FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA. RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA. RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ

Jaki aparat wybrać? A jaki obiektyw?  Skąd brać pomysły na zdjęcie i jak znaleźć najlepszą lokalizacje? Te i inne pytania zapewne zadawałaś/eś sobie jadąc na wakacje i chcąc zrobić wyjątkowe zdjęcie. Ile podróżników, tyle rad odnośnie fotografowania w podróży. Ja chciałabym dać ci parę rad które uważam że są podstawą fotografii podróżniczej i bez których ja sama nie zrobiłabym żadnego dobrego zdjęcia. Oto moje 18 najważniejszych wskazówek które sprawdzą się w każdej podróżniczej sytuacji.

1. Poznaj swój aparat

Dzisiejsze cyfrowe aparaty fotograficzne wyposażone są w niezliczone funkcje poprawiające ich użyteczność i generujące lepsze rezultaty, nawet gdy używamy ich w trybie manualnym. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak to działa, do czego służy każdy przycisk, jak zmieniać ustawienia w zależności od użycia i w zależności od sytuacji. Aparat to tylko narzędzie ale jeśli go nie opanujesz, wynik nie będzie odzwierciedlał tego, co chcesz wyrazić na zdjęciu.

2. Odpowiedni obiektyw

Korpus aparatu jest ważny, ale nie ważniejszy niż obiektyw, bo to tam wpada światło. Jakość soczewki zadecyduje o jakości zdjęcia i o tym jak odbiorcy zobaczą to co chciałeś pokazać. Nie każdy obiekty jest do wszystkiego. Na przykład:

Obiektyw do wszystkiego po trochu: 24-70 mm.

Mój ulubiony obiektyw stały: 35 mm, ponieważ reprezentuje widzenie ludzkiego oka, i zazwyczaj obiektyw stałoogniskowy jest lepszej jakości. Do portretów użyj 85 mm.

Krajobraz i poczucie bycia częścią kadru: 20 mm lub 18 mm

3. Street photo

Jeśli chcesz fotografować ulicę ( tzw street photo) musisz znać zasady kompozycji, najlepiej układania warstwowego (tzw po angielsku layers). Aby lepiej opanować ten rodzaj kompozycji zapoznaj się z pracami Alex Webb.

4. Szukaj światła

W ciągu dnia istnieje wiele rodzajów światła, w rzeczywistości w każdym momencie jest inne światło, ponieważ słońce jest w ciągłym ruchu. O fotografii często mówi się, że to „malowanie światłem”. Pewne momenty dnia są uznawane za najlepsze do robienia dobrych zdjęć a słońce nie zawsze jest łaskawe.

Wypatruj dobrego czasu, z charakterystycznym światłem, fotografuj w złotej godzinie (kiedy słońce zaczyna zachodzić) lub później, w godzinie niebieskiej, a także wczesnym rankiem, kiedy światło jest bardzo miękkie i nie rzuca cieni.

Ale przede wszystkim nie zapominaj o swojej kreatywności ze światłem, czy to naturalnym, czy sztucznym, eksperymentuj z nim, to wspaniały świat do odkrycia.

5. Zainspiruj się pracami innych znanych fotografów

Jest wiele dyscyplin, stylów, technik, metod, tak wielu jak fotografów. Są fotografowie podróży, fotoreporterzy, fotografowie dokumentalni, którzy opowiadają historie ludzi z całego świata. Jest wiele wydarzeń, na których nagrody przyznawane są najlepszym fotografiom z różnych dyscyplin i to właśnie na tych imprezach, wystawach i konkursach możesz odkryć te style, sposoby wyrażania, techniki, które Cię zainspirują i pasują do Twojego stylu i chęci wyrażenia siebie poprzez zdjęcia. Znajdź ich i inspiruj się nimi. Na początek możesz zobaczyć pracę Chris Burkard, James Nachtwey, Steve Mccurry, Jord Hammond, Koudelka, Bresson, Salgado,

6. Szukaj różnych ujęć

Zerwij z dogmatem, świat to nie tylko to, co masz przed sobą z perspektywy twoich oczu. Staraj się zbadać wszystkie perspektywy, z góry lub z dołu, poszukać różnych punktów widzenia, aby powiedzieć różne rzeczy. To właśnie w tych poszukiwaniach odkryjesz inne zasady kompozycji. Może po prostu robiąc krok w bok lub kładąc się na ziemię?

7. Zasady kompozycji

Naucz się podstawowych zasad kompozycji takich jak reguła trójpodziału, linie wiodące, powtarzające się wzory, ramy i obramowania. Znając pare zasad, możesz drastycznie polepszyć swoje zdjęcia.

8. Elementy doskonałej fotografii

Trzy najważniejsze elementy doskonałej fotografii: światło, kompozycja i moment.

Poszukaj wszystkich trzech na swoich zdjęciach. Jest to skomplikowane i dlatego twoja umiejętność patrzenia jest tu decydującą aby osiągnąć te trzy elementy w jednej chwili. Jeśli nie uda ci się dostrzec wszystkich trzech, przynajmniej zdobądź co najmniej dwa z nich.

9. Dystans

Bądź blisko, naprawdę blisko. Nie bój się podchodzić do osób kiedy robisz portrety ( z wcześniejszą ich zgodą na to) Pomimo tego, że fotografowanie z daleka i z zoomem jest o wiele prostsze, wymaga mniej wysiłku i nie jesteś „narażony” na bezpośredni kontakt z drugą osobą, to efekt nie jest ten sam. Podchodząc blisko stajesz się uczestnikiem akcji, a nie tylko jej obserwatorem, a twoje zdjęcia oddają atmosferę i emocje których z daleka raczej nie uchwycisz.

10. Nie patrz na Instagram, nie szukaj zdjęć z miejsc, które odwiedzasz

Zainspiruj się pracami innych fotografów, ale niekoniecznie z miejsc, które odwiedzasz.

Chodzi o to, aby nie generować w swoim umyśle oczekiwania, i nie szukać zdjęć które już widziałeś w internecie i innych miejscach. Jeśli umiesz komponować, zrobisz dobre zdjęcia. Mając świeży umysł, możesz zrobić zdjęcia na swój własny sposób, rozwinąć swoją kreatywność i stworzyć własny, niepowtarzalny i rozpoznawalny styl.

11. Śpij na couchsurfingu

Jeśli podróżujesz, polecam doświadczenie couchsurfingu (spaniu u innych osób w domu). Jeśli śpisz w domu innych ludzi, miejscowych, wejdziesz w ich kulturę, tradycję, prawdziwy styl życia. Pokażą ci miejsca i historie daleko od oczywistych widoków znanych wszystkim turystom. Wchodząc do lokalnego świata, z pokorą i szacunkiem, odkryjesz rzeczy, o których nigdy byś się nie dowiedział.

12. Rozmawiaj z ludźmi

Jeśli nie chcesz korzystać z couchsurfingu, ponieważ wolisz wygodę hotelu, nie bój się rozmawiać i poznawać ludzi.

Błędem jest popadnięcie w stereotyp zachowania nadmiernie profesjonalnej postawy.

Nie bój się rozmawiać z ludźmi na ulicy, targu, w autobusie, pociągu, na plaży. Bogactwo tkwi w kulturze, historiach, zwyczajach, różnych sposobach życia i warto je poznać od osób które znają je najlepiej.

13. Znaj swoją intencję

Warto wiedzieć co chce się przekazać. Umiejętność patrzenia wymaga treningu mózgu. To tak, jakbyś patrzył na kompas i wiedział w jakim kierunku idziesz. w przeciwnym razie zmarnujesz energię na rzeczy które rozmyją twoją uwagę. Tam gdzie skupisz swoją energię, tam twój umysł będzie szukał okazji do dobrego zdjęcia.

14. Obserwuj

Najpierw obserwuj, a potem naciskaj spust. Jeśli nie jesteś w stanie zobaczyć i połączyć elementów, które są wokół Ciebie, Twoje zdjęcia nie będą zaskakujące. Nasze zdjęcia odzwierciedlają nasz sposób patrzenia na świat. Ucz się patrzeć, a dobre zdjęcie będzie wynikiem tego.

15. Czekaj i bądź cierpliwy

„Chwila” przychodzi, kiedy tego chce, a nie wtedy, kiedy ty tego chcesz. Jedna sekunda może być decydująca, aby fotografia była bezcenna, ponieważ precyzyjnie oddaje „ten moment”. Nie śpiesz się. Czekaj.

16. Zgub się

Nie zawsze musisz udawać się w najczęściej fotografowane miejsca na naszej planecie. Dobrze jest zobaczyć Wieżę Eiffla lub Sagradę Familię, ale może najlepsze zdjęcia czekają na Ciebie na małej uliczce w mało odwiedzanej okolicy, na ławce w slumsach, na łodzi rybaka wracającej do domu, lub w twoim pokoju, kiedy wpada przez okno zachodzące słońce …

17. Przebywaj z ludźmi

Najpierw pobądź z ludźmi których chcesz sfotografować. Przyzwyczaj innych do siebie i swojego aparatu. Poczekaj aż znormalizujesz się w ich środowisku, pozwól im wrócić do ich codziennych czynności. Nie wymuszaj sytuacji, wtedy nadejdą „chwile”, które warto uchwycić aparatem.

18. Szanuj ludzi, których fotografujesz

Szanuj ich prywatność, zwyczaje, przekonania, wartości. Postępuj etycznie i uczciwie, bycie dobrym człowiekiem, prawidłowe działanie jest warte więcej niż jakiekolwiek zdjęcie, nawet jeśli warte jest nagrody World Press Photo.

Jak widzisz, fotografia podróżnicza to nie tylko aparaty, obiektywy czy wybieranie odpowiedniego statywu i miejsca. Fotografia podróżnicza to dużo więcej niż to. Fotografia podróżnicza to odkrywanie. To cierpliwość i ciekawość świata. To wnikliwa obserwacja tego co nas otacza. Poćwicz to zanim kupisz bilet na samolot. I od czasu do czasu zostaw aparat w pokoju. Nie wszystko musi być uwiecznione na matrycy aparatu.

Autorką tekstu jest Aleksandra Dynaś, którą możecie śledzić na Instagramie, do czego serdecznie zachęcamy.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *