Gdzie kręcono Grę o Tron w Irlandii Północnej

Gdzie kręcono Grę o Tron w Irlandii Północnej

Serial Gra o Tron podbił serca niejednej osoby. Sceny do tego kultowego serialu powstawały w różnych lokalizacjach na świecie m.in. w Hiszpanii, Chorwacji, Malcie, Maroku, Islandii oraz Irlandii Północnej, o której będzie ten wpis.

W Irlandii Północnej w miejscach, gdzie kręcono sceny z Gry o Tron znajdują się charakterystyczne tablice informacyjne, z fotografiami z filmu oraz krótkim opisem sceny, jaka była nagrywana w danym miejscu. Przykładowo poniżej widzicie tablicę z The Dark Hedges, gdzie nagrano ucieczkę Ari po ścięciu jej ojca.

Tablica informacyjna GOT The Dark Hedges – ucieczka Ari

Miejsca, w których nagrywano Grę o Tron w Irlandii Północnej

1. Zamek Dunluce – Pyke Castle

Zamek Dunluce służy jako sceneria dla zamku Pyke na Żelaznych Wyspach. Większość obrazu wygenerowano komputerowo. Na miejscu zastaniecie ruiny na krawędzi klifu, które niewątpliwie były inspiracją dla twórców.

2. The Dark Hedges – Droga z King’s Landing

Dark Hedges posłużyło do sceny ucieczki Ari, po ścięciu jej ojca (sezon 1 odcinek 2). Aria przemieszcza się wraz z rekrutami Nocnej Straży między majestatycznym drzewami.

Sceneria różni się delikatnie od tej z filmu, ale drzewa faktycznie tam rosną. W sieci przewija się dużo zdjęć z tamtego miejsca, przedstawiające je jako spokojny plener, jednak nie łudzcie się, jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna w Irlandii Północnej i cieżko jest wykonać ujęcie bez ludzi. Do tego, od czasu do czasu jeżdżą tam samochody.

3. Park Tollymore Forest – The Haunted Forest

W Parku Tollymore Forest Park m.in. znaleziono wilkory oraz nakręcono pierwsze spotkanie z nieumarłymi.

4. Opactwo Inch – Obóz Starka, Riverrun, Riverlands

Wśród ruin opactwa Inch armia Robba Starka rozbija obóz w pobliżu Riverrun. Po wygranej bitwie schwytano tam Jaime’a Lannistera, a Robb dowiaduje się od swojej matki Catelyn o egzekucji ojca w Królewskiej Przystani – odcinek 10, sezon 1.

5. Rzeka Quoile – Riverrun, Rzeka Trident

W 3 odcinku sezonu 3 wykorzystano rzekę Quoile, a dokładnie drewniany pomost przy rzece, do sceny pogrzebu Hostera Tully’ego, ojca Catelyn Stark.

6. Kanał Toome – Stary kanał Valyrian

Kanał Toome pojawia się w odcinku 5 sezonu 5. Miejsce wykorzystano do nagrania trasy transportu pojmanego Tyriona Lannister do Daenerys, która prowadzi ich przez ruiny Starej Valyrii.

7. Dolina Shillanavogy – Morze Dothraków

Dolina Shillanavogy występuję w Grze o tron jako Morze Dothraków, w odcinku 2 sezonu 1, gdzie widzimy Daenerys Targaryen i Dothraków podczas podróży do Vaes Dothrak.

8. Binevenagh Dothraki Grasslands, Essos

Binevenagh było miejscem akcji w odcinku 10 sezonu 5, kiedy Daenerys idzie przed spektakularną ścianą klifu Binevenagh w poszukiwaniu pożywienia.

9. Glens of Antrim – Cairncastle – Winterfell – Harrenhal – Moat Cailin

W Glens of Antrim kręcono scenę pierwszego odcinka pierwszego sezonu, w której Ned Stark ścina głowę dezerterowi Willowi na oczach członków rodziny Starków. Tutejsza sceneria została również wykorzystana w odcinku 3 sezonu 5, kiedy Sansa Stark i Lord Baelish podróżują razem do Winterfell.

10. Zamek Ward – Winterfell

Zamek Ward pojawia się w wielu scenach Gry o Tron jako Winterfell. Przykładową sceną jest trening łuczniczy Brana, Jona i Robba na dziedzińcu.

Zamek należy do organizacji Naional Trust, o której możecie poczytać w tym tekście na blogu Smaczne Podróże.

11. Jaskinie Cushendun – The Stormlands

Jaskinie Cushendun wcieliły się w Stormlands w odcinku 4 sezonu 2. Davos przemyca Melisandre na ląd w Krainach Burzy, do zatoczki tuż pod obozem Renly’ego Baratheona. Wchodzą do jaskini, gdzie Melisandre rodzi cieniste stworzenie, które zabija Renly’ego.

12. Murlough Bay – Slavers Bay / Stormlands & Iron Islands

Zatoka Murlough pojawiała się w różnych scenach z Gry o Tron. Przykładowa scena pochodzi z odcinka 6 sezonu 5, gdzie Tyrion i Jorah próbują dotrzeć pieszo do Meereen. Jednak zostają schwytani przez handlarzy niewolników, ale Tyrionowi i tak udaje się ich przekonać i dotrzeć do celu.

13. Port Ballintoy – Port Lordsport / Żelazne Wyspy

Ballintoy Harbour (Lordsport Harbour) – The Iron Islands

Port Ballintoy po raz pierwszy pojawia się w odcinku 2 sezonu 2 jako port Lordsport w Pyke na Żelaznych Wyspach. Scena przedstawia przybycie Theon, aby zapewnić lojalność Żelaznych Ludzi armii Robba Starka.

14. Jaskinia Pollnagollum – Hollow Hill, kryjówka Brotherhood without Banners

Jaskinia Pollnagollum pojawiła się w odcinku 4 sezonu 3 serialu, jako kryjówka Bractwa bez Chorągwi, na czele którego stał Beric Dondarrion.

15. Klify Fair Head – Smocza Skała

Miejsce to pojawia się na ekranie w sezonie 7, odcinku 3 jako Smocza Skała, kiedy John Snow negocjuje z Tyrionem Lannisterem nad smoczym szkłem. Klify pojawiają się również w sezonie 7, odcinku 5, kiedy John spotyka Drogona, a Daenerys ponownie spotyka się z Jorahem Mormontem.

16. Plaża Portstewart Strand – Wybrzeże Dorne

Plaża Portstewart Strand wykorzystano w odcinku 4 sezonu 5, jako linię brzegowa odległej krainy Dorne.

17. Kamieniołom Larrybane – Obóz Renly Baratheona

Larrybane Quarry nakręcono obóz Renly’ego Baratheona, który pojawił się w 3 odcinku sezony 2.

18. Glenariff Forest Park (Runestone)

Sallagh Braes – Riverlands Sallagh Braes to miejsce, w którym w odcinku 7 sezonu 6 znajdujemy Ogara, który porzucił swoje wcześniej pełne przemocy życie na rzecz spokojnej egzystencji w cichej wiosce.

19. Leitrim Lodge / Wzgórza Mourne – Winterfell

Po udanym ataku Theona na Zamek Winterfell Bran i Rickon Stark wraz z Oshą i Hodorem uciekają z miejsca zdarzenia i udają się na północ w kierunku Czarnego Zamku, gdzie mają nadzieję spotkać Johna Snowa – sezon 3, odcinek 2.

20. Zamek Audley’s i pole – Obóz Starka i Lannistera

Audley’s Field zostało wykorzystane jako obszar Riverlands. To tutaj również rozgrywa się bitwa pod Oxcross. Po zwycięskiej bitwie Rob Stark spotyka swoją przyszłą narzeczoną, Talisę, która opiekuje się rannymi i umierającymi na polu bitwy.

Gdzie jeszcze nagrywano Grę o Tron?

Będąc w Irlandii Północnej warto zajrzeć do Studia Titanic w Belfaście, gdzie nagrywano wiele scen z Gry o Tron – tuż obok znajduje się Muzeum Titanica, gdzie znajduje się siostrzany statek RMS Titanic, cztery razy mniejszy SS Nomadic.

Zwiedzając studio z Gry o Tron będziecie mieli okazję zobaczyć scenerię takich miejs jak:

  • Za Murem
  • Czarny zamek
  • Wielka sala Winterfell
  • Smoczy Kamień
  • Sala Twarzy
  • Królewska Przystań
  • Zniszczona sala tronowa

W studiu nagrywano również inną produkcję HBO Ród Smoka (House of the Dragon).

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *