Co to YHA?

Co to YHA?

YHA, czyli Youth Hostel Association jest stowarzyszeniem, które oferuje tanie zakwaterowanie w hostelach oraz udostępnia pola namiotowe na terenie Anglii, oraz Walii. Jak na realia Wielkiej Brytanii schroniska są w przystępnych cenach i w dobrym standardzie.

Hostele YHA mieszczą się w przeróżnych budynkach takich jak domy, dwory, zamki, czy młyny. Często są to obiekty historyczne, które zostały wyremontowane i zaadaptowane pod turystów.

Oprócz łóżka, łazienki i jadalni odwiedzający mają dostęp do otwartej wyposażonej kuchni oraz salonu z kanapami. Ośrodki YHA w sezonie letnim są bardzo oblegane i ciężko znaleźć wolne łóżko, ale sporo z nich ma również pola namiotowe, więc można rozbić się tam z namiotem.

Jak powstało YHA?

Pierwszy obiekt YHA został otwarty w grudniu 1930 roku w Pennant Hall niedaleko Llanrwst w północnej Walii. Był on inspirowany pierwszym młodzieżowym schroniskiem na świecie, które powstało w Niemczech w 1909 roku. Zamknięto go już w 1931 z powodu problemów z zaopatrzeniem w wodę. Woda pochodziła z pobliskiego potoku, ale była zanieczyszczona ściekami z sąsiedniego gospodarstwa.

Organizacja z biegiem lat rozszerzała swoją działalność o nowe hostele, których ma obecnie około 150, plus 45 pól namiotowych.

Koncepcją YHA w początkowych latach działalności było zapewnienie taniego zakwaterowania młodym ludziom tłoczącym się w ciasnych mieszkaniach, zatłoczonych miastach z zanieczyszczonymi powietrzem.

Obecnie doktryną, która najbardziej odzwierciedla ich działanie, jest „pomoc wszystkim, zwłaszcza młodym ludziom o ograniczonych dochodach, propagowanie walorów wsi oraz kulturalnych wartości miasteczek i miast, poprzez udostępnianie tanich miejsc noclegowych, a tym samym promocja zdrowia, rekreacji i edukacji”.

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *