Atrakcje na Suwalszczyźnie – potrawy regionalne

Atrakcje na Suwalszczyźnie – potrawy regionalne

Jakich potrawy regionalnych można skosztować na Suwalszczyźnie? W tym pięknym regionie królują kartacze, babka ziemniaczana, kiszka ziemniaczana, soczewiaki oraz duża gama ryby.

Potrawy z Suwalszczyzny

Moim zdaniem jedzenie jest atrakcją turystyczną :), a na Suwalszczyźnie można znaleźć potrawy niespotykane nigdzie indziej (z małymi wyjątkami).

Są u nas Kartacze, Kiszka ziemniaczana, Babka ziemniaczana, Soczewiaki, duża gama ryb słodkowodnych oraz ciasta, ale ogólnie jest to “Ziemniaczane królestwo” :).

Na wstępie przybliżę wam ogólny zarys najbardziej popularnych dań regionalnych.

Kartacz

Title
Jak wygląda kartacz i co to jes?

Jest wielkości strusiego jaja. Robi się go ze startych i odciśniętych ziemniaków, cebuli, gotowanego mięsa mielonego lub świeżego ( moim zdaniem lepiej smakuję ze świeżym). Z odciśniętej masy formuje się “jajo” w które wkłada się przyprawione mięso. Wszystko trzeba szczelnie uklepać, aby podczas gotowania nie rozpadło się.n use this space for describing your block.

Babka ziemniaczana

Title
Co to babka ziemniaczana?

Ziemniaki i cebulę trzemy, masę doprawiamy solą, pieprzem – do smaku 😀 ; złota rada mamy, na pytanie jak coś doprawić odpowiada zawsze “do smaku” :). Dodajemy 1 lub 2 jajka, wszystko mieszamy, wlewamy do  blach i pieczemy. Niektórzy (jak ja) dodają do ciasta podsmażony boczek pokrojony w kostkę, można dodać kiełbasę lub wyłożyć górę skwarkami.

Kiszka ziemniaczana

Title
Kiszka ziemniaczana

Składniki podobne są do tych wykorzystanych w Babce ziemniaczanej. Jest jednak różnica w sposobie przyrządzania. Przygotowaną masą nadziewamy flaki wieprzowe, a później pieczemy je w piekarniku.

Soczewiaki

Title
Co to soczewiaki?

O tej potrawie było już na blogu w innym wpisie, ale przypomnę jeszcze raz jej zarys. Jest to spory pieróg nadziewany zmieloną soczewicą z boczkiem doprawionym “do smaku” :).
Wszystko najlepiej okrasić boczkiem z cebulą :). Moim zdaniem na drugi dzień potrawy odsmażone smakują zdecydowanie lepiej – dotyczy to wszystkich wyżej wymienionych.

Ryby na Suwalszczyźnie

Title
Jakie ryby znajdziemy na Suwalszczyźnie?

W jeziorach i rzekach WPN można znaleźć dość szeroką gamę ryb m.in.: Sielawę, Sieję, Okonia, Szczupaka, Węgorza, Pstrąga, Troć jeziorową, Płoć, Leszcza czy Lina.
Można wybrać między wariantami smażonymi, marynowanymi w occie, w galarecie i wędzonymi – warto spróbować rożnych gatunków w rożnych opcjach.

Ciasta z Suwalszczyzny

Title
Sękacz

Jest to ciasto pieczone na drewnianym stożku obracającym się przy palenisku, kiedyś było ono opalane ogniem, dziś zastąpiły je piece elektryczne. Przygotowaną masą oblewa się kręcący stożek. Nim lejące się ciasto zostanie zapieczone tworzy “sęki”. Każde polanie widoczne jest w późniejszym przekroju ciasta. Czas pieczenia w warunkach domowych ok. 2 godzin – jest to żmudna praca, ale też spora satysfakcja – przynajmniej dla mnie :). Jest to smak nieporównywalny do niczego innego.

Główne składniki na dużego Sękacza: 40 jaj, litr śmietany, cukier i mąka. Ciasto nadaje się do jedzenia nawet po 6 miesiącach – osobiście znam taki przypadek :D. Można je również mrozić.

Title
Mrowisko

Rozwałkowane ciasto kroi się w nieduże trójkąty i smaży na patelni. Na talerzu lub tacce układa się je warstwami posypując makiem, rodzynkami, migdałami oraz polewając miodem. W tym przypadku im wcześniej je zjemy tym lepiej :).
W kolejnych postach Kornel zaprezentuje wam dokładne przepisy :). Wszystkie znajdziecie już wkrótce w zakładce Smak świata podany z miłością. Mam nadzieję, że uda wam się poczuć ten smak :).

Fot. udostępnione dzięki uprzejmości firmy Janza.

Tags
Leave Comment
 1. 10 Comments

  Lato na Suwalszczyźnie • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Atrakcje na Suwalszczyźnie – potrawy regionalne […]

  Reply
 2. 10 Comments

  Szlak turystyczny wokół jeziora Wigry • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Atrakcje na Suwalszczyźnie – potrawy regionalne […]

  Reply
 3. 10 Comments

  Kirgistan, a gdzie to jest ? • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Atrakcje na Suwalszczyźnie – potrawy regionalne […]

  Reply
 4. 10 Comments

  Festiwal podróżniczy nad Wigrami - podsumowanie • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] pierwszego dnia do godziny 22, drugiego do 23). W międzyczasie można było skosztować Sękacza (regionalne ciasto), indonezyjskiej kawy Luwak oraz Suwalskiej kawy […]

  Reply
 5. 10 Comments

  Festiwal podróżniczy nad Wigrami • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] przewidziane są przerwy na degustację sękacza (jeśli nie wiecie co to sękacz zerknijcie do tego wpisu), oraz kawę prosto z Indonezji. Może znajdą się też inne smaczki z podróży […]

  Reply
 6. 10 Comments

  Smak Podlasia Soczewiaki wegetariańskie - Przepis • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Potrawy Suwalszczyzny […]

  Reply
 7. 10 Comments

  Największe solnisko świata i jezioro Titicaca - podróż po Boliwii • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Potrawy regionalne Suwalszczyzny […]

  Reply
 8. 10 Comments

  Klasztor w Wigrach - atrakcje Suwalszczyzny • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Więcej o tradycyjnych smakach Suwalszczyzny znajdziecie we wpisie “Atrakcje na Suwalszczyźnie – potrawy regionalne“. […]

  Reply
 9. 10 Comments

  Smak Podlasia Soczewiaki z mięsem - przepis • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Potrawy Suwalszczyzny […]

  Reply
 10. 10 Comments

  Zwiedzanie Suwałk - atrakcje na Suwalszczyźnie • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] tam skosztować zarówno lokalnych potraw z Suwalszczyzny, jak również sushi, posłuchać muzyki na żywo, a co najważniejsze skosztować lokalnego […]

  Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: