Szkocja – Fort William & Ben Nevis

Fort William

Od rana mentalnie towarzyszył nam Shivaay ( postać z hinduskiego filmu akcji, której żadna pogoda nie straszna, a Chuck Norris może czyścić mu buty 🙂 ). Zmotywował on nas do wejścia na Ben Nevis, mimo że prognoza pogody zapowiadała wiatr o prędkości 70 km/h.

 

Treking na Ben Nevis

Wraz z każdym przebytym metrem i wzrostem wysokości delikatne podmuchy przybierały na sile. Nagłe porywy wiatru zmuszały nas do zatrzymania się i znalezienia kolejnego punktu podporu. W trakcie marszu ścieżką Ben Nevis Mountain przybywało warstw ochraniających ciało. Na głowie do czapki i kaptura dołączyła kominiarka i komin, a cienkie rękawice zamieniły się na zimowe.

Po pokonaniu „Wietrznego rogu” ( Windy corner) – ponoć bardzo niebezpieczny punkt na szlaku, doszliśmy do granicy śniegu, więc raki na nogi. W czasie ich zakładania „Szatan” (wiatr) w kilka minut oblepił nas śniegiem. Agata wycofała się i zaczęła schodzić do Fort William. Wraz z Marcinem ( trzecim towarzyszem wyprawy ) ruszyliśmy dalej. Po pokonaniu kilkuset metrów dotarliśmy do rozdroża ścieżek Ben Nevis Mountain i North Face. Nasz szlak był niewidoczny. Jednak, nie to stanowiło problem. Pokonywanie trasy pod wiatr ze śniegiem bez gogli w takich warunkach nie wchodził w grę. Moc Shivaaya nas opuściła, zdecydowaliśmy się zawrócić.

Zejście

Wraz ze zmniejszającą się wysokością i odległością do miasta pogoda robiła się łagodniejsza. Z jednej strony słońce i przyjemne ciepło z drugiej delikatne płatki śniegu niesione zimnym wiatrem – przyjemny mix :).

Fort William

Poza trasami i pięknymi widokami Fort William ma kilka miejsc wartych polecenia:

  • The West Highland Museum – nieduże, ale przyjemne muzeum.
  • The Jacobite – pociąg parowy, pokonujący trasę z Fort William do Mallaig,
  • Glenfinnan viaduct – słynny wiadukt który został wykorzystany w filmie Harry Potter.
  • Glenfinnan Monument – pomnik zbudowany na cześć Jakobitów, którzy próbowali wyzwolić Szkocję, spod władzy, sami wiecie kogo. Niestety ich cały misterny plan legł w gruzach.
  • Schody Neptuna – 10 śluz zbudowanych na Kanale Kaledońskim, które podnoszą go o 19 metrów.

Polowanie na Haggis

Haggis, czyli narodowa potrawa Szkotów, to owcze podroby zmielone z cebulą z dodatkiem płatków owsianych, wywaru oraz przypraw. Tradycyjnie umieszczone w żołądku, obecnie częściej spotyka się je w sztucznych opakowaniach.

Zamówiliśmy Haggis z kurczakiem. Na talerzu był jedynie jego plasterek. Nie tego się spodziewaliśmy. Było smaczne, ale czuliśmy, że była to tylko namiastka oryginalnego dania.

 

Smaczne Podróże, blog turystyczny, podróże po Polsce i świecie. Nauka latania na paralotni, spływ Czarną Hańczą, Żak Express, Suwalszczyzna

Dodaj komentarz