Ciekawe imprezy na Suwalszczyźnie

Ciekawe imprezy na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna to nie tylko kraina Disco Polo odbywa się tu również kilka ciekawych imprez kulturalno-sportowych takich jak, biegi na krótkich dystansach, półmaraton, maratony, festiwale literackie oraz podróżnicze.

Co dzieje się zimą na Suwalszczyźnie?

Przystanek Zima – Stacja Pogodne Suwałki

Stacja Pogodne Suwałki to impreza cykliczna odbywająca się nad suwalskim Zalewem Arkadia. Impreza ma na celu udowodnić, że zimą też można być aktywnym.

30 stycznia 2022 roku na plaży miejskiej nad Zalewem Arkadia pojawią się mobilne sauny wraz z ruskimi baniami, które będą czekały na wszystkich miłośników saunowania oraz morsowania.

Do tego będzie można znaleźć inscenizację eskimoską, przejechać się psim zaprzęgiem oraz wziąść udział w konkursach.

Termin: 30 stycznia 2022 roku. Lokalizacja: Zalew Arkadia Suwałki.

Jak wygląda prawdziwy psi zaprzęg na Grenlandii, możecie zobaczyć w poniższym filmiku.

Biegun Zimna

Biegun Zimna jest imprezą sportowo-kulturalną, podczas której odbywają się spotkania z podróżnikami i sportowcami, biegi terenowe, morsowanie, projekcje filmów oraz prelekcje.

Organizatorem Bieguna Zimna jest Fundacja Kierunek Ultra, która organizuje na terenie Suwalszczyzny również takie biegi jak:

  • Ulta Hańcza na dystansie 10 km, 25 km, 67 km, 102 km, 100 mil
  • Bieg Przyjaciół WPN
  • Jesionowa Cross

Następna edycja Bieguna Zimna odbędzie się w dniach 11 -13 lutego 2022.

Letnie wydarzenia na Suwalszczyźnie

Suwałki Blues Festival

Suwałki Blues Festival organizowany jest od 2008 roku przez Urząd Miejski w Suwałkach oraz Suwalski Ośrodek Kultury. Impreza tradycyjnie odbywa się w drugi weekend lipca.

Przez kilka dni centrum Suwałk zamienia się w scenę. Bezpłatne koncerty odbywają się przeważnie w dwóch miejscach: w Parku im. Marii Konopnickiej oraz Parku Konstytucji 3 Maja. Do tego, w pobliskich lokalach odbywają się liczne, mniejsze płatne koncerty.

Termin: drugi weekend lipca. Lokalizacja: centrum Suwałk. Suwałki Blues Festival.

Bieg RESO Suwalski Półmaraton

RESO Suwałki Półmaraton rozgrywany jest w warunkach wieczornych na dystansie półmaratonu. Szybka trasa prowadząca ulicami miasta sprzyja w walce o rekordy życiowe i udane debiuty. Na mecie na każdego zawodnika czeka czerwony dywan oraz gromkie brawa od publiczności.

Dodatkowo organizowane są biegi na krótszych dystansach:

  • Bieg na Piątkę (5 km)
  • Biegi Pełne Energii (biegi dla dzieci)
  • Bieg na wyspę (bieg śniadaniowy)

Termin: 1-3 lipca 2022 roku. Lokalizacja: Zalew Arkadia resosuwalkibieg.pl

Suwalski Jarmark Folkloru

Suwalski Jarmark Folkloru to koncerty, przegląd folkloru muzycznego regionu oraz folkowy kiermasz z  lokalnymi wyrobami, który odbywa się w Parku Konstytucji 3-go Maja w Suwałkach.

Jest to najważniejsza, doroczna impreza folklorystyczna, promująca tradycje ludowe wielokulturowej Suwalszczyzny i pogranicza. Co roku wydarzenie gromadzi blisko pięć tysięcy wielbicieli kultury ludowej, którzy podziwiają lokalną sztukę i rękodzieło oraz poznają regionalną kuchnię (potrawy regionalne Suwalszczyzny).

Termin: koniec lipca. Lokalizacja: Parku Konstytucji 3-go Maja w Suwałkach

Festiwal Literacki Patrząc na Wschód

Spotkania literackie odbywają się w Budzie Ruskiej 16 nad rzeką Czarna Hańcza, mniej więcej w połowie sierpnia. Podczas kilku dni trwania festiwalu odbywają się różne warsztaty, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, zajęcia fotografii, wspólne spacery, a wieczorem spotkania z autorami książek, często połączone z pokazami slajdów.

Termin: Drugi weekend sierpnia. Lokalizacja: Buda Ruska 16 patrzacnawschod.pl

Festiwal Podróżniczy nad Wigrami

Festiwal Podróżniczy nad Wigrami powstał z inicjatywy Smaczne Podróże przy współpracy z Muzeum Wigier w Starym Folwarku, gdzie do tej pory odbyły się dwie edycje. W czasie spotkań można posłuchać opowieści z różnych zakątków świata, ale również i Polski. Spotkania odbywają się przeważnie na początku sierpnia. Po dokładne informacje zapraszam do zakładki na naszym blogu Festiwal Podróżniczy nad Wigrami.

Termin: Początek sierpnia. Lokalizacja: Muzeum Wigier w Starym Folwarku

Święto Siei – piknik rodzinny

Święto Siei jest idealną imprezą dla smakoszy ryb. Podczas pikniku w ogrodach pokamedulskiego klasztoru w Wigrach można skosztować wędzonej sielawy, jak i innych gatunków ryb, zupy rybnej oraz innych przetworów rybnych. Do tego można tam znaleźć stoiska z innymi lokalnymi przysmakami.

Termin: początek września. Lokalizacja: ogrody Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach.

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

7 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *