Peak District treking

Peak District treking

Peak District National Park jest fajną alternatywa dla wszystkich żyjących w UK, którzy z jakichś względów nie mogą jechać, lub nie lubią wyższych gór w Walii lub Szkocji.

Ścieżki, ścieżynki, szlaki, górki, kopalnie, wrzosowiska, bagna i inne atrakcje – kto co lubi :). Jest to bardzo dobre miejsce na czynny wypoczynek.

Można tam też pojechać, żeby leżeć i pachnieć w spa.

Kliknij w galerię aby powiększyć zdjęcie

Dovedale

Rezerwat przyrody Dovedale jest bardzo przystępnym i przyjemnym miejscem na lekki spacer. Od parkingu (Dovedale, Ilam, Ashbourne DE6 2AY) do Stepping Stones prowadzi utwardzona ścieżka. Na drugi brzeg rzeki można dostać się przechodząc przez kamienie ułożone w wodzie (Stepping Stones) bądź drewnianą kładką na początku trasy. Przy wysokim poziomie wody w rzece ścieżka jest częściowo lub całkowicie zalana, a przejście przez kamienie niewskazane lub niemożliwe. Wtedy pozostaje jedynie przejście kładką na początku trasy.

Po 20 min marszu od Stepping Stones można wstąpić do Reynards Cave. Płytka grota nie powaliła nas na kolana, ale była urozmaiceniem spaceru.

Speedwell Cavern

Czasami narzekam na swoją pracę. Etat w fabryce kanapek nie jest wymarzonym zajęciem, ale pozwala mi on na poświęcenie się temu co bardzo lubię, czyli wydawaniu wszystkich pieniędzy na podróże :). Jestem biedny i bogaty zarazem :).

Porównując warunki i zarobki w jakich kiedyś wydobywano ołów w Speedwell Cavern, nie powinienem narzekać. Pracownicy kopalni nie mieli zbyt przyjemnego zajęcia. Kilkanaście godzin brodzenia w zimnej wodzie, ze świeczką w ręce lub w ustach, za marne grosze, które ledwie wystarczały na przeżycie.

Obecnie kopalnia zaadoptowana jest dla turystów, którzy mogą zejść schodami do wyrobiska i przepłynąć się łódką podziemnym kanałem, na końcu którego znajduje się nieduża jaskinia. W kopalni nie jest ciepło, więc kurtka jest wskazana – czuć przeciąg. Mogę iść pod wiatr, ale przeciągów nie lubię.

Bilet wstępu kupiony w kasie w dniu zwiedzania £12 za osobę. Można również nabyć łączoną wejściówkę do kopalni Peak Cavern (adres: Castleton, Hope Valley, Derbyshire, S33 8WS) w cenie £19. Parking pod Speedwell Cavern dla zwiedzających jest za darmo.

Adres: Winnats Pass, Castleton, Hope Valley S33 8WA

Kinder Scout

Treking na płaskowyż Kinder Scout zaplanowaliśmy na drugi dzień wycieczki, jednak pogoda nie była za dobra – silny wiatr oraz marznący deszcz skutecznie nas zniechęciły. Brakowało też chyba trochę motywacji. Postanowiliśmy, że nazajutrz wychodzimy bez względu na pogodę.

Trzeciego dnia, od samego początku trekingu towarzyszyło nam słońce, aż chciało się iść :). Po drodze minęliśmy wodospad Kinder Downfall, który zmrożony poprzedniego dnia kontrastował swoją bielą z otoczeniem.

Płaskowyż nie należy do najwyższych miejsc w UK, bo ma jedynie 636 metrów wysokości w najwyższym punkcie, ale w tym wypadku wielkość nie ma znaczenia :), widoki i tak robiły wrażenie.

Samochód można zostawić na Bowden Bridge Car Park. Nam udało się zaparkować bezpłatnie na poboczu tuż przed parkingiem – żeby załapać się na darmowe miejsce trzeba przyjechać rano.

Przykładową trasę trekingu w Kinder Scout z dokładnym opisem znajdziecie na stronie National Trust.

Pozdrawiam

Arek :).

Treking w Szkocji

Wizyta w Oxford

Zip line w Walii

Treking na Ben Nevis & Fort William

Atrakcje Birmingham

Treking w Nepalu

Tags
Leave Comment
 1. 13 Comments

  Agata Skrajnowska

  Pięknie:) fantastyczna wyciszająca wycieczka:) ten ptaszek mnie rozbraja:) I Pluszaków więcej:) w kupie raźniej:))))Ściskam Podróżników_ niezłe z Was AgArki:)

  Reply
  1. 13 Comments

   Arek

   Ptaszek też nas zaskoczył :), był bardzo ciekawski :). Pluszakowa ekipa znacznie się powiększyła. Mam nadzieję, że wilki nie zjedzą żyraf :D. AgArki dziękują i również pozdrawiają :).

   Reply
   1. 13 Comments

    Agata Skrajnowska

    :))))

   2. 13 Comments

    Agata Skrajnowska

    🙂

 2. 13 Comments

  Klara

  Piękne zdjęcia zwłąszca ten uroczy ptaszek z pomarańczowym brzuszkiem.

  Reply
  1. 13 Comments

   Arek

   Dziękuję bardzo. Ptaszek nazywa się Rudzik, był bardzo ciekawski :).

   Reply
 3. 13 Comments

  omordah1

  Great photos, nice how you give camera/photo stats.

  Reply
  1. 13 Comments

   Arek

   Sorry for late reply, I been on the trip around Indonesia. Now I back and soon few posts and movies will appear on my blog :).
   What do you mean saying photo stats? Photo view statistics or camera settings?

   Reply
   1. 13 Comments

    omordah1

    Settings. 🙂

   2. 13 Comments

    omordah1

    Settings, 🙂

   3. 13 Comments

    Arek

    Most of the pictures which I am doing are without flash. If I have time I am doing photos on manual, where settings are very and depends on the condition and surrounding.

 4. 13 Comments

  Atrakcje Birmingham - co można zobaczyć w poprzemysłowym mieście? • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Co można robić w Peak District? […]

  Reply
 5. 13 Comments

  Tędy i owędy pole lawendy, czyli jak, gdzie i kiedy znaleźć lawendę? • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Treking w Peak District […]

  Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: