Katedra w Lichfield

Katedra w Lichfield

Z cyklu: jednodniowe wycieczki po Anglii – Katedra w Lichfield.

W Anglii mieszkam w małym, niezbyt interesującym mieście, które większość Anglików określa mianem wsi, mimo że mieszka tu ponad 10 tysięcy osób. Moja miejscowość nie jest również zbyt atrakcyjna, ale w promieniu godziny jazdy samochodem (ok. 100 km) znajduje się sporo ciekawych miejsc.

Jednym z nich jest miasto Lichfield i wybudowana tam katedra. Wspominałem już kiedyś o niej w jednym z wpisów.

Tym razem miałem okazję zobaczyć katedrę w całkiem innym świetle, i to dosłownie.

Pokaz światła w Lichfield

Wybierając się w sierpniu do katedry na pokaz światła nie wiedziałem czego się spodziewać. Miałem jedynie nadzieję, że będzie przyjemnie – w końcu życie składa się z małych przyjemności :).

Nie zawiodłem się. Nastrojowa, spokojna muzyka oraz ciesząca oko feeria kolorów. Wewnątrz było sporo miejsca. Podczas pokazu jedni stali oparci o filary, drudzy siedzieli na podłodze, a jeszcze inni na niej leżeli i cieszyli się widokami.

Pokaz trwał jedynie 15 min, ale był zapętlony, więc animacja wyświetlała się bez przerwy. Kto miał ochotę, mógł zostać dłużej i podziwiać kalejdoskopowe wzory do znudzenia lub zamknięcia katedry – zasiedziałem się na ok. 40 min, tak było ładnie :).

Świąteczny pokaz świateł

Przed świętami Bożego Narodzenia odbył się kolejny pokaz, podczas którego drugi raz miałem okazję zobaczyć oświetloną katedrę. Spodziewałem się podobnych wrażeń jak podczas pierwszej wizyty.

Tym razem większość świateł była rozmieszczona na zewnątrz – oświetlały one mury katedry w różnych punktach. Wewnątrz również znajdowały się rzutniki, ale było ich zdecydowanie mniej niż podczas pierwszej wizyty.

Dało się wyczuć świątecznego ducha, jednak nie był to tak efektowny pokaz jak w sierpniu – delikatnie się rozczarowałem.

W ramach ciekawostki

Lichfield położone jest na terenie byłej Mersji – miłośnicy „Vikingów” powinni kojarzyć tę nazwę z serialu. Współcześnie jest to teren znany jako Midlands.

Na wschodniej fasadzie katedry umieszczono 113 posągów. Wśród nich znajdziemy kilka postaci historycznych z „obsady Vikingów” m.in.: 

 • Offa, króla Mersji
 • Egberta, króla Wessex
 • Ethelwolfa, Æthelwulf, króla Wessex
 • Ethelberta, Æthelberht, króla Wessex
 • Alfreda Wielkiego, króla Wessex

Sprawdź inne wpisy:

12 Comments

  • Arek

   Warto się tam wybrać, szczególnie latem :).

    • Arek

     Tak mówię :). Samo Lichfield jest bardzo przyjemnym miastem.

  • Arek

   Podczas letniego pokazu wewnątrz katedry są takie animacje. Bardzo przyjemny pokaz :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *