Dwa przepisy na przyrządzenie karpia, zarówno na święta, jak i szybką przekąskę w lesie.
Frytki z karpia
Jest to bardzo szybki i nieskomplikowany przepis. Filet z karpia kroimy na pół, wzdłuż dłuższej linii, a następnie na centymetrowe paski. Przyprawiamy pieprzem i solą, według własnego uznania.
Przygotowujemy ciasto naleśnikowe, w którym panierujemy pocięte już kawałki, a następnie smażymy je na rozgrzanej patelni z olejem.
Na poniższym filmie możecie zobaczyć jak wygląda smażenie frytek z karpia w warunkach polowych.
Filet z karpia na świąteczny stół
Filetujemy karpia. Oczyszczone filety kroimy na ok. 6-centymetrowe paski, smarujemy delikatnie oliwą bądź olejem i doprawiamy solą oraz pieprzem, Odkładamy na talerz bądź do miski.
Obieramy pietruszkę oraz marchewkę, a następnie ścieramy je na dużym oczku tarki. Do marchewki oraz pietruszki dodajemy wyciśnięty sok z cytryny, oraz wcześniej obrany i drobno posiekany czosnek. Całość mieszamy w misce.
W czystym pojemniku/misce układamy pierwszą cienką warstwę wymieszanych warzyw z sokiem z cytryny oraz czosnkiem. Jako drugą warstwę układamy kawałki karpia. Kolejne warstwy to naprzemiennie warzywa i karp, aż skończy się nam ryba. Całość zawijamy folią przezroczystą i odstawiamy do lodówki na 2 dni. Rybę można układać w hermetycznym pojemniku z wieczkiem, wtedy nie trzeba zawijać jej folią, wystarczy zamknąć wieko i odstawić do lodówki.
Przed smażeniem oczyszczam najdokładniej, jak mogę kawałki karpia i smażę bez panierki z mąki (dla osób bezglutenowych) – starte kawałki warzyw, szybko spalają się podczas smażenia. Jeśli ktoś woli, może również panierować tak przygotowanego karpia mąką.
Składniki:
- Cały karp 1.6-2 kg – przed filetowaniem
- 3 pietruszki
- 4 marchewki
- 1 cytryna
- 4/5 ząbków czosnku
- olej/oliwa
- pieprz
- sól
Sprawdź również:
- Soczewiaki smak Podlasia
- Kartacz co to jest i jak wygląda – przepis
- Smak Podlasia – Babka ziemniaczana przepis
Pingback: Jak przygotować smacznego karpia - Smaczne Podróże