Wioska Dean w Edynburgu

Dean Village

Dean Village położona jest kilka kilometrów od centrum Edynburga. Początkowo była to osobna wieś, ale w 1826 roku została kupiona przez Johna Learmontha, przyszłego lorda proboszcza Edynburga i ostatecznie trafiła w granice miasta.

W podaniach, młyny w wiosce Dene sięgają czasów panowania króla Dawida I na początku 1100 roku i zostały po raz pierwszy wymienione w podaniach w 1145 roku. Przez ponad 800 lat mielono tam zboże, używając do tego wody pobliskiej rzeki Water of Leight. Wraz z rozwojem i budową znacznie większych i nowocześniejszych młynów w okolicy, handel Dean Village zmalał, aż w końcu upadł.

W Dean znajdowało się niegdyś 11 młynów i choć dawno temu zostały zamknięte, ich pozostałości można zobaczyć po dziś dzień w całej wsi.

Po upadku przemysłu wieś przez lata była kojarzona z rozkładem i biedą, a około 1960 roku osiągnęła swój najniższy punkt. Od połowy lat 70. XX wieku rozpoczęto przebudowę i renowację okolicy, przekształcając domki robotnicze, magazyny i budynki młynów w mieszkania. Obecnie jest to bardzo pożądana dzielnica do mieszkania.

Podążając chodnikiem w dół rzeki, dojdziecie do imponującego mostu zaprojektowanego przez szkockiego inżyniera Thomasa Telforda. Możecie również zejść nad rzekę zarośniętą ścieżką i zobaczyć most od dołu. W pobliżu znajduje się również kaskada, którą pokazuję w powyższym filmie.

Spacerując dalej w dół rzeki Water of Leith, po kilku minutach dojdziecie do źródła St Bernard’s Well, które było uznawane przez miejscowych za uzdrawiające. Budynek studni zwieńcza posąg greckiej bogini Higieji.

Czy warto wybrać się do Dean Village?

Odpowiedź, będzie bardzo krótka. Tak, warto. Jest to fajne miejsce na spacer, gdzie panuje całkiem inny klimat niżeli w mieście oddalonym zaledwie o kilkanaście minut spacerem. Ciężko było mi uwierzyć, że dalej jestem w Edynburgu.

Najnowsze wpisy:

6 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *