Szlak turystyczny wokół jeziora Wigry

Szlak turystyczny wokół jeziora Wigry

Jeżdżę po rożnych zakątkach świata i wstyd się przyznać, że mieszkając nad samym jeziorem Wigry nigdy go nie obszedłem. W tym roku postanowiłem to zmienić. W trakcie kolejnego pobytu w domu planuję przejść Zielonym szlakiem im. Antoniego Patli: Stary Folwark – Stary Folwark (49 km) – właściwie jego większą częścią – moja trasa delikatnie odbiegnie od oryginału i zostanie skrócona.

Postanowiłem podzielić się z Wami moją wersją, może akurat ktoś w czasie urlopu skusi się na odwiedzenie Suwalszczyzny :).

Teren i odległość nie jest wyzwaniem, także uważam, że w 3/4 dni spokojnie pokonam ten dystans. Nie chodzi o to, żeby zaliczyć szlak w jak najszybszym tempie, chodzi mi o jego poznanie i przybliżenie się do otaczającej natury :). Gdybym chciał go “odhaczyć” wsiadłbym na rower i przebyłbym go w jeden dzień. Swoją drogą z tego co wyczytałem trasa jak najbardziej nadaje się pod dwa kółka.

Szlak przebiega następująco:

Stary Folwark – Leszczewek – Cimochowizna – Kładka – Słupie – Gawrych Ruda – Binduga – Powały – Bartny Dół – Bryzgiel – Krusznik – Zakąty – Czerwony Krzyż – Piaski – Mikołajewo – Rosochaty Róg – Czerwony Folwark – Wigry – Magdalenowo – Tartak – Stary Folwark.

Ciekawostki po drodze

 • Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku
 • widok z kładki w Cimochowiźnie na Klasztor Wigierski
 • ok. 700 m drewnianych kładek przecinających dolinę rzeki Czarnej Hańczy (obszar chroniony)
 • widok na jezioro Muliczne widok na Suchar Wielki – największe dystroficzne jezioro w Parku
 • widok z zatoki Słupiańskiej na południową część jeziora Wigry
 • Płociczno, Binduga, Powały, Bartny Dół – przystanki Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej na południowym brzegu jeziora Wigry
 • platforma widokowa za leśniczówką WPN w Bryzglu, z widokiem na największą wyspę na Wigrach – Ostrów (ok. 39 ha)
 • wieża widokowa w Kruszniku – najwyższy i najlepszy punkt widokowy na południową część jeziora Wigry
 • pomnik w Czerwonym Krzyżu – mogiła powstańców z 1863r. oraz żołnierzy radzieckich z 1944r.
 • Binduga w Czerwonym Krzyżu – artystyczna instalacja Pana Zemły, która upamiętnia zlikwidowanie całej wsi w 1944 r.
 •  „Piaski” – dzika plaża pod okapem drzewostanu sosnowego, z rozległym, piaszczystym wypłyceniem, idealne miejsce na wypoczynek i kąpiel
 •  „Budzisko” – najlepszy punkt widokowy na północną część Wigier z Pokamedulskim Zespołem Klasztornym w Wigrach
 •  wystawa „Historia i tradycje rybołówstwa nad Wigrami” w Czerwonym Folwarku
 •  „Pierogi Wigierskie” z nadzieniem (jagoda, jabłko, malina, brzoskwinia, serek waniliowy) w miejscowości Wigry (przy drodze)
 •  Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach
 • rejsy statkiem pasażerskim z przystani koło klasztoru
 • wylęgarnia ryb w Tartaku
 • wieża widokowa na Łysej Górze na terenie PTTK w Starym Folwarku

Stary Folwark – Gawrych Ruda

Pierwszego dnia chciałbym przebyć odcinek do Gawrych Rudy. Jest to jedna z większych miejscowości turystycznych położonych na brzegu jeziora Wigry. Planowym miejsce campingu jest kompleks U Jawora. Znajdziecie tam pokoje z łazienkami, pole namiotowe, restaurację, bar, sklep spożywczy, produkty regionalne, wypożyczalnię sprzętu wodnego. W środy, soboty i niedzielę odbywają się tam również wieczory muzyczne.

Gdyby ktoś preferował przygotowanie własnego posiłku na grillu bez problemu może kupić kiełbasę w sklepie spożywczym, bądź świeżą rybę w Gospodarstwie Rybackim – bardzo smaczny pstrąg :).

Gawrych Ruda – Czerwony Krzyż

fot.www.historiaozywadzis

Po śniadaniu ruszę w stronę Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej. Od kilku lat wybieram się na przejażdżkę i zawsze coś staje mi na przeszkodzie. Mam nadzieję, że tym razem nic takiego się nie wydarzy.

W miesiącach lipiec/sierpień odjazdy są w godzinach 10.00, 13.00, 16.00

Ceny:

 • bilet normalny – 30 zł
 • dzieci do ukończenia 16 lat – 20 zł
 • dzieci do ukończenia 7 lat –6 zł
 • przewóz roweru – 10 zł

Są to dane z zeszłego roku. Mam nadzieje, że w najbliższym czasie informacje zostaną zaktualizowane na stronie przewoźnika.

Planuję wysiąść na przystanku Bratny Dół i dalej ruszyć pieszo. Chcę spędzić noc, gdzieś we wsi Czerwony Krzyż. Nie znajdziemy tam rozbudowanej infrastruktury, bo jak podaje wujek google po masakrze z 1944 wieś liczy tylko jedną zagrodę, więc cały ekwipunek trzeba zabrać z sobą. Jedno, co znajdę tam na pewno, to cisza :).

Czerwony Krzyż – Wigry

Po drodze ( jeśli będzie odpowiednia pogoda ), zatrzymam się na plaży “Złote piaski“. Miejsce znane jest z bardzo dużego wypłycenia, można odejść spory kawałek od brzegu i dalej nie zamoczyć się w całości. Dobre miejsce na odpoczynek dla rodzin z małymi dziećmi.

Kolejnym punktem będzie wieś Wigry. Zatrzymując się na noc w Wigrach mamy czas, aby spokojnie zwiedzić Kompleks Wigierski i przepłynąć się statkiem.

Kompleks Wigierski

Klasztor Wigierski można zwiedzać w godzinach  od 10.00. – do 16.00.

Na terenie klasztoru obowiązuje karta wstępu w cenie 1 zł. Do tego w przypadku chęci zwiedzania kompleksu należy kupić dodatkowy bilet.

Wstęp na teren obiektu w celach turystycznych wymaga zakupu biletu:

 • 9zł normalny
 • 5zł ulgowy
 • 7zł grupowy (powyżej 10 os.)

Bilet umożliwia zwiedzanie: Apartamentów Papieskich, Kaplicy Papieskiej, Krypt w Kościele, Wieży Zegarowej oraz wystaw organizowanych na terenie klasztoru.

Katakumby można zwiedzać w sezonie letnim od poniedziałku do soboty w godz. 9.00. – 18.00. W niedzielę w godz. 13.00. – 18.00. (zamknięte są w trakcie trwania okolicznościowych nabożeństw).

Muzeum Jana Pawła II jest czynne w sezonie letnim od 10.00. do 18.00. Obecnie do czerwca 2018 trwa tam remont i sale są niedostępne dla zwiedzających.

Rejs statkiem po jeziorze Wigry

Obecnie po jeziorze Wigry pływa statek Kameduła z napędem elektrycznym. Pokonuje on tą samą trasę, którą pokonał statek Tryton z Janem Pawłem II na pokładzie, podczas pielgrzymki Ojca Świętego na Suwalszczyznę.

Cena biletów:

 • normalny – 30 zł
 • ulgowy – 25 zł  (dla dzieci do lat 14)
 • dzieci do lat 6 gratis

Na pokładzie statku obowiązuje karta wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego do nabycia na miejscu lub innych punktach sprzedaży na terenie WPN

 • cena karty dla osoby dorosłej 5 zł
 • cena karty ulgowej 2,50 zł

Podczas standardowych rejsów pasażerowie mogą zjeść papieską kremówkę oraz wypić kawę. Istnieje też możliwość rejsu na zamówienie i przygotowania biesiady rybnej.

Obecnie po jeziorze Wigry pływa statek Kameduła

Moja trasa

Jak wspomniałem na początku moja trasa zostanie skrócona właśnie o wieś Wigry. Wielokrotnie zwiedzałem już klasztor i pływałem statkiem, nie planuję tego robić jeszcze raz. Chcę jedynie chwilę tam odpocząć i przeprawić się łódką lub kajakiem na drugą stronę do Starego Folwarku.

Stary Folwark

Noclegi

Baza noclegowa w Starym Folwarku jest bardzo obszerna i każdy znajdzie coś dla siebie od hotelu, pensjonatów na polach namiotowych kończąc.

Jedzenie

Podobnie jest z jedzeniem. Kilka obiektów, w czasie sezonu serwuje bardzo smaczne dania. Najbardziej znana jest restauracja “Pod Sieją” położona w centrum miejscowości. W menu znajdziemy wszystkie potrawy regionalne oraz bardzo dużą gamę ryb.

Kolejnym miejscem, gdzie można zjeść jest “Bar na Plaży“. Tam również skosztujemy potraw regionalnych oraz ryb. Jak nazwa wskazuję bar mieści się na plaży PTTK.

Atrakcje

Główną atrakcją miejscowości jest Muzeum Wigier mieszczące się w odrestaurowanej Stacji Hydrobiologicznej. Bardzo ciekawy obiekt. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć ok. 40 minut.

Godziny otwarcia

 • poniedziałek – niedziela 10.00 – 15.00
 • okres wakacyjny (lipiec – sierpień) 10.00 – 17.00

Cena biletów:

 • bilet normalny – 10 zł
 • bilet ulgowy – 5 zł
 • bilet rodzinny – 20 zł
 • wodne ścieżki bilet normalny – 12 zł
 • wodne ścieżki bilet ulgowy – 10 zł
 • przewodnik do 30 osób – 46 zł

Punkty widokowe

Na Terenie PTTK w Starym Folwarku znajduje się punkt widokowy z którego można podziwiać uroki okolicy. Po drodze do wsi Leszczewo ( punkt jest widoczny z daleka) znajduje się drugi punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama na miejscowość oraz jezioro Wigry.

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

II edycja Festiwalu podróżniczego nad Wigrami

promocja regionu, zdjęcie profilowe, fotografia promująca,

Spływ Czarną Hańczą

Lato na Suwalszczyźnie

Podróż po Argentynie

Salar de Uyuni, Unyuni, Potosi, plaza de 10 Noviembre, Sucre do Santa Cruz, La Paz, Tarabuko, Coroico, Cochabamby, jezioro Titikaka, Copacabany, Puno w Peru, Bożena Sanetra Fernandez

Największe solnisko świata i jezioro Titicaca – podróż po Boliwii

Kirgistan, a gdzie to jest?

Pola lawendy w Polsce, UK i na świecie

pole lawendy, Prowansja we Francji, Pola lawendy w Polsce, Lawendowe Pole – manufaktura zielarska, Lisie Pole, Lawendowe Zdroje Pakszyn, Pola lawendy w UK, Pola lawendy Cotswold, Hitchin Lavender Farm Hertfordshire, Pole Lawendy Hampshire, Mayfield Lavender Farm, Lawendowa farma Mayfield, lawendowe miejsca w UK, Płaskowyż Valensole, Pola lawendy we Włoszech, Lawenda na wyspie Hvar, Velo Grablje, Lawenda na Węgrzech – Balaton, Lawenda w Bułgarii, Lawenda w Turcji, Pola lawendowe na świecie, Pola lawendowe w USA, Pola lawendy w Kanadzie, Pola lawendy w Australii, Pola lawendowe w Azji, Najczęściej uprawiane gatunki lawendy, Jak powstaje olejek lawendowy? Do czego używa się lawendy? polskie blogi podróżnicze, ciekawe miejsca na świecie,
Smaczne Podróże, blog turystyczny, podróże po Polsce i świecie. Nauka latania na paralotni, spływ Czarną Hańczą, Żak Express, Suwalszczyzna
Tags
Leave Comment
 1. 15 Comments

  Viola / Storyland Pictures

  Zapowiada się naprawdę ciekawa wyprawa. Cudze chwalicie a swego nie znacie …Jak okazuje się to przysłowie naprawdę może okazać się być trafione. Czekam na relacje z wyprawy i zdjęcia bo jak widać pięknie tam.

  Reply
  1. 15 Comments

   Arek

   Dokładnie, zgadzam się w 100%. Muszę lepiej poznać swój region. Relacja na pewno się pojawi 🙂 i na pewno będzie sporo zdjęć :).

   Reply
 2. 15 Comments

  gosiamac

  Myślę, że własny, niby “oswojony” region potrafi nieźle zaskoczyć 🙂 Sama się o tym niejednokrotnie przekonałam, jeżdżąc po Wielkopolsce. Życzę niezapomnianych wrażeń i wielu pozytywnych wzruszeń w kontaktach z przyrodą.

  Reply
  1. 15 Comments

   Arek

   Dziękuję bardzo :). Mam nadzieję, że Suwalszczyzna przywita mnie pozytywnie – tak jak zawsze. Zapraszam serdecznie w moje rodzinne strony. Jak sama napisałaś jest to “oswojony” teren i może zaskoczył swoimi walorami :).

   Reply
   1. 15 Comments

    gosiamac

    Kiedyś musiałaby się wybrać w tamte strony… Choć prawdę powiedziawszy nie mam najlepszych wspomnień z “szuwaro-bagiennego”, które do dziś kojarzy mi się głównie z komarami. Ale może teraz dostrzegłabym więcej pozytywów niż negatywów 🙂

   2. 15 Comments

    Arek

    Fakt, komary potrafią nieźle popalić. Nie ma przed nimi ucieczki, ale zawsze można zmniejszyć ryzyko pogryzienia długim rękawem, dobrym środkiem odstraszającym. Do tego moskitiera i można cieszyć się urokami Suwalszczyzny :D.

 3. 15 Comments

  Iza / Wakacje na Mazurach

  Mazury znam jak własną kieszeń i uwielbiam tu przebywać. Zawsze próbuję namówić znajomych na wspólny spływ 🙂 Super wpis, pozdrawiam serdecznie!

  Reply
  1. 15 Comments

   Arek

   Dziękuję za miłe słowa :). Jednak mam małą uwagę: Suwalszczyzna, to nie Mazury i leży trochę dalej na wschód :).

   Reply
 4. 15 Comments

  Kornelia

  Świetny wpis od razu z cenami biletów, więc można sobie całą podróż zaplanować 😉

  Reply
  1. 15 Comments

   Arek

   Dziękuję bardzo :). Zapraszam na Suwalszczyznę :).

   Reply
 5. 15 Comments

  natuurfreak

  Wat een fantastisch parcours an amaing photos

  Reply
  1. 15 Comments

   Arek

   In this area I grow up :). I like it to :).

   Reply
 6. 15 Comments

  Wiosna na Suwalszczyźnie • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] wcześniejszym wpisie pisałem o szlaku wokół jeziora Wigry, który chciałem […]

  Reply
 7. 15 Comments

  Lato na Suwalszczyźnie • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] w ubiegłym roku z powodu uszkodzenia stopy nie udało mi się przejść zaplanowanej trasy wokół  jeziora Wigry. Jest ona dalej na mojej liście i mam nadzieję, że uda mi się to zrobić za drugim podejściem […]

  Reply
 8. 15 Comments

  Klasztor w Wigrach - atrakcje Suwalszczyzny • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Szlak turystyczny wokół jeziora Wigry […]

  Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: