Atrakcje w Maladze – zwiedzanie bez Titi Taków

Atrakcje w Maladze – zwiedzanie bez Titi Taków

Weekend w Maladze? Czemu nie. Tanie bilety w liniach lotniczych, które wbrew pozorom, takie tanie nie są, pozwoliły nam na kilkudniowy odpoczynek w Andaluzji.

Do Malagi polecieliśmy liniami Ryanair, zabierając mały, bezpłatny bagaż podręczny. Zabraliśmy tylko najpotrzebniejsze rzeczy, z czego większość grubych ubrań (bluzy, kurtki) mieliśmy na sobie. Pierwszy raz nie zabrałem w podróż lustrzanki – obecnie Agata ma bardzo dobry aparat w telefonie, a ja skupiłem się na nagrywaniu kolejnego super odcinka na nasz kanał Smaczne Podróże na YouTube.


Co można zobaczyć w Maladze?

Do głównych atrakcji Malagi należą:

  • Pałac Alcazaba
  • Zamek Giblarfaro
  • Katedra Santa Iglesia
  • Mercado de Salamanca
  • Promenada przy porcie
  • Plaża Malagueta
  • Arena walki z bykami
  • Muzeum Picasso
  • Teatr Rzymski

Pałac Alcazaba w Maladze

Alcazaba jest pałacem fortecznym położonym u podnóża wzgórza Gibralfaro, na którym znajduje się zamek o tej samej nazwie co wzgórze.

Obecnie znajduje się tam muzeum z eksponatami fenickiej, rzymskiej oraz arabskiej ceramiki. Wewnątrz zamku znajdują się również ogrody z licznymi fontannami. Z murów zaś rozciąga się przyjemna panorama na port. Warto było się tam wybrać dla samych widoków. Pałac nie jest może imponujący, ale za to ciekawy i można schować się tam przed palącym słońcem.

Z ciekawostek dodam, że Alcazaba to najlepiej zachowany mauretański pałac forteczny w Hiszpanii, który w 2016 roku odwiedziło około miliona osób.

Wstęp do pałacu kosztuje 3.50€, jest jednak opcja biletu łączonego do Alcazaby oraz wyżej położonego zamku Gibralfaro w cenie 5.50€ za osobę.

Adres Pałacu Alcazaba: Calle Alcazabilla, 2, 29012 Málaga, Hiszpania

Zwiedzanie Zamku Gibralfaro

Zamek Gibralfaro położony jest nad pałacem Alcazaba. Obie budowle połączone są murem, który umożliwiał ich mieszkańcom bezpieczne przemieszczanie się między nimi. Obecnie, ze względu na zły stan techniczny, przejście jest zamknięte dla zwiedzających.

Jeśli chcecie dostać się do zamku Giblarfaro, musicie wspiąć się przygotowaną ścieżką z licznymi schodami lub można wjechać tam taksówką. Osobiście sugeruje spacer, tylko zaopatrzcie się w wodę i nakrycie głowy, szczególnie, gdy wybieracie się tam w lipcu, w czasie najwyższych temperatur. 

Katedra Santa Iglesia w Maladze

Kolejnym must see w Maladze jest Katedra Santa Iglesia – Katedra Wcielenia, powszechnie określana przez mieszkańców po prostu Katedrą. Jest to piękna renesansowa konstrukcja, której  budowę rozpoczęto w 1530 roku, a ukończono pod koniec XVII wieku.  Przedtem w tym miejscu był meczet. 

Wstęp do katedry kosztuje 6€. Można również kupić bilet w cenie 10€ z możliwością wejścia na dach katedry. Nie mieliśmy takiej okazji, ale z fotografii, które widziałem, szczerze polecam. Punkty widokowe przeważnie warte są odwiedzenia, szczególnie ciepłym wieczorem, gdy ostatnie promienie słońca chowają się za horyzont.

Adres: Calle Molina Lario, 9, 29015 Málaga

Targ w Maladze

Tak jak warto odwiedzać punkty widokowe w zwiedzanym mieście, tak warto poszukać lokalnego targu. Targiem w Maladze jest Mercado de Salamanca. Targ jest czysty i uporządkowany, powiedziałbym nawet, że trochę ekskluzywny i sterylny :). Stoiska zadbane, witryny czyste, ciekawe i kolorowe.

Oprócz stoisk z owocami, warzywami, mięsem i rybami znajdują się tam kafejki i małe restauracje. My zadowoliliśmy się posiłkiem na wynos zakupionym na różnych stoiskach; pieczony kurczak, oliwki przyprawione czosnkiem i ziołami oraz ser; wszystko przepyszne. Szczerze polecam oliwki, choć nie są tanie.

Adres Targu w Maladze: Calle San Bartolome, 1, 29013 Malaga, Hiszpania

Promenada przy porcie i plaża de la Malagueta

W pobliżu portu na Paseo de los Curas znajdują się liczne ścieżki, ławeczki oraz duża liczba lokali, w których można zjeść, napić się i odpocząć.

Kierując się w stronę plaży, miniecie jeszcze więcej różnych lokali, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Plaża miejska w Maladze nie jest duża, ale wydała się nam przyjemna. Sporo lokalnych spędzało tam czas sjesty. Sami też tam leniuchowaliśmy, ciesząc się słońcem i zajadając oliwkami; człowiekowi tak niewiele potrzeba do szczęścia :).

Arena walki byków w Maladze

Arena walki byków w Maladze została wybudowana w 1874 roku, a pierwsza walka odbyła się w 1876. Bullring może pomieścić 14 tysięcy osób, jego średnica wynosi zaś 52 metry. Co roku odbywają się tam walki byków; sezon trwa od kwietnia do września.

Najważniejszym wydarzeniem roku na arenie w Maladze jest Jarmark Málaga lub Jarmark Sierpniowy, który rozpoczyna się w połowie miesiąca i jest jednym z najważniejszych w sezonie.

Ceny biletów na walki byków zaczynają się od 45€ za osobę.

Zainteresowani samą budowlą mogą wybrać się do niedużego muzeum mieszczącego się w bramie numer 10. Znajduje się tam kilka imponujących i fantazyjnych kostiumów matadorów. Na ścianach wiszą plakaty oraz głowy byków z ich wagą i datą zgonu. Do zwiedzenia muzeum może zachęcić cena biletu dla osoby dorosłej 1,80€.

Muzeum otwarte jest od poniedziałku do piątku od 9 do 14.

Adres Areny walki byków: La Malagueta, Paseo Reding, 8. Málaga 29016.

Muzeum Picasso w Maladze

Muzeum Picasso jest gratką dla miłośników sztuki. Muzeum mieści się w Pałacu Buenavista, który został zbudowany w XVI wieku, na fenickich ruinach (niektóre pozostałości wciąż zachowały się w jego wnętrzu).

Bilet do muzeum na 3 wystawy (Dialogi z Picassem, Kolekcja 2020-2023, Picasso widziany przez Otero) kosztuje 9€.

Adres Muzeum Picasso: Palacio de Buenavista, Calle San Agustín, 8, 29015 Málaga

Ruiny teatru rzymskiego

Teatr rzymski w Maladze jest głównym zachowanym śladem rzymskiej obecności w mieście. Powstał w pierwszych latach I wieku naszej ery.

Teatr przez wieki pozostawał ukryty pod ulicami i domami, które istniały na zboczach Alcazaby.

Podczas prac krajobrazowych przeprowadzonych w 1951 roku przed głównym wejściem do budynku ujrzała światło dzienne monumentalna konstrukcja, która pierwotnie była interpretowana jako jedna z bram rzymskiego muru. Wraz z pojawieniem się szeregu stopniowych schodów, które zostały ustawione za łukiem, okazało się, że był to teatr rzymski, a sklepiona konstrukcja była Aditus Maximus.

Ruiny można zwiedzać bezpłatnie od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 18:00. W niedziele i święta od 10:00 do 16:00.

Adres: Calle Alcazabilla, S/N, 29015

Gdzie można zobaczyć taniec flamenco?

Flamenco uznawane jest obecnie za taniec narodowy Hiszpanii, jednak taniec ten początkowo znany był tylko w Andaluzji, gdzie powstał i gdzie po dziś dzień można cieszyć się ekspresyjnymi występami.

Taniec flamenco wykonywany jest solo, w duecie, grupowo lub składa się z kolejnych „solówek”, wykonywanych przez poszczególnych tancerzy, a każdy taniec przedstawia jakąś historie.

Tancerki flamenco mają groteskowo ostre makijaże, falbaniaste, kolorowe skunie, podbite buty i kondycję jak biegacze maratonu.

Buty do flamenco mają specjalne wzmocnienia z gwoździ na obcasach i w noskach butów. Pozwala to tancerzom flamenco, używać butów jako instrumentu perkusyjnego i bardziej wyrazić emocje na scenie. Swoją drogą scena podczas też wyglądała solidnie.

Panowie są ubrani skromniej w czarne spodnie oraz koszulę.

Bilety na taniec flamenco zaczynają się od 25€, zależnie od miejsca, do którego się wybierzecie oraz opcji, na którą się zdecydujecie. Przykładowo w Tablao Flamenco Los Amayas, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć flamenco, podstawowy bilet (z kieliszkiem wina) kosztował 25€, droższe bilety zawierały posiłek, bądź butelkę wina.

Zainteresowanych Hiszpanią (głównie Andaluzją) zapraszamy do zakładki Hiszpania.


Sprawdź nasze inne wpisy

Najnowsze wpisy:

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *