Jakich potrawy regionalnych można skosztować na Suwalszczyźnie? W tym pięknym regionie królują kartacze, babka ziemniaczana, kiszka ziemniaczana, soczewiaki oraz duża gama ryby.
Potrawy z Suwalszczyzny
Moim zdaniem jedzenie jest atrakcją turystyczną :), a na Suwalszczyźnie można znaleźć potrawy niespotykane nigdzie indziej (z małymi wyjątkami).
Są u nas Kartacze, Kiszka ziemniaczana, Babka ziemniaczana, Soczewiaki, duża gama ryb słodkowodnych oraz ciasta, ale ogólnie jest to „Ziemniaczane królestwo” :).
W poniższym filmie zobaczycie jakich potraw możecie skosztować na Suwalszczyźnie.
Jak wygląda kartacz i co to jest?
Jest wielkości strusiego jaja. Robi się go ze startych i odciśniętych ziemniaków, cebuli, gotowanego mięsa mielonego lub świeżego ( moim zdaniem lepiej smakuję ze świeżym). Z odciśniętej masy formuje się „jajo” w które wkłada się przyprawione mięso. Wszystko trzeba szczelnie uklepać, aby podczas gotowania się nie rozpadło.
Co to babka ziemniaczana?
Ziemniaki i cebulę trzemy, masę doprawiamy solą, pieprzem – do smaku 😀 ; złota rada mamy, na pytanie jak coś doprawić odpowiada zawsze „do smaku” :). Dodajemy 1 lub 2 jajka, wszystko mieszamy, wlewamy do blach i pieczemy. Niektórzy (jak ja) dodają do ciasta podsmażony boczek pokrojony w kostkę, można dodać kiełbasę lub wyłożyć górę skwarkami.
Przepis na babkę ziemniaczaną.
Kiszka ziemniaczana
Składniki podobne są do tych wykorzystanych w Babce ziemniaczanej. Jest jednak różnica w sposobie przyrządzania. Przygotowaną masą nadziewamy flaki wieprzowe, a później pieczemy je w piekarniku.
Przepis na kiszkę ziemniaczaną
Co to soczewiaki?
O tej potrawie było już na blogu w innym wpisie, ale przypomnę jeszcze raz jej zarys. Jest to spory pieróg nadziewany zmieloną soczewicą z boczkiem doprawionym „do smaku” :).
Wszystko najlepiej okrasić boczkiem z cebulą :). Moim zdaniem na drugi dzień potrawy odsmażone smakują zdecydowanie lepiej – dotyczy to wszystkich wyżej wymienionych.
Jakie ryby znajdziemy na Suwalszczyźnie?
W jeziorach i rzekach WPN można znaleźć dość szeroką gamę ryb m.in.: Sielawę, Sieję, Okonia, Szczupaka, Węgorza, Pstrąga, Troć jeziorową, Płoć, Leszcza czy Lina.
Można wybrać między wariantami smażonymi, marynowanymi w occie, w galarecie i wędzonymi – warto spróbować rożnych gatunków w rożnych opcjach.
Ciasta z Suwalszczyzny
Sękacz
Jest to ciasto pieczone na drewnianym stożku obracającym się przy palenisku, kiedyś było ono opalane ogniem, dziś zastąpiły je piece elektryczne. Przygotowaną masą oblewa się kręcący stożek. Nim lejące się ciasto zostanie zapieczone tworzy „sęki”. Każde polanie widoczne jest w późniejszym przekroju ciasta. Czas pieczenia w warunkach domowych ok. 2 godzin – jest to żmudna praca, ale też spora satysfakcja – przynajmniej dla mnie :). Jest to smak nieporównywalny do niczego innego.
Główne składniki na dużego Sękacza: 40 jaj, litr śmietany, cukier i mąka. Ciasto nadaje się do jedzenia nawet po 6 miesiącach – osobiście znam taki przypadek :D. Można je również mrozić.
Mrowisko
Rozwałkowane ciasto kroi się w nieduże trójkąty i smaży na patelni. Na talerzu lub tacce układa się je warstwami posypując makiem, rodzynkami, migdałami oraz polewając miodem. W tym przypadku im wcześniej je zjemy tym lepiej :).
W kolejnych postach Kornel zaprezentuje wam dokładne przepisy :). Wszystkie znajdziecie już wkrótce w zakładce Smak świata podany z miłością. Mam nadzieję, że uda wam się poczuć ten smak :).
Fot. udostępnione dzięki uprzejmości firmy Janza.
Sprawdź również:
- Ciekawe imprezy na Suwalszczyźnie
- Zwiedzanie Suwałk – atrakcje na Suwalszczyźnie
- Punkty widokowe nad Wigrami
- Szlak turystyczny wokół jeziora Wigry
- Koszt spływu Czarną Hańczą
- Sauny i banie na Suwalszczyźnie
- Potrawy Suwalszczyzny
Pingback: Lato na Suwalszczyźnie • Smaczne Podróże - Smak Życia
Pingback: Szlak turystyczny wokół jeziora Wigry • Smaczne Podróże - Smak Życia
Pingback: Kirgistan, a gdzie to jest ? • Smaczne Podróże - Smak Życia
Pingback: Festiwal podróżniczy nad Wigrami - podsumowanie • Smaczne Podróże - Smak Życia
Pingback: Festiwal podróżniczy nad Wigrami • Smaczne Podróże - Smak Życia
Pingback: Smak Podlasia Soczewiaki wegetariańskie - Przepis • Smaczne Podróże - Smak Życia
Pingback: Największe solnisko świata i jezioro Titicaca - podróż po Boliwii • Smaczne Podróże - Smak Życia
Pingback: Klasztor w Wigrach - atrakcje Suwalszczyzny • Smaczne Podróże - Smak Życia
Pingback: Smak Podlasia Soczewiaki z mięsem - przepis • Smaczne Podróże - Smak Życia
Pingback: Zwiedzanie Suwałk - atrakcje na Suwalszczyźnie • Smaczne Podróże - Smak Życia
Pingback: Ciekawe imprezy na Suwalszczyźnie - Smaczne Podróże
Pingback: Kiszka Ziemniaczana – Przepis - Smaczne Podróże
Pingback: Sieja na parze - Smaczne Podróże
Pingback: Pierwsza edycja Festiwalu Podróżniczego nad Wigrami - Smaczne Podróże