Jak dojechać na Suwalszczyznę?

Jak dojechać na Suwalszczyznę?

Jak dostać się na Suwalszczyznę, a dokładniej mówiąc do Suwałk?

Autobusy i busy

W ostatnim czasie ilość operatorów w regionie znacznie wzrosła. Dalej nijak ma się to ilości przewoźników w Małopolsce – jednak widać już jakiś postęp. Głównymi operatorami są:

Żak Express

Przewoźnik ten obsługuje linie:

  • Suwałki – Warszawa Modlin/Warszawa Chopin
  • Ełk – Warszawa
  • Białystok – Warszawa
  • Gołdap – Warszawa

Czas przejazdu Suwałki – Warszawy Modlin / Lotnisko Chopina ok. 5-7 godzin – zależnie od natężenia ruchu i ilości pasażerów. W okresie wakacyjnym trzeba wziąć poprawkę na opóźnienia spowodowane korkami. Autobusy w dobrym stanie, kierowcy mili i starają się pomóc jeśli załapaliśmy się na wcześniejszy autokar lub spóźniliśmy się na poprzedni ( czy zabiorą nas w dalszą podróż zależne jest od wolnych miejsc).

Voyager Trans

Przewoźnik ten jeździ na trasie:

Suwałki – Augustów – Białystok

Miałem okazję tylko raz korzystać z ich usług. Cena była bardzo przystępna i dojechałem na czas.

PKS Nova

Spółka przekształcona z państwowego PKS. Ostatnim czasem również uruchomiła sporo połączeń z miastami w całej Polsce. Przykładowo z Gdańskiem, Krakowem, Wrocławiem i Poznaniem. Sporo połączeń nocnych.

Rozwiązaniem, które może zaoszczędzić wam sporo czasu jest dojazd z Litwy ( oczywiście najpierw trzeba tam dolecieć ). Linię obsługują przewoźnicy tacy jak :

Lux Express– posiada nowe autobusy z internetem ( choć nie zawsze jest zasięg ). Do tego każdy podróżny dostaję wodę – niby nic wielkiego, ale trzeba zaliczyć to na plus, szczególnie w lato.

Ecolines

Eurolines

Ecolines i Eurolines miałem okazję jechać na trasie Suwałki – Anglia, ponad 30 godzinna podróż nie należała do najlżejszych, ale dojechałem do celu w dość rozsądnej cenie.

Wszyscy przewoźnicy mają w swojej ofercie sporo połączeń z Wilna i Kowna do Suwałk ( jak również na Łotwę, Estonię i do Rosji ). Wszystkie autokary zatrzymują się na Dworcu Autobusowym w Suwałkach. Droga z Litwy mija szybko. Przy okazji lotu na Litwę można zwiedzić stolicę kraju Wilno.

Green Velo 

Wschodni szlak rowerowy, który łączy m.in.: Elbląg, Suwałki, Łomżę, Białystok, Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz, Kielce, Końskie. Bardzo ciekawa opcja dla fanów dwóch kółek. Ciekawa alternatywa do spędzenia wakacji na rowerze, połączonej ze zwiedzaniem ciekawych miejsc.

Nigdy jeszcze nie wybrałem się rowerem w podróż, ale będę musiał to zmienić :).

PKP

Niestety polikwidowało sporo nierentownych połączeń, które dotknęły Suwałki. Na szczęście do tej pory na trasie Białystok – Suwałki kilka razy dziennie jeździ całkiem nowy szynobus, który zatrzymuje się na każdej stacji, przez co przejazd zajmuję ok. 2 godzin.

Auto stop

Choć sam bardzo rzadko korzystam z tej metody – przez brak czasu, autostopowicze nie powinni mieć problemów z dojazdem i z wyjazdem z Suwałk – jest to trasa tranzytowa łącząca Europę Wschodnią z Zachodnią. Także jest tam duży ruch samochodów ciężarowych.

Przykładowe miejsca „gdzie łapać”:

Litwa – Estonia – Rosja ulica Pułaskiego za rondem obok Kauflandu – krajowa 8

Jeleniewo – Szurpiły – Rutka Tartak – Wiżajny ulica Reja droga 655

Bakałarzewo – Olecko ulica Bakałarzewska droga 653

Augustów – Białystok – Warszawa ulica Wojska Polskiego krajowa 8

Krzywe – Stary Folwark ( opcjonalnie Wigry ) – Krasnopol – Sejny ulica Sejneńska przystanek PKS za torami.

Mimo, że Suwałki leżą na „końcu Polski” wcale nie jest tak trudno tam dojechać :). Więc serdecznie zapraszam, bo jest tam co robić.

Najnowsze wpisy:

6 Comments

  1. Thanks for visiting my web, you truly life in a beautiful country. love your pictures , thank you for sharing them

    • Arek

      No problem at all :)! Thank you for visiting my site and compliment. I have to admit that Poland is very beautiful country :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *