Grobla Olbrzyma i legenda Finna McCool, czyli atrakcje w Irlandii Północnej

Grobla Olbrzyma i legenda Finna McCool, czyli atrakcje w Irlandii Północnej

Formacja skalna Grobla Olbrzyma znajduje się na wybrzeżu Irlandii Północnej w hrabstwie Antrim. Jest to naturalna atrakcji turystycznych składająca się z ponad 40 tysięcy bazaltowych kolumn, uformowanych podczas erupcji wulkanicznej 50-60 milionów lat temu, kiedy to Irlandia była jeszcze połączona z Ameryką Północną. Grobla Olbrzyma została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Większość kolumn ma podstawę, sześciokąta, choć zdarzają się kolumny, które mają mniej lub więcej boków. Najwyższe z nich mają około 12 metrów (39 stóp) wysokości.

Grobla Olbrzymia

Jak powstała Grobla Olbrzymia i od czego wzięła się nazwa według legendy

Według jednej z legend kolumny są pozostałością grobli zbudowanej przez irlandzkiego olbrzyma Fionna mac Cumhaill (Finn MacCool).

Został on wyzwany do walki przez szkockiego giganta Benandonnera. Fionn przyjął wyzwanie i zbudował groblę w poprzek Kanału Północnego, który rozdziela Irlandię i Wielką Brytanię, aby olbrzymi mogli się spotkać i stoczyć walkę.

W jednej wersji tej historii Fionn pokonuje Benandonnera. W innej lekko humorystycznej Fionn ukrywa się przed Benandonnerem, gdy zdaje sobie sprawę, że jego wróg jest znacznie większy od niego. Żona Fionna, Sadhbh, przebiera go za niemowlę i wkłada do kołyski. Gdy Benandonner widzi rozmiary „dziecka”, dochodzi do wniosku, że jego ojciec, Fionn, musi być olbrzymem wśród olbrzymów. W przerażeniu ucieka z powrotem do Szkocji, niszcząc za sobą groblę, aby Fionn nie mógł go ścigać.

Po drugiej stronie morza znajduje się Grota Fingala z identycznymi kolumnami, utworzonymi przez ten sam strumień lawy. Możliwe, że miało to wpływ na powstanie legendy, łączącej dwie podobne formacje skalne, a może legendy faktycznie mówią prawdę i są to pozostałości po olbrzymach?

Jedną z pozostałości tej potyczki jest olbrzymi, skamieniały but Finna McCoola pozostawiony w zatoce, którą miejscowi nazywają „Port Noffer” lub „zatoka olbrzyma”.

Miłosna legenda olbrzyma Finna

Inna wersja powstania Grobli Olbrzyma była opowiadana między 1700, a 1800 rokiem i ma podtekst miłosny.

Olbrzym Finn zakochał się w szkockiej dziewczynie. Smutny, że nie mógł jej dosięgnąć z irlandzkiego brzegu, szedł brzegiem morza, przesuwając z roztargnieniem kamienie. Tak spacerując wpadł na plan, aby zbudować groblę, która pozwoliłaby mu przedostać się na drugą stronę i zobaczyć swoją miłość.
Finn pracował cały dzień i poczynił znaczne postępy, budując groblę prawie do połowy morza. Zmęczony poszedł do domu odpocząć, przekonany, że następnego dnia dokończy pracę.

Niestety jego babcia miała inny pomysły. Obawiając się, że Finn ją opuści na rzecz Szkocji, użyła swojej magii, by wywołać ogromną burzę, a fale i wiatr zniszczyły częściowo zbudowaną groblę. Finn obudził się następnego dnia i zobaczył, że jego dzieło pochłonęło morze.
Niezrażony, zaczął budować od nowa. Tej samej nocy jego praca została ponownie zniszczona. Olbrzym próbował raz za razem: im ciężej pracował, tym gwałtowniejsze były burze.

Wyczerpany, podjął ostatnią próbę, budując przez całą noc. Burza szalała wokół Finna, szarpiąc go grzmotami i błyskawicami, podczas gdy dzikie fale uderzały w każdy kamień, który próbował podnieść. W końcu dotarł na drugą stronę, ale próba była zbyt ciężka, nawet dla olbrzyma. Wyczerpany upadł i zmarł w ramionach ukochanej.

Tej samej nocy babcia Finna przyciągnięta ciągłymi grzmotami wspięła się na szczyt wzgórza, aby zobaczyć, co się stało. Przerażona tym, co zrobiła jej magia, zamieniła się w kamień, który stoi tam do dziś.

W pierwszej z legend ten sam kamień jest określany jako but Finna.

Jak dostać się do Grobli Olbrzyma?

Grobla Olbrzymia znajduje się niedaleko miejscowości Bushmills w Irlandii Północnej nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego.

Wstęp na groblę jest bezpłatny, ale nie pobliski parking należący do National Trust. Znajduje się tam również centrum turystyczne, które należy do tej samej organizacji, do którego członkowie stowarzyszenia mają bezpłatny wstęp. Z kartą National Trust możecie również skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem, audioprzewodników, sklepu, kawiarni i wystawy, a do tego parking macie za darmo.

Jeśli nie posiadacie karty National Trust, możecie kupić bilet za 13 funtów dla osoby dorosłej, a dziecku za £6.50.

Adres dojazdu: Causeway Coast Way Car Park, Causeway Rd, Bushmills BT57 8SU

Więcej o National Trust dowiedzie się z tego wpisu.

Uważam, że jest to bardzo fajne miejsce, godne polecenia. Sporo łatwych ścieżek i piękny krajobraz.

Do dyspozycji zwiedzających przygotowano 4 szlaki:

  • Czerwony – 3.2 km – 30 minut – 1 h 30 minut
  • Niebieska – 1.28 km – 25 minut – prowadzi na formacje skalne
  • Zielona – 3.2 km – 1 h 30 minut
  • Żółta – 2.88 km – 30-40 minut

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *