Ciekawe miejsca w okolicach Consett

Ciekawe miejsca w okolicach Consett

Consett jest niedużym poprzemysłowym miastem. W samym centrum nie ma wielu atrakcji, jednak w okolicy znajduje się kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Most samobójców – wiadukt Hownsgill

Wiadukt Hownsgill położony jest na zachód od Consett. Kiedyś był to most kolejowy, obecnie służy jako ścieżka dla pieszych i ścieżka rowerowa, która jest częścią trasy C2C – Coast to Coast.

Prace nad budową wiaduktu rozpoczęto w 1857 roku. Do jego konstrukcji użyto 3 miliony białych ogniotrwałych cegieł. Most oddano do użytku w 1858 roku. Konstrukcja liczy 210 metrów długości i 46 metrów wysokości w najwyższym punkcie.

Trasa C2C wiedzie od morza Irlandzkiego do morza Północnego, od Cumbrii do Tyneside, przecina Lake District, po czym wspina się do Parku Pennines i schodzi do torów kolejowych hrabstwa Durham.

W pierwszej połowie 2011 roku na wiadukcie co dwa tygodnie dochodziło do samobójstw, przez co w 2012 roku zamontowano wysoki płot utrudniający odebranie sobie życia.

Na naszym kanale YouTube znajduje się drugi filmik pokazujący wiadukt, grotę i okolicę, ale omawiam w nim kwestie związane ze zmianami na blogu, więc jeśli interesuje Was ta okolica, zapraszam do materiału, a przy okazji dowiecie się co zmieniliśmy na Smaczne Podróże i co planujemy – mamy sporo ciekawych projektów.

Rzeźby w Consett

Terris Novalis ustawiono w Consett, przy szlaku rowerowym Coast to Coast (C2C). Autorem prac jest znany brytyjski rzeźbiarz Tony Cragg. Jego rzeźby przedstawiają przyrządy pomiarowe wsparte na zwierzęcych łapach. Praca wyznacza niegdyś największą fabrykę stali w Europie. Miejscowi postrzegają ten punkt orientacyjny jako pomnik lokalnego przemysłu i jego upadku.

Piece wapienne East Castle lub Bantling Castle

Jadąc drogą A693 z Consett w kierunku Stanley po prawej stronie, znajduje się 6 starych pieców, które służyły do wypalania wapna, są one zaznaczone na mapach Google jako Old limestone kilns.

Zbudowano je w latach 1835-1836, jako uzupełnienie produkcji wapna do wyrobu stali w Consett. Wapień i węgiel do wypału przewożono bocznicą Stanhope i Tyne z sąsiednich kopalń. Na miejscu torów powstała ścieżka pieszo/rowerowa.

Droga, która biegnie przy piecach jest mocno uczęszczana i w pobliżu nie ma parkingu. Samochód można zostawić w Consett lub Stanley i udać się na spacer, lub przejażdżkę rowerową w kierunku pieców. Jeśli nie macie czasu, albo zwyczajne wam się nie chce, w pobliżu znajduje się boczna droga, z niedużym poboczem, gdzie można zaparkować samochód na własne ryzyko – namiary na Google: 54.862019, -1.770704. Piece również znajdują się na trasie C2C.

Causey Arch

Causey Arch wykonał w latach 1725–26 kamieniarz Ralpha Wooda, który po ukończeniu budowy, z obawy przed zawaleniem się mostu popełnił samobójstwo w 1727 roku. Gdyby tylko wiedział, że jego most stoi po dziś dzień.

Wiadukt jest najstarszym zachowanym jednołukowym mostem kolejowym na świecie. Pierwsze tory wykonane były z drewna i poruszały się po nich drewniane powozy, ciągnięte przez konie.

Przy Wiadukcie znajduje się bezpłatny parking, peron Causey Arch Station, a wzdłuż ścieżek spacerowych prowadzą tory, na których w weekendy można spotkać przejeżdżający pociąg parowy.

Wiadukt otoczony jest sporą ilością zieleni, a w dole przepływa rzeka Causey Burn, wzdłuż której również można spacerować.

Przejażdżka pociągiem parowym Tenfield Railway

Tanfield Railway jest zabytkową koleją, po której poruszają się pociągi parowe. Przejażdżki odbywają się przeważnie w weekendy i święta. Obecna linia łączy East Tanfield w Durham, z Sunniside w Gateshead i liczy 4,8 km. Nie jest to imponujący odcinek, ale mieliśmy okazję przekonać się na własnej skórze, jak wygląda taki przejazd.

Obecnie trwają prace remontowe na odcinku Andrews House StationSunnside, przez co pociąg kursuje tylko do Andrews House Station. Przejazd w jedną stronę zajmuje ok. 15 minut, po czym jest 25-minutowa przerwa na kawę, herbatę lub sok wliczony w cenę biletu. W tym czasie wolontariusze przepinają lokomotywę i można obserwować cały proces, wliczając w to ładowanie węgla do lokomotywy. Cały pobyt, z przejazdem powrotnym trwa ok. godziny.

Parking przy East Tanfield Station jest bezpłatny.

Adres: New Front St, Tanfield Lea, Stanley DH9 9UY

Ceny przejazdu kolejką :

CENARODZAJ I ILOŚĆ MIEJSC
£10Miejsce w przedziale wieloosobowym
£30Przedział dla wózków inwalidzkich
£30Cały przedział dla 6 osób
Ceny biletów Tenfield Railway

Kolej twierdzi, że jest „najstarszą linią kolejową świata”, ale nie jestem w stanie tego zweryfikować. Bilety na przejazd koleją można zarezerwować bezpośrednio na stronie Tanfield Railway.

W pobliżu znajduje się również Żywe Muzeum Beamish, które opisaliśmy i pokazaliśmy we w tym wpisie.

Allensford Park i rzeka Derwent

Allensford to nieduży park oraz nazwa wsi położonej w niewielkiej odległości od Consett. Park znajduje się bezpośrednio nad rzeką Derwent. Jest tam sporo otwartej przestrzeni na piknik, gry i zabawy z dziećmi, czy spacer z czworonogiem. Brzeg rzeki nie jest może idealny, ale miejscami pozwala na zejście do rzeki, gdzie można schłodzić nogi, w tak rzadkie upalne dni w Anglii.

W pobliżu Parku znajduje się rezerwat Allensford Woods, przez który prowadzi ścieżka Heritage Trail – łączy ona walory turystyczne i historię przemysłu w Consett z ciekawymi krajobrazami w okolicy.

Kierując się w górę rzeki Derwent, po drugiej stronie mostu, między budynkami znajduje się słabo widoczna ścieżka, która zaprowadzi Was do wodospadu i lasu sosnowego. Można również wybrać się na długi spacer w górę rzeki Derwent. Ścieżka jest kamienista, błotnista, skalista, ale jest bardzo przyjemna.

Samochód można zostawić, na jednym z dwóch bezpłatnych parkingów:

  • 54.848017, -1.874151 Parking bliżej kempingu – spacer w dół rzeki oraz Allensford Woods
  • 54.846420, -1.880061 Parking bliżej mostu – wodospad, spacer w górę rzeki

Heritage Trial

Ścieżka Heritage Trial rozpoczyna się w Consett i prowadzi w kierunku wiaduktu Hownsgill, później zmierza w stronę rezerwatu i Parku Allensforth. Następnie podąża do Shotley Bride, w dół rzeki Derwent, po czym skręca do Grove i prowadzi obok stawów, a na koniec wraca do miasta.

Na trasie szlaku znajdują się platformy widokowe oraz stoły piknikowe, na których można zrobić sobie przerwę. Szlak oznaczony jest drogowskazami wykonanymi w industrialnym stylu, z pordzewiałej stali i ciężko je przegapić.

Długość trasy: 6 km. Czas na spacer: około 3 godzin. Trasa nie nadaje się dla rowerzystów.

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *