Po kilku tygodniach podróży po Bułgarii, w której trakcie spróbowaliśmy sporą ilość tamtejszych potraw, wypracowaliśmy swoją opinię, na temat tamtejszej kuchni.
Większość potraw, których próbowaliśmy były nam wcześniej nieznane, z racji nowych smaków lub też formy podania, jak np. kukurydza z kubeczka, czy grillowany pstrąg. Większość dań przypadła nam do gustu, ale było też kilka mniej smacznych potraw.
Osoby, które wolą doznania wizualne, zapraszamy na odcinek, w którym pokazujemy takie bułgarskie jedzenie jak:
- Kukurydza z kubeczka
- Smażona wątróbka
- Grillowana ryba
- sałatki
- Gulasz
- Zupa rybna
- Flaki
- Małże
- Pizza
- Kebabcze – potrawy z grilla
- Faszerowany bakłażan
- Faszerowane papryki
- Musaka
Sałata Szopska jest wszędzie!
Bez różnicy, czy jesteście w lokalu o wyższym standardzie, mniej eleganckiej restauracji, w turystycznych miejscach, czy zabitych dechami, wszędzie znajdziecie sałatę szopską.
Jest to prosta sałatka ze świeżych pomidorów, ogórków, papryki, czerwonej cebuli, ze startym białym serem i jedną oliwką – nie wiem, czemu jedna, ale w każdym lokalu, gdzie ją zamawialiśmy, sałatka była zwieńczona jedną czarną oliwką. Szopska, z racji swojego składu jest świeża i szczególnie smakuje w upalne dni, których w sezonie letnim w Bułgarii nie brakuje.
Sałatka owczarska (wzbogacona odmiana szopskiej)
Sałatka Owczarska jest bogatszą wersją sałatki szopskiej. Po dodaniu do szopskiej szynki, pieczarek i gotowanego jaja powstanie nam sałata owczarska, która jest równie dobra jak jej pierwowzór.
Sałatka z tuńczyka
W bułgarskiej Warnie pierwszy i ostatni raz zamówiłem sałatkę z tuńczyka. Pomidor, trochę sałaty, kukurydza, kilka małych grzanek, kilka oliwek i tuńczyk z puszki. Nie była ona specjalnie dobra, ale zjadłem całą, bo bylem strasznie głodny. Po wylizaniu talerza pozostał niedosyt – lepszą sałatkę zrobicie sami w domu – nie polecam.
Co to musaka?
Bułgarska musaka to siostra musaki greckiej, różnią się jednak głównym składnikiem. W greckiej wersji prym wiedzie bakłażany, w bułgarskiej są to ziemniaki. Bułgarską musake przygotowuję się z cebuli, mięsa mielonego, czosnku, pomidorów, koncentratu pomidorowego, ziemniaków i przypraw. Wszystko po podsmażeniu zapieka w naczyniu żaroodpornym, a na koniec posypuje serem, który zapieka się przez kolejne kilka minut. Bardzo smaczne, wato spróbować.
Co to Dropsarma?
Dropsarma jest zapiekanką bazującą na ryżu, wątróbkach drobiowych, cebuli, jogurcie i mące (kosztujemy jej pod koniec filmu). Było to przyzwoite i zapychające jedzenie, ale naszym zdaniem za słabo doprawione, szczególnie w porównaniu z bakłażanem, który również zamówiliśmy w tym samym lokalu. Trochę pieprzu, soli i wędzonej papryki zdecydowanie poprawiłoby walory smakowe.
Co to kaczamak?
Kaczamak jest prostym w przygotowaniu daniem. Robi się go z mąki kukurydzanej zagotowanej w rozcieńczonym mleku z wodą, z dodatkiem oleju i masła, doprawionej solą, papryką i szopskim serem, który w smaku przypomina trochę ser feta.
Spora porcja w lokalnej jadłodajni kosztowała zaledwie kilka lew, ale smakowo nas nie porwało. Uważam, że na słodko, z dodatkiem jakiegoś dżemu, danie to byłoby znacznie lepsze.
Potrawy z grilla w Bułgarii
Jeśli lubicie grilla, Bułgaria jest dla Was. Znajdziecie tam sporą gamę grillowanych potraw:
- kiufteta – mięsne pulpeciki
- kebapczeta – coś na wzór podłużne kotleciki z mięsa mielonego
- sziszczeta – szaszłyki z kurczakiem, wieprzowiną i warzywam
- kotlet wieprzowy z rusztu
- grilowane ryby
Za każdym razem potrawy z grilla były bardzo smaczne.
Zupy w Bułgarii
Szkembe czorba – pikantne zabielane flaki
Jeśli lubicie flaki, koniecznie musicie spróbować bułgarskiej wersji. Moim zdaniem są one pyszne. Do gotowanych flaków dodaje się rozpuszczone masło z mlekiem, octem i papryką. Do flaków dostajemy jeszcze przyprawę przygotowaną ze startego czosnku zalanego octem winnym oraz chili, które dodajemy według własnego uznania. Same flaki są ok, ale z dodatkiem czosnku i chili są nieziemskie. Zajadałem się nimi, bardzo smaczne.
Zupa rybna
Oprócz flaczków warto spróbować zupy rybnej. Pierwszy raz jadłem tak dobrą zupę, a mam porównanie, bo nad jeziorem Wigry, często miałem okazję zajadać wersję z lokalnych gatunków ryb. Bułgarska zupa, z makreli jest bardzo fajnie przyprawiona z dużymi kawałkami ryby. Pysio :).
Owoce morza w Bułgarii
Z owoców morza w Bułgarii spróbowaliśmy tylko małży oraz zupy medytariańskiej, która była zabielonym wywarem z wcześniej gotowanych małży. Smaczne i nie zabójczo drogo.
Smażona wątróbka
Będąc w Łoweczu, przypadkiem trafiliśmy do restauracji i jako przystawkę zamówiliśmy smażoną wątróbkę. Pierwszy raz w życiu jedliśmy tak dobrze zrobioną wątróbkę. Niebo w gębie, była chrupiąca na zewnątrz, ale miękka w środku.
Kilkukrotnie w innych lokalach zamawialiśmy tę samą przystawkę, ale niestety, nie smakowała tak samo jak w Łoweczu. Smacznie, ale nie aż tak.
Zachęcamy do sprawdzenia playlisty z naszej podróży po Bułgarii
Sprawdź również:
- Alkohol w Bułgarii – co piliśmy podczas urlopu
- 13 Atrakcji w Bułgarii, miejsca które trzeba zobaczyć
- Miejsca noclegowe w Bułgarii – nasza opinia i ceny
- Jak ugryzłem podróżowanie – ksiażka podróżnicza
Najnowsze wpisy:
- Klub Podróżnika II oraz Screen and Scene Adventures w Edynburgu
- Lucca i Viareggio: Kontrasty Włoskiego Wybrzeża Toskanii
- National Railway Museum i inne niesamowite muzea kolejnictwa w UK
- Co to English Heritage, kiedy i dlaczego powstało?
- Jedzenie w Wielkiej Brytanii to nie tylko Fish & Chips i English Breakfast
Pingback: Alkohol w Bułgarii – co piliśmy podczas urlopu - Smaczne Podróże
Pingback: 13 Atrakcji w Bułgarii, miejsca które trzeba zobaczyć - Smaczne Podróże
Pingback: Miejsca noclegowe w Bułgarii – nasza opinia i ceny - Smaczne Podróże