Jak przygotować smacznego karpia

Jak przygotować smacznego karpia

Prosty przepis na karpia, który pozwoli Wam pozbyć się zapachu mułu i doda bardzo fajnego smaku przed smażeniem ryby na święta. Myślę, że tak przygotowana ryba będzie również smaczna po upieczeniu. Karp bez moczenia w mleku, za to z dużą ilością warzyw.

Składniki zaprawy na 1,8-kilogramowego karpia:

 • 1 kg marchewki
 • 0,5 pietruszki
 • główka czosnku
 • 2 cebule
 • cytryna
 • olej/oliwa
 • pieprz/sól
 1. Wypatroszonego i umytego karpia pokrój w dzwonka lub wyfiletuj.
 2. Marchewkę i pietruszkę obierz, umyj i zetrzyj na dużym oczku tarki.
 3. Obierz cebulę i pokrój ją w piórka lub w krążki – wolność wyboru, następnie dodaj ją do miski z marchewką i pietruszką.
 4. Obierz czosnek, rozetrzyj go lub pokrój na małe kawałki i dodaj do miski z warzywami.
 5. Wyciśnij sok z cytryny i wlej go do warzyw.
 6. Dodaj również 2/3 duże łyżki oliwy bądź oleju.
 7. Przypraw warzywa solą i pieprzem i całość wymieszaj.
 8. Na dnie czystej miski lub dużego pojemnika, które ma szczelną pokrywkę i zmieści się po całym przygotowaniu do lodówki, ułóż cienką warstwę mieszanki warzywnej.
 9. Na warzywach połóż warstwę karpia (dzwonko/pokrojony filet).
 10. Następnie, połóż kolejną warstwę warzyw. Przekładaj warzywa z karpiem na przemian, do wyczerpania produktów, starając się, żeby na samej górze były warzywa.
 11. Miskę/pojemnik szczelnie zamknij lub jeśli nie ma wieczka, okręć folią kuchenną i odstaw do lodówki na dwa dni.

Tak przygotowanego karpia odstawiam do lodówki. Staram się go przyprawiać dwa dni przed Wigilią, choć nie zawsze tak się złoży. W tym czasie przechodzi on smakiem warzyw i przypraw, a nieprzyjemny zapach mułu znika. Czasami z braku czasu, przygotowuję rybę na dzień przed Wigilią, jest wtedy smaczna, ale jeśli macie czas lepiej zróbcie to wcześniej.

Przed smażeniem wyjmuję rybę z warzyw i staram się ją jak najdokładniej oczyścić. Karpia smażę bez mąki, ale jeśli Wy lubicie, możecie śmiało w niej obtaczać kawałki ryby.

Jest to pracochłonne przygotowanie karpia na święta, ale wierzcie mi na słowo, warto. Karp wychodzi bardzo smaczny. Warzywa można poddusić i użyć np. do ryby po grecku.

Nigdy nie piekłem karpia, ale jestem przekonany, że tak przygotowana ryba będzie smakowała wyśmienicie również po upieczeniu.

Sprawdź również:

Ostatnie wpisy:

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *