Sposób na bezpłatne wydanie ebooka i książki

Sposób na bezpłatne wydanie ebooka i książki

Jak tanio, a nawet bezpłatnie wydać ebook lub wersję drukowaną swojej książki. Na swoim przykładzie opiszę jak powstały dwie części moich dzienników podróżniczych.

Skoro kliknąłeś ten link, zakładam, że tak jak ja kiedyś, szukasz sposobu na wydanie własnej treści i najlepiej, gdyby było to możliwe za darmo. Poniżej opisuje, jak zrobiłem to za pomocą platformy Amazon KDP i nie poniosłem dużych kosztów, a moje dzienniki stały się czymś realnym. Poniższy tekst jest oparty na prawdziwych przykładach, które są dostępne na Amazonie:

Co to jest Amazon KDP?

Sklep internetowy Amazon, kojarzą chyba wszyscy, którzy kiedyś robili zakupy online. Z kolei skrót KDP nawiązuje do Amazon Kindle Publishing. O czytniku Kindle umożliwiającym czytanie ebooków też pewnie wielu z Was słyszało. Amazon stworzył platformę Amazon KDP, która umożliwia bezpłatnie publikację własnej treści w formie ebook, która później jest dostępna użytkownikom Kindle Store poprzez czytniki Kindle lub bezpłatną aplikacje Kindle do pobrania na telefon. Jeśli wgracie plik z tą samą treścią w lekko zmienionym formacie lub nawet bez treści jako pusty zeszyt tylko z grafiką, Wasz produkt będzie dostępny w formie druku na żądanie, na największych rynkach świata. Amazon zajmuje się drukiem, wysyłką i ewentualnymi zwrotami.

Eee, na pewno jest gdzieś haczyk!

Nie tyle haczyk, ile wymogi, które trzeba spełnić. Amazon KDP nie obsługuje rynku polskiego i nie można wydawać treści w naszym ojczystym języku. Wielu z Was pewnie od razu się zniechęci, ale proszę przeczytajcie do końca, a sami zobaczycie, że na wszystko jest sposób, jeśli tylko poświęcicie na to czas. Oprócz wymogów językowych manuskrypt musi być według wytycznych Amazon, dotyczy to m.in. rozmiaru stron, informacji na okładce oraz samej treści, która nie może być obraźliwa, nawołująca do terroryzmu, czy zawierająca pornografię itp.

Jeśli spełnicie wszystkie wymogi Amazona, Waszego ebooka będziecie mogli sprzedawać na całym świecie w Kindle Store, a wersję papierową na kilku największych rynkach światowych. Od każdego sprzedanego egzemplarza otrzymacie tantiem, który jest wyliczany procentowo od ceny produktu. Do wyboru jest kilka opcji „royalties”, czyli zysku od sprzedaży. W przypadku wersji drukowanej na żądanie mamy do wyboru 40% i 60%. W przypadku eBook jest to 35% i 70%. Każda opcja definiuje rynek sprzedaży, na którym publikowana treść będzie do nabycia.

Języki wspierane przez Amazon KDP

Swoje dotychczasowe książki wydałem w języku angielskim, jednak opcji językowych jest znacznie więcej.

AfrikaansDialekt alzackiArabski (tylko eBook)
BaskijskiNorweski Bokmål Bretoński
KatalońskiChiński (tradycyjny) (tylko eBook)Kornwalijski
KorsykańskiDuńskiHolenderski / flamandzki
WschodniofryzyjskiAngielskiFiński
FrancuskiFryzyjskiGalicyjski
NiemieckiGudżarati (tylko eBook)Hebrajski (tylko w miękkiej oprawie)
Hindi (tylko eBook)IslandzkiIrlandzki
WłoskiJapoński (tylko eBook)Łacina (tylko w miękkiej oprawie)
LuksemburskiMaracki (tylko eBook)Malajalam (tylko eBook)
ManxPółnocnofryzyjskiNorweski
Norweski Nynorsk PortugalskiProvansalski
RetoromańskiSzkockiSzkocki gaelicki
HiszpańskiSzweckiTamil (tylko eBook)
WalijskiJidysz (tylko w miękkiej oprawie)
Języki wpierane przez platformę Amazon KDP

Mój angielski nie jest dobry i daleko mu do perfekcji, ale obecnie dzięki programom dostępnym w przeglądarkach, nawet ze słabą znajomością języka obcego, można stworzyć coś fajnego.

Mając gotowy polski tekst, przetłumaczyłem go w Google Translator, a następnie poprawiłem w programie Grammarly, który można zainstalować również jako dodatek do przeglądarki Chrom. W trakcie pracy w translatorze program Grammarly od razu podaje sugestie, które można wprowadzić do tekstu, klikając w nie. Program ten znacznie poprawia jakość tekstu: błędy ortograficzne i stylistyczne, przez co ułatwia mi życie przy pisaniu maili i innych rzeczy po angielsku, w tym wypadku książki. Jeśli o nim nie słyszeliście, sprawdźcie bezpośrednio na stronie Grammarly. Załóżcie bezpłatne konto, zainstalujcie program jako dodatek do przeglądarki i zacznijcie z nim pracę. Sami zobaczycie, że jest to pomocne narzędzie.

Żadne narzędzie do tłumaczenia, przynajmniej na chwilę obecną nie zastąpi jednak doświadczonego proofreadera, dlatego po korekcie z pomocą Grammarly znalazłem taką osobę na platformie Fiverr.

Co to jest Fiverr?

Fiverr jest platformą, na której freelancerzy z całego świata oferują swoje usługi w przystępnych cenach. Można tam zlecić korektę tekstu, napisanie całej książki w wybranym przez siebie języku, jednak z racji większego nakładu pracy freelancera cena usługi jest wtedy wyższa. Oprócz korekty i tłumaczeń można tam również zamówić wykonanie grafiki, logo, montaż filmiku, muzyki, stworzenie aplikacji, strony internetowej. Dziedzin jest znacznie więcej i sugeruje Wam, żebyście sami sprawdzili jakie usługi oferują freelancerzy na stronie głównej platformy.

Na Fiverr nie tylko możecie coś zlecić, sami również możecie stać się wykonawcami, ale w tej dziedzinie jeszcze się nie orientuje, więc wróćmy do książki i jej korekty.

Właśnie na Fiverr znalazłem Panią Grace, Angielkę zajmującą się profesjonalną korektą tekstu w swoim ojczystym języku. Wysłałem jej wiadomość z moim tekstem i prośbą o wycenę. Po kilku godzinach otrzymałem propozycję. Po zaakceptowaniu warunków musiałem zapłacić uzgodnioną sumę, a następnie czekałem na gotowy tekst. Pieniądze, które przelejecie, trafiają na konto platformy, ta z kolei wypłaca je freelancerowi dopiero po zrealizowaniu zamówienia, które musi dodatkowo zostać przez Was zaakceptowane, czyli w pewien sposób portal chroni Was przed oszustami.

Mój każdy plik wysłany do korekty liczyły ok. 8000 słów, wliczając w to manuskrypt książki, tytuł, podtytuł, opis autora na okładkę oraz opis produktu do sprzedaży na Amazon. Grace wyceniła każdą korektę na 40 dolarów. Czas realizacji wynosił 6 dni, jednak dostałem tekst znacznie przed czasem. Po 3 dniach od złożenia zamówienia mogłem zabrać się za jego formatowanie w Word.

Teksty, które przeszły przez korektę Grace, są bardzo dobre i widać znaczną poprawę, w stosunku do mojego tłumaczenia. W przypadku pliku, który dostarczyła, będziecie mieli podgląd zmian, które wprowadziła. Z czystym sumieniem polecam Wam jej usługi. Znajdziecie ją na profil graceskye.

Jak przygotować książkę na Amazon KDP?

Czekając na poprawę treści, edytowałem wybrane fotografię w programie Photoshop. Amazon KDP wymaga, aby fotografie były w rozdzielczości 300 dpi – dot per inch, czyli pixeli na cal.

Gotowy tekst formatowałem z Word i ustawiałem fotografię w wybranym miejscu. Zdecydowałem się na format bleed, czyli zdjęcia, które dochodziły do krawędzi kartki lub delikatnie za nią wychodziły, przez co po wydruku nie będą widoczne białe linie przy brzegach.

Nawet jeśli tylko jedna fotografia będzie wystawała poza krawędź kartki, Amazon wymaga formatu bleed. Wiec wgrywając plik do kreatora książki na KDP, musicie zaznaczyć opcję bleed. Moje oba dzienniki są właśnie w tym formacie, jednak w przypadku Nepal of thousends of scents kilka większych fotografii ustawiłem tylko do marginesów. Jak widzicie na zdjęciu poniżej w formacie bleed bez problemu można mieszać wielkości i ustawienie zdjęć.

Po łamaniu tekstu i ustawieniu fotografii plik książki wgrałem na KDP. Dla wersji drukowanej musi to być format pdf. Dla wersji eBook Amazon KDP preferuje format .docx. lub format Kindle. Zapisałem zmiany w kreatorze i po kilku minutach miałem możliwość podglądu książki. Amazon od razu pokazuje nam, na których stronach są błędy, które trzeba poprawić. Po naniesieniu ewentualnych zmian musicie wgrać poprawiony plik i ponownie sprawdzić, czy aby na pewno wszystko gra.

Przygotowanie okładki do książki – przykładowe wymiary

Po przygotowaniu manuskryptu zabrałem się za tworzenie okładki w programie Canva – jest to program do tworzenia grafik, dostępny w wersji bezpłatnej i Pro. Byłem w stanie stworzyć swoją okładkę za pomocą wersji bezpłatnej, więc wydaje mi się, że Wy również to ogarniecie.

Canva

Niestety przy pierwszej książce musiałem robić to dwa razy, ponieważ źle ustawiłem rozmiar i KDP jej nie przepuścił, a bezpłatna wersja Canva nie umożliwia zmiany rozmiaru pliku, wiec przed przystąpieniem do pracy zwróćcie na to szczególną uwagę.

Rozmiar okładki musi być większy niżeli rozmiar arkusza ustawiony w Word. Przykładowo moje pliki miały następujące wymiary:

 • Rozmiar arkusza tekstowego z fotografiami w Word: 15.9 cm x 24 cm
 • Rozmiar książki wybrany na platformie KDP: 15.6cm x 23.39cm ( cały proces przygotowania trzeba zacząć od wybrania rozmiaru na KDP)
 • Rozmiar okładki w Canvie dla wersji drukowanej: 32.184cm x 24.028 cm – przód i tył (zdjęcie powyżej)
 • Rozmiar okładki w Canvie dla wersji eBook: 16.092cm x 24.028 cm – tylko przód okładki

Ile dostanę ze sprzedaży jednej ksiażki na Amazon KDP?

Ostatnim krokiem było ustalenie wysokości tantiemu. W przypadku eBook wybrałem 35%. Zdecydowałem się na mniejszą prowizję, ale mój eBook jest dostępny na wszystkich rynkach Amazon. W przypadku wersji drukowanej zdecydowałem się na 60%, targetując największe rynki anglojęzyczne na świecie, czyli USA, UK, Australia oraz Kanada.

Jak widzicie na zdjęciu powyżej koszt książki na Amazon.com to 12.55 USD. Nie jest on mały, zważywszy na grubość dziennika. Koszt samego wydruku to 5.54 USD. Przy wyborze stawki 60% otrzymacie tantiem w wysokości 1.99 USD z każdej sprzedanej sztuki. Reszta to koszt obsługi wysyłki Amazona i jego profit. W przypadku eBook odchodzi ceny druku i wysyłki, więc można ustalić mniejszą cenę. Mimo niższej ceny tantiemy są porównywalne.

Zapisałem wszystkie zmiany i wysłałem manuskrypt do zatwierdzenia. Po kilku dniach dostałem odpowiedź, że muszę poprawić ustawienie kilku fotografii. Naniosłem poprawki i wgrałem poprawiony plik. Po kilku dniach moja książka była już do kupienia na Amazonie.

Przygotowanie drugiej części dzienników z podróży poszło znacznie łatwiej i szybciej. Zwyczajnie wiedziałem już co robić krok po kroku, żeby usprawnić proces. Druga książka została zaakceptowana już na drugi dzień i nie musiałem nic poprawiać.

Kroki, które musiałem przejść, aby wydać książki na Amazon KDP (po wyciągnięciu wniosków z pierwszej publikacji):

 1. Założenie konta Amazon KDP i zapoznanie się z jego interfejsem.
 2. Przygotowanie tekstu po polsku z tytułem, podtytułem, opisem autora oraz opisem listingu na Amazon.
 3. Tłumaczenie na wybrany język w translatorze i korekta na Grammarly.
 4. Zlecenie korekty książki, tytułu, podtytułu, opisu autora oraz opisu produktu na Fiverr.
 5. Wybór rozmiaru książki na Amazon KDP i ustawienie odpowiedniego rozstawu marginesów w Word.
 6. Przygotowanie fotografii w programie Photoshop w rozdzielczości 300 dpi.
 7. Przygotowanie okładki w odpowiednim rozmiarze w programie Canva.
 8. Analiza niszy na Amazonie oraz w Google.
 9. Umieszczenie tytułu i podtytułu książki w panelu Amazon KDP.
 10. Bezpłatne nadanie numeru ISBN książce w panelu Amazon KDP – tylko do wersji drukowanej.
 11. Formatowanie książki w Word i dodanie skopiowanego numeru ISBN z panelu Amazon KDP.
 12. Wgranie pliku okładki i manuskryptu do Amazon KDP.
 13. Ustalenie ceny książki i wysłanie jej do zatwierdzenia.
 14. Ewentualna korekta błędów wskazanych przez Amazon.

Prawda, że prosty i szybki proces? Oczywiście żartuje. Przy pierwszej książce było ciężko i nie obyło się bez łaciny, urobiłem się strasznie. Przygotowanie książki z tłumaczeniem, przygotowaniem zdjęć i całą edycją zajęło mi dwa tygodnie, po godzinach pracy, także uważam to za przyzwoity czas.

Wyciągnąłem wnioski i przy drugim dzienniku lepiej zaplanowałem pracę, poszło bardzo sprawnie. Po wgraniu pliku Amazon nie wymagał żadnych poprawek i książka została szybko zatwierdzona. Całkowity koszt jednej publikacji wyniósł mnie 40 dolarów za tekst o długości 8000 słów, które musiałem zapłacić za korektę Grace. Wydając produkt pod własnym imieniem i nazwiskiem chciałem, żeby był dobrej jakości, w końcu kupujący oczekują tylko takich produktów. Reszta to mój czas poświęcony na naukę związaną z obsługą platformy oraz na przygotowanie plików.

Temat Amazon KDP jest bardzo szeroki i zachęcam, aby każdy, kto marzy o urzeczywistnieniu swojej książki, przyjrzał się temu bliżej. Bardzo dużo wyciągnąłem z kursu Skuteczny w Sieci, który szczegółowo omawia krok po kroku cały proces publikacji na KDP z wyszukaniem niszy włącznie. Bardzo rzetelne informacje. Ciekawostką jest również to, że nie musicie publikować książki z tekstem, może to być np. kolorowanka.

Najnowsze wpisy:

5 Comments

 1. Victor Wekselberg

  Dzień dobry, czy podjąłby się Pan ponownego wstawienia książki na amamzon kdp? Sami to zrobiliśmy, ale po wydrukowaniu dalej nie wygląda optymalnie. Tytuł: Cooperation, collaboration, coordination, groupthink – what is it all about? Nie ma zdjęć w środku, tylko okładka.
  Victor

  • arkadiusz.makow

   W sensie, że mam wystawić waszą książkę na swoim profilu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *