Niania w podróży

Niania w podróży

Wielu ludzi zakłada, że podróże z dziećmi są niemożliwe. W rzeczywistości jednak, podróże całą rodziną są bardzo ważne dla rozwoju i edukacji naszych pociech. Pokazywanie dziecku świata, próbowanie nowego jedzenia, poznawanie kultur i nowych ludzi, przebywanie w rodzinnym kręgu to bezcenne chwile tworzące wspomnienia, które pozostaną z dziećmi na zawsze.

Czego dzieci mogą się nauczyć podczas podróży? Na przykład jak radzić sobie ze stresem. Dzieci obserwują rodziców, którzy mogą być zagubieni w centrum miasta lub na parkingu. Maluchy zrozumieją, że nie zawsze będą spać w swoim łóżku, co z pewnością pomoże im w przyszłości. Dzieci nauczą się zasypiać i nowa sytuacja nie wywoła u nich aż tak wielkiego stresu następnym razem. Dodatkowo, od młodych lat poznają różne kultury i religie, dzięki czemu naturalnie pojawia się u nich tolerancja i wiedza na dany temat. Równocześnie możemy opowiadać dziecku o miejscu, które odwiedzamy dodając ciekawe fakty i informacje, które w zależności od wieku z pewnością pozostaną w ich pamięci.

Podróże zapewniają wiele radości. Wystarczy spojrzeć na twarz dziecka, które pierwszy raz weszło do morza i zobaczyło taką ilość wody! Budowanie razem zamku z piasku, obserwowanie przypływów i odpływów, wschód i zachód słońca… Liczą się te bezcenne chwile z dziećmi, na które nie mielibyśmy czasu będąc w domu, goniąc za codziennymi obowiązkami, zakupami, pracą, telefonem.

Kiedy dziecko podróżuje i poznaje otaczający je świat, rodzice czują niezwykłą satysfakcję, poczucie spełnienia i życie ma nowy sens. Niektórzy rodzice decydują się nawet na taki styl życia i nieustannie podróżują dookoła świata.

Oczywiście pojawiają się cięższe momenty, kiedy rodzicom przyda się pomoc lub chwila odpoczynku. Zapraszanie rodzinnej niani na wakacje nie jest już nowością. Szczególnie jeśli niania jest częścią rodziny od wielu lat. Obecność niani może pozytywnie wpłynąć na dziecko, gdyż będzie się czuło spokojnie i bezpiecznie, jeśli spędza z nianią dużo czasu.

Być może pamiętacie ogłoszenie, które kilka lat temu wywołało w Internecie sporo szumu. Rodzice szukali niani, która udałaby się z nimi w rejs dookoła świata. Takie ogłoszenia to świetna okazja dla ludzi, którzy nie wiedzą co dalej robić ze swoim życiem, czują się wypaleni zawodowo lub po prostu chcą uciec od rzeczywistości. Rodzice pokryli wszystkie koszty podróży, a niania dodatkowo mogła zarobić i zwiedzić świat! Odbyła podróż, na którą być może nigdy nie mogłaby sobie finansowo pozwolić. Wymagania również nie były zbyt wygórowane, gdyż potrzebna była znajomość języka angielskiego, a dodatkowe języki były plusem.

Takich ogłoszeń jest w Internecie coraz więcej i chociaż pojawiają się w prawie każdych zawodach, to niania jest najbardziej realistycznym i dostępnym wariantem dla większości ludzi kochających podróże, gdyż dany zawód nie wymaga wieloletniego wykształcenia ani inwestycji. Oczywiście wokół takich ogłoszeń krąży dużo kontrowersji w świecie niań, m.in. to nie są wakacje, bo niania pracuje i nie może zwiedzać na własną rękę, nie może odpocząć, wynagrodzenie jest za małe itd. Jednocześnie, dla innych jest to spełnienie marzeń.

Czasami rodzice nie biorą pod uwagę problemów, jakie mogą pojawić się podczas podróży. Jeśli wybieramy się z dzieckiem np. w góry to oczywiste jest, że maluch nie da rady sam wejść na szczyt. Noszenie dziecka również wyklucza wspinaczkę. Teoretycznie jeden z rodziców mógłby zostać z dzieckiem na dole, ale wtedy podróż i wspólne zwiedzanie traci sens i wywołuje więcej stresu i rozczarowania niż radości. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy zabranie ze sobą niani, która zajmie się dzieckiem, urządzi piknik czy zabierze dziecko na spacer, podczas gdy rodzice mogą się nacieszyć wspinaczką.

Czy można podróżować będąc nianią?

Niania w podróży to idealne rozwiązanie nie tylko dla rodziców. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na podróżujący styl życia. Kiedyś ludzie musieli pracować i odkładać pieniądze na wyjazd, obecnie internet otworzył wiele możliwości i zmienił życie wielu osób. Istnieje mnóstwo stron z ogłoszeniami pracy dla deweloperów, freelancerów lub opiekunek. Jedną ze stron dla niań i opiekunek jest Babysits. Dzięki temu, że strona jest dostępna w ponad 30 krajach, niania może z łatwością jednocześnie podróżować i pracować. Niania może zarejestrować się na polskiej wersji strony i podczas wakacyjnego wyjazdu jako opiekunka skorzystać z innej wersji strony (np. niemieckiej, angielskiej lub włoskiej w zależności od kraju, do którego podróżuje) i z łatwością znaleźć pracę bez potrzeby ponownej rejestracji. Ogromnym plusem jest ponad 1,5 miliona zarejestrowanych użytkowników. Dana usługa jest również darmowa dla opiekunek.

Dzięki tej możliwości, Anya studentka z Litwy zwiedziła prawie całą Polskę. Swoją podróż zaczęła oczywiście od Warszawy, gdzie wieczorami pracowała po kilka godzin. Zimowe miesiące spędziła w pięknym Zakopanem, gdzie pracy dla niej nie brakowało. Wielu rodziców chciało mieć wolny wieczór, a dla dzieci było mnóstwo atrakcji. Najzabawniejszym momentem jej pracy był wypad z wielodzietną rodziną do Energylandii, gdyż najmłodsze dziecko nie mogło iść na większe kolejki, a dzięki Anyi mogło się świetnie bawić na innych kolejkach.

Polski, Anya wyjechała do Holandii odwiedzając AmsterdamRotterdamHagę. Później udała się do Niemiec i aktualnie przebywa w Anglii. W Londynie towarzyszyła kolejnej wielodzietnej rodzinie podczas zwiedzania akwarium, Muzeum Figur Woskowych, Tower Bridge, zamków i wielu innych ciekawych miejsc. Dzięki niej rodzina mogła spokojnie zwiedzać, nie biegając za dziećmi, które rozbiegły się we wszystkie strony. W Yorku, rodzice pewnej dziewczynki mogli udać się na wieczorną wycieczkę z przewodnikiem po nawiedzonym mieście, poznać ukryte boczne uliczki, odwiedzić nawiedzone budynki. Była to niezapomniana wycieczka. Nie zapomnijmy oczywiście o miejscowych lochach, których odwiedzenie z dzieckiem jest niemożliwe z oczywistych powodów.

Chociaż jak widać plusów jest mnóstwo to oczywiście taki styl życia nie jest dla każdego. Warto wziąć taką opcję pracy pod uwagę, jeśli brakuje nam środków finansowych, a chcemy podróżować. Trzeba być również bardzo ostrożnym i nie podejmować szybkich decyzji. Najlepiej spotkać się z rodzicami poszukującymi niani w miejscu publicznym. Internet otworzył szerokie perspektywy zarówno dla uczciwych osób jak i naciągaczy – niania nigdy nie powinna płacić rodzicom za zatrudnienie. Jeśli jednak będziemy ostrożni to z pewnością uda się znaleźć idealną ofertę pracy i cieszyć się podróżą. Rodzice również nie powinni rezygnować z podróży z dziećmi i śmiało pokazywać im świat! Wystarczy się tylko do tego dobrze przygotować! I jeśli oznacza to, że musimy wziąć ze sobą nianię, to czemu nie? Dzięki temu rodzice mogą wyjść wieczorem na romantyczną kolację, do kina lub na wycieczkę po nawiedzonym mieście i rozluźnić się.

Czy zdecydowalibyście się na taki rodzaj pracy lub zabralibyście nianię na wakacje?

PAULINA

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

2 Comments

  1. bortysz

    Wystarczy wszytko logistycznie zaplanować. My podróżowaliśmy z 3 tygodniowym dzieckiem. Da się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *