Suwalszczyzna Kraina jak Baśń.

Suwalszczyzna Kraina jak Baśń.

Suwalszczyzna

Skoro dotarłem już na swoje ukochane tereny, po trosze je wam przedstawię. Moim zdaniem są to jedne z ładniejszych i naturalnych miejsc – nie jestem do końca obiektywny, bo tu dorastałem. Słyszałem kilka negatywnych opinii od osób, które nigdy nie były na Suwalszczyźnie, czyli nie wlicza się to do oceny końcowej :).

Jest to region polodowcowy z dziesiątym największym jeziorem w Polsce – Wigry, Półwyspem Wigierskim, na którym znajduje się Pokamedulski Klasztor oraz Wigierski Park Narodowy. Z  najgłębszym w Polsce jeziorem Hańcza, rzeką Hańcza i Suwalskim Parkiem Krajobrazowym, licznymi rezerwatami i polodowcowymi Głazowskimi: Łopuchowskie i Bachanowo. Puszczą Augustowską i rzeką Rospuda.

Okoliczne miejscowości oferują bogatą bazę noclegowa, od apartamentów po niskobudżetowe pola namiotowe.

W okresie letnim w regionie odbywa się kilka ciekawych imprez: Regaty o Błękitną Wstęgę połączone z koncertem szantowym, Maraton Wigry, turnieje siatkowej piłki plażowej, Suwałki Blues Festiwal, sporo koncertów na wiejskich scenach ( większość jak nie wszystkie to muzyka Disco Polo ).

Całość dopełniają potrawy regionalne: Kiszka ZiemniaczanaBabką ZiemniaczanaKartaczeSoczewiaki ( jak nazwa wskazuje potrawy ziemniaczane – najlepiej smakują okraszane zasmażką ), ciasta: Sękacz i Mrowisko, do tego ryby: SiejaSielawa i Węgorz :).

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, od relaksu w urokliwych zakątkach jezior i lasów po aktywny odpoczynek: kajakowanie, pływanie łódką, żeglowanie, wycieczki rowerowe, jazda konna.

Jeśli lubisz ciszę oraz spokój, kochasz dobre, regionalne potrawy, przyjedz i skosztuj Suwalszczyzny :).

SMACZNE-PODROZE-png

Tags
Leave Comment
 1. 2 Comments

  Dwie bryły i człowieczy kot w norze część 2 Sewilla • Smaczne Podróże - Jesteśmy najlepsi!

  […] złoto, czyli truskawki. Gerta pochodząca z tych samych terenów co ja, znanych również jako Zielone Płuca Polski na początku przeżyła szok. Wiem o czym mówiła, też miałem podobne odczucia, tyle że w […]

  Reply
 2. 2 Comments

  Zielonym kajakiem, czerwonym szlakiem. • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Suwalszczyzna kraina jak Baśń.  […]

  Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: