Smaczne przepisy na karpia z lasu i świąteczny stół

Smaczne przepisy na karpia z lasu i świąteczny stół

Dwa przepisy na przyrządzenie karpia, zarówno na święta, jak i szybką przekąskę w lesie.

Frytki z karpia

Jest to bardzo szybki i nieskomplikowany przepis. Filet z karpia kroimy na pół, wzdłuż dłuższej linii, a następnie na centymetrowe paski. Przyprawiamy pieprzem i solą, według własnego uznania.

Przygotowujemy ciasto naleśnikowe, w którym panierujemy pocięte już kawałki, a następnie smażymy je na rozgrzanej patelni z olejem.

Na poniższym filmie możecie zobaczyć jak wygląda smażenie frytek z karpia w warunkach polowych.

Filet z karpia na świąteczny stół

Filetujemy karpia. Oczyszczone filety kroimy na ok. 6-centymetrowe paski, smarujemy delikatnie oliwą bądź olejem i doprawiamy solą oraz pieprzem, Odkładamy na talerz bądź do miski.

Obieramy pietruszkę oraz marchewkę, a następnie ścieramy je na dużym oczku tarki. Do marchewki oraz pietruszki dodajemy wyciśnięty sok z cytryny, oraz wcześniej obrany i drobno posiekany czosnek. Całość mieszamy w misce.

W czystym pojemniku/misce układamy pierwszą cienką warstwę wymieszanych warzyw z sokiem z cytryny oraz czosnkiem. Jako drugą warstwę układamy kawałki karpia. Kolejne warstwy to naprzemiennie warzywa i karp, aż skończy się nam ryba. Całość zawijamy folią przezroczystą i odstawiamy do lodówki na 2 dni. Rybę można układać w hermetycznym pojemniku z wieczkiem, wtedy nie trzeba zawijać jej folią, wystarczy zamknąć wieko i odstawić do lodówki.

Przed smażeniem oczyszczam najdokładniej, jak mogę kawałki karpia i smażę bez panierki z mąki (dla osób bezglutenowych) – starte kawałki warzyw, szybko spalają się podczas smażenia. Jeśli ktoś woli, może również panierować tak przygotowanego karpia mąką.

Składniki:

  • Cały karp 1.6-2 kg – przed filetowaniem
  • 3 pietruszki
  • 4 marchewki
  • 1 cytryna
  • 4/5 ząbków czosnku
  • olej/oliwa
  • pieprz
  • sól

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *