’s Stone Car ParkKamperParking położony kilka metrów od punktu widokowego Bruce’s Stone. Nocleg w samochodzie kempingowym. W pobliżu można znaleźć drewno na ognisko. Jest też tam niewielki strumyk i dobry punkt widokowy.
Nocleg nad jeziorem TrollNamiotSamochód najlepiej zostawić na Upper Bruce’s Stone Car Park. Następnie trzeba zejść drogą w dół i przy starym moście skręcić w prawo, podążając wzdłuż omszonego, kamiennego ogrodzenia. Miejsce jest znane i sporo osób rozbija tam namioty, jednak jest tam na tyle miejsca, że każdy spokojnie znajdzie miejsce na obóz. Jest to bardzo malownicze miejsce, jednak w okresie od maja do końca września są tam gryzące muszki.
KirriereochKamper/namiotMiejsce znajduje się zaraz przy rzece, za niedużym mostkiem. Na parkingu można zaparkować kampera, a na pobliskiej polanie rozbić namiot. Jest to otwarty teren, którego nie osłaniają drzewa.
White Laggan BothyNamiot/nocleg w domkuBothie z dwoma sypialniami, niedużą kuchnią oraz drewutnią. W sypialniach znajdują się drewniane ławy do spania.
Miejsce parkingowe
55°03’32.1″N 4°17’03.5″W
Kamper/namiotNieduży parking nad brzegiem Clatteringshaws Loch. Dojazd wąską, dziurawą drogą asfaltową. Miejsce na ognisko.
Nocleg na dziko w Galloway Forest

Czy w Szkocji można nocować na dziko?

Zgodnie z aktem Szkockiego parlamentu Land Reform (Scotland) Act 2003, w Szkocji dozwolone jest biwakowanie na dziko, należy jednak stosować się do pewnych zasad.

Można biwakować w miejscach, w których obowiązuje tak zwane prawo dostępu, czyli miejsca udostępnione głównie do turystyki pieszej. Prawo dostępu nie obejmuje pojazdów silnikowych takich jak kampervany. Jeśli właściciel gruntu, bez różnicy, czy jest to właściciel publiczni, czy prywatni ograniczają parkowanie na swoim terenie, należy tego przestrzegać.

Wszystkich obowiązuje zakaz biwakowania na polach uprawnych lub łąkach służących do wypasu zwierząt gospodarskich. Należy trzymać się z dala od budynków, dróg lub budowli historycznych. Chcąc rozbić obóz w pobliżu domu, bądź budynku trzeba, zapytaj o zgodę właściciela.

Nie należy biwakować na dziko w jednym miejscu, więcej niż dwa/trzy dni, i oczywiście wszystkie śmieci zabieramy z sobą.

Czy w Szkocji można palić ogniska?

Rozpalanie ognisk w Szkocji jest dozwolone, jednak szkocki kod outdoorowy zaleca, aby w miarę możliwości, podczas kempingów używać kuchenek gazowych. Jeśli chcecie rozpalić ogień, kod zaleca, aby było to małe ognisko, które nie zamieni się w niekontrolowany pożar. Można używać leśnego chrustu. Nie wolno ścinać rosnących drzew i krzewów.

Nie należy rozpalać ognisk podczas dłuższych okresów suszy lub na obszarach takich jak lasy, lasy, pola uprawne, grunty torfowe lub w pobliżu budynków, lub w miejscach dziedzictwa kulturowego.

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *