Jak przygotować dom przed podróżą?

Jak przygotować dom przed podróżą?

Po pierwsze nie wyłączaj głównego bezpiecznika prądu! Chyba że nie masz lodówki lub zamrażarki, bądź są one całkowicie puste, a do tego nie posiadasz innych urządzeń, które koniecznie muszą działać podczas nieobecności np. napowietrzacz do akwarium.

Całkowite odłączenie prądu w domu może przynieść więcej szkody niż pożytku, ale do tego dojdziemy w kolejnych akapitach tego wpisu.

Zostaw dom przed urlopem w jak najlepszym porządku!

Pozbądź się zbędnego jedzenia z lodówki

Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, warto zużyć wszystkie otwarte produkty i pozbyć się wszystkich, które zepsują się w czasie Waszej nieobecności – z otwartych produktów można zrobić prowiant na drogę lub oddać znajomym.

Jeśli już pozbyłeś się zbędnych produktów, ale nie możesz wyłączyć lodówki ze względu na zamrażarkę, wypełnij lodówkę plastikowymi butelkami napełnionymi wodą. Butelki z wodą pomogą utrzymać niską temperaturę i tym samym zmniejszą zużycie prądu.

Bliscy znajomi, chcąc zaoszczędzić na rachunku za prąd przed wyjazdem na urlop, spontanicznie wyłączyli główny bezpiecznik prądu w domu.

Po powrocie z urlopu czekała ich przykra niespodzianka w postaci kuchni zalanej wodą, która wyciekła z zamrażarki, do tego cała zamrożona żywność zepsuła się i wytworzyła bardzo nieprzyjemny zapach.

Wyrzuć śmieci i posprzątaj!

Wiem, że macie mało czasu, i rozumiem, że pakowanie urlopowych plecaków i walizek jest ważniejsze niż sprzątanie domu, ale wierzcie mi na słowo, warto to zrobić!

Opróżnijcie kosze i pozbądźcie się wszystkiego, co w czasie Waszej nieobecności może ożyć! Zmycie naczyń jest dobrą praktyką – niedopita kawa, torebka herbaty w kubku po kilku dniach przybiera nieciekawy wygląd i po dłuższym czasie może ożyć – z praktyki wiem, że odkrycie życia po miesięcznej podróży w ulubionym kubku nie jest przyjemne.

Przed wyjazdem na urlop warto również wyczyścić następujące urządzenia:

  • ekspres do kawy
  • mikrofalówka
  • piekarnik
  • zmywarka
  • wodny odkurzacz

Zmień pościel. Świadomość, że po trudach drogi powrotnej czeka na Ciebie czysta pościel, działa kojąco na nieprzyjemności drogi powrotnej.

Miałem styczność ze sporą liczbą podróżników i wszyscy tęsknili tylko za jednym, za swoją łazienką.

Tęsknili za porządną kąpielą i swoim tronem, więc zadbajcie również o te aspekty. Niby nic, ale po powrocie z podróży nic bardziej nie relaksuje jak porządna kąpiel :).

Zróbcie pranie, zalejcie odpływy zlewów i toalety środkiem bakteriobójczym – zredukuje to nieprzyjemny zapach rozwijających się bakterii w wodzie.

Odłącz wszystkie zbędne urządzenia z sieci

Urządzenia takie jak telewizory, konsole do gry, mikrofalówki i wszystkie inne, które są w stanie czuwania ciągle pobierają prąd. Odłączenie takich urządzeń minimalnie zmniejszy rachunek za prąd, ale również zredukuje ryzyko zniszczenia tych urządzeń w przypadku ewentualnego przepięcia elektrycznego, wywołanego np. uderzeniem pioruna.

Przepięcie elektryczne to nagły i krótkotrwały skok napięcia w sieci. Jest on wywołany przez awarię sieci, przełączenia w obwodzie, zwarcia doziemne i inne zjawiska prądowe.

Zakręć zbędne zawory wody oraz gaz

Zakręć dopływ wody do pralki, zmywarki, spłuczki.

Letni wyjazd nie jest problemem dla centralnego ogrzewania, więc skręcenie zaworów na zero nie jest problemem i dla obawy przed zalaniem można to zrobić.

Latem można również zakręcić gaz na wypadek ewentualnego wycieku, jednak całkowite zakręcenie grzejników zimą bądź wyłączenie pieca gazowego jest bardzo złym pomysłem – zamarznięta woda w rurach może rozsadzić Wam rury.

Zimą nie powinno się również wyłączać pieców gazowych od zasilania – wystarczy ustawić termostat na minimum.

Nowe piece gazowe (zwłaszcza w UK) mają system przeciw zamarzaniu, więc jeśli temperatura wewnątrz pomieszczenia spadnie poniżej 4° C, piec automatycznie się włączy.

Drzwi i okna przed podróżą

Przed podróżą zamknijcie wszystkie okna i drzwi zewnętrzne – nie zostawiajcie również klucza pod wycieraczką lub w innym oczywistym miejscu.

Warto jednak zostawić otwarte drzwi między pomieszczeniami oraz do szafy z ubraniami, żeby ułatwić cyrkulację powietrza.

Zasłonić okna przed podróżą, czy nie?

Zdecydowana większość osób sugeruje, żeby zasłonić okna na czas wyjazdu. Osobiście uważam to za wyraźny sygnał dla złodzieja, że dom jest pusty. Dlatego przed każdym wyjazdem zostawiam okna odsłonięte, jednak to Wy musicie zdecydować, co jest najlepsze w waszym przypadku.

Dylematu, czy zasłonić okna, czy nie, nie powinni mieć posiadacze verticali bądź żaluzji, warto je zaciągnąć, i zostawić odsłonięte pod odpowiednim kątem, który będzie wpuszczał światło do środka, ale osoby postronne nie będą całkowicie widziały wnętrza.

Poinformuj o wyjeździe zaufane osoby

Daj znać zaufanym osobom, że wybierasz się na wakacje i jeśli są to naprawdę zaufani ludzie, jak bliscy krewni, zostaw im klucze i poproś ich o sprawdzanie co kilka dni domu/mieszkania.

Nie musisz ogłaszać wszem wobec (szczególnie w social mediach), że jedziesz z całą rodziną na wakacje, a twój dom będzie pusty przez kilkanaście dni. Wakacyjne włamania są na niestety częste.

Jeśli mieszkasz na osiedlu strzeżonym bądź korzystasz z usług ochroniarskich, powiadom ochronę o swoim wyjeździe.

Zadbaj o rośliny przed wyjazdem

Przed podróżą najwygodniej ustawić wszystkie rośliny w jednym miejscu o rozproszonym świetle. Aby miały wystarczającą ilość wody ustawcie na stabilnym podwyższeniu wiadro z wodą, a z niego do każdej doniczki poprowadźcie bawełniany sznurek – tak nawodnione kwiaty powinny przetrwać 2-3 tygodnie.

Do dużych donic można wkopać butelkę do góry dnem wypełnioną wodą, z kilkoma dziurkami w nakrętce; woda będzie powoli sączyć się do doniczki.

Tylko dla paranoików takich jak ja!

Zrób kilka zdjęć domu przed wyjazdem. Jeśli masz ubezpieczony dom przed włamaniem, zalaniem, pożarem i innym kataklizmem, fotografia może się przydać w czasie uzyskiwania odszkodowania.

I na koniec jedna bardzo ważna rada :

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę!

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *