Zwiedzanie zamków w UK – Bamburgh, Holy Island, Cragside

Zwiedzanie zamków w UK – Bamburgh, Holy Island, Cragside

Wielka Brytania przepełniona jest zabytkowymi budowlami. Liczne średniowieczne zamki, jak również ich pozostałości, domy z różnych epok historycznych, kościoły itp. Większość miejsc jest dobrze utrzymana i otwarta dla zwiedzających.

Zapraszamy na wspólną wycieczkę do kilku takich miejsc, mianowicie do wiktoriańskiego domu Cragside, na wyspę Holy Island z zamkiem i klasztorem Lindisfarne oraz do Zamku Bamburgh.

Jeśli lubicie doznania wizualne, zapraszamy do filmiku, gdzie zobaczycie, jak wyglądają wspomniane miejsca.

Co to jest Cragside i jak tam dojechać?

Cragside położone w miejscowości Rothbury było domem wiktoriańskiego inżyniera Williama Armstrong, który jako pierwszy wykorzystał hydroenergię do oświetlenia budynku. Jak na tamte czasy dom był bardzo nowoczesny. Posiadał oświetlenie, windę, a nawet zmywarkę :). Można tam dotrzeć kierując się na Morpeth NE65 7PX.

William George Armstrong był angielskim inżynierem, przemysłowcem, wynalazcą i filantropem. Jako pierwszy oświetlił dom za pomocą hydroenergii, zaprojektował żuraw budowlany oraz armatę.

Na terenie posiadłości zasadzono 7 milionów drzew i utworzono 5 sztucznych jezior, które służyły do generowania energii elektrycznej zasilającej dom. Utworzono też liczne ścieżki, których łączna długość wynosi 40 mil. Odwiedzający Cragside mają do dyspozycji kilka wariantów spacerów.

Przykłady ścieżek w Cragside:

 • Yellow walk: 1.3 mili (2 km), ok. 45 minut
 • Lime walk: 1.8 mili (2.8 km), ok. 35 minut
 • Peach walk: 1.5 mili (2.4 km), ok. godziny
 • Maroon walk: 1.3 mili (2 km), ok. 45 minut
 • Armstrong trail at Cragside: 2 mile (3.2 km), ok. 1 godziny 30 minut
 • Views of Cragside walk: 2 mile (3.2 km), ok. godziny
 • Orange walk: 3.3 mile (5.2 km), 1 godzina 30 minut
 • Gun walk at Cragside: 3 mile (4.8 km), ok. 2 godziny
 • Nelly’s Moss lakes walk: 1.5 mili (2.4 km), ok. godziny
 • Purple walk: 1.3 mili (2 km), ok. 30 minut

Posiadłość jest rozległa i jeśli ktoś lubi spacery, może spędzić tam nawet kilka dni :).

Na terenie znajduje się sporo miejsc piknikowych oraz ławek, które idealne nadają się na odpoczynek w słoneczny dzień – o ile się taki trafi.

Obok domu płynie rzeka, której brzegi łączy żelazny mostek, a nad wszystkim górują majestatyczne drzewa. Czuć przestrzeń.

Dom również jest bardzo ciekawy. Liczne pokoje z zabytkowymi meblami, kuchnia, w której krzątali się kucharze szykujący jakieś wypieki, a w podłodze wyeksponowano kręcące się przekładnie, które jak zakładam, służyły do zasilania domu.

Jak wspomniałem w filmiku, dom na tamte czasy był nowoczesny i elegancki. Posiadał oświetlenie, windę, a nawet zmywarkę. Miejsce przypadło nam do gustu i na pewno tam wrócimy przy okazji kolejnej wycieczki w tamte strony.

Ile kosztuje bilet do Cragside?

Bilet wstępu do obiektu nie należy do tanich…

RODZAJ BILETUCENA
Dorosły£20.00
Dziecko£10.00
Rodzinny£50.00
Grupa dorosłych – minimum 15 osób£16.80/osoba
Grupa dzieci – minimum 15 dzieci£8.40/osoba

Obiekt należy do National Trust, więc członkowie mają bezpłatny wstęp. Miejsce przyjazne czworonogom. Parking w cenie biletu.

Zwiedzanie Holy Island

Na wyspę Holy Island można dostać się lądem, tylko w wybranych godzinach, w czasie odpływu. Godziny bezpiecznych przejazdów są podane na stronie internetowej. Każdego dnia są inne, więc żeby nie utknąć na wyspie warto się z nimi zapoznać.

Na jedynej drodze prowadzącej na wyspę znajduje się również tablica wyświetlająca informację o bezpiecznym czasie przejazdu.

Wybraliśmy się na zwiedzanie Zamku Lindisfarne, w porannym okienku odpływu. Mieliśmy kilka godzin na spacerowanie po wyspie. O poranku strasznie wiało, ale podejrzewam, że jest to urok tej wyspy i wybierając się tam, trzeba być na to nastawionym.

Na miejscu okazało się, że Zamek Lindisfarne jest zamknięty – trwały prace konserwacyjne. Więc przy pięknym wschodzie słońca obeszliśmy tylko jego mury i udaliśmy się w kierunku ruin klasztoru.

Ceny biletów do zamku Lindisfarne

BILETCENA
Dorosły£9.00
Dziecko£4.50
Rodzinny£22.50
Grupa osób dorosłych – minimum 15 osób£8.20/osoba
Grupa dzieci – minimum 15 dzieci£4.10/osoba

Zamek Lindisfarne jest również pod opieką National Trust, więc posiadacze kary mają bezpłatny wstęp.

Klasztor Lindisfarne

Z kolei do Klasztoru Lindisfarne nie weszliśmy z własnego wyboru. Ruiny prezentują się dobrze, nawet przy silnym wietrze i padającym deszczu, ale miejsce nie wyróżnia się niczym szczególnym.

Był to mały dodatek do spaceru. Podziwialiśmy widok z pobliskiej górki oraz zza ogrodzenia. Całość dopełniała tęcza, która rozciągała się łukiem nad wyspą.

Plusem zwiedzania wczesnym rankiem i w czasie złej pogody jest brak tłumów :).

Bilet wstępu do Klasztoru Lindisfarne

Dorosły£7.90
Dziecko 5-17£4.70
Rodzinny (2 dorosłych, maksymalnie 3 dzieci)£20.50
Rodzinny (1 dorosły, maksymalnie 3 dzieci)£12.60
Członkowie English HeritageBezpłatnie

Klasztoru Lindisfarne należy do English Heritage, która podobnie jak National Trust opiekuje się zabytkami.

Parking na Holy Island

Główny parking na Holy Island znajduje się przy Chare Ends, Holy Island, Berwick-upon-Tweed TD15 2SE. Jest to wydzielony kawałek pola, gdzie miejsca parkingowe są rozdzielone drewnianymi kłodami. Maksymalnie dla samochodów do 3.5 tony.

Moim zdaniem miejsce idealnie nadawałoby się na nocleg, niestety obowiązuje tam zakaz nocowania, jak również gotowania na kuchence gazowej np. wody na herbatę.

Koszt parkingu na Holy Island:

 • 3 godziny £3.50
 • 24 godziny £5.50

Spacer z parkingu do klasztoru zajmuje ok. 10 minut asfaltową drogą, a do zamku (zależnie od tempa) ok. 20 minut.

Mimo że pogoda nie zachęcała do spacerów, odwiedziny na wyspie uważamy za przyjemne. Warto było zerwać się skoro świt i zobaczyć wschód słońca :).

Zwiedzanie Zamku Bamburgh

Naszym ostatnim punktem odwiedzin był okazały Zamek Bamburgh. Forteca położona jest na wzgórzu, z którego rozciąga się panorama na morze, okoliczne wyspy Farne oraz wyspę Holy Island, o której wspomniałem wcześniej.

Wyspy Farne są rezerwatem przyrody, na których od kwietnia do lipca przebywają maskonury. Planujemy odwiedzić to miejsce w najbliższym możliwym czasie, więc zainteresowanych tymi kolorowymi ptakami zapraszamy ponownie na Smaczne Podróże.

Zamek Bamburgh jest jednym z największych zamieszkałych zamków w UK. Jak to w zamku, znajdziecie tam liczne komnaty, bibliotekę, salę króla (najbardziej okazała), zbrojownię, czy lochy.

W zamku istnieje możliwość wynajęcia wieży, więc Panowie możecie zabrać swoją księżniczkę na romantyczny wypad :). Niestety rezerwacja możliwa jest tylko na okres kilku dni – nie ma opcji weekendowych. Dla przykładu siedem nocy w maju kosztuje jedyne 1800 funtów 🙂 – został tylko jeden termin na 2020 rok. Przepych kosztuje, oj kosztuję.

Mając do wyboru za tą cenę tydzień w luksusowym zamku lub miesiąc w niskobudżetowej podróży wybrałbym to drugie. Mam nadzieje, że moja księżniczka mi wybaczy, kiedy przyjdzie się nam borykać z takimi rozterkami :).

Bilet do zamku Bamburgh

Zamek jest w rękach prywatnych i nie obowiązują tam karty National Trust, czy English Heritage. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje £11.25.

Adres: Bamburgh NE69 7DF.

Osobiście uważam, że warto tyle zapłacić. Jest to okazałe miejsce, przyjemne do zwiedzania.

Parking pod zamkiem Bamburgh

Zaraz przy zamku znajduje się nieduży parking.

W przypadku braku miejsc w pobliżu znajdują się jeszcze dwa duże parkingi:

 • 32 B1340, Bamburgh NE69 7BJ – 3 godziny £3.50 (5 minut pieszo do zamku)
 • 10 Links Rd, Bamburgh NE69 7AX – £2 za cały dzień (15 minut pieszo do zamku, blisko plaż)

Powiązane posty

Najnowsze wpisy

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *