Co ciekawego można zobaczyć w Warszawie?

Co ciekawego można zobaczyć w Warszawie?

Warszawie zawsze byłam przejazdem i był to tylko „pit stop” w drodze do innych miejsc. Przyjeżdżałam tu głównie na lotnisko i jedyne co widziałam, przemierzając miasto samochodem to majestatyczny Pałac Kultury.

Stolica nigdy nie wywarła na mnie pozytywnego wrażenia, dopóki tu nie zamieszkałam. Od tamtej pory moje postrzeganie Warszawy zmieniło się diametralnie.

Miasto jest duże i potrzeba czasu żeby przywyknąć, ale z drugiej strony na każdym kroku można znaleźć coś interesującego. Metro co prawda nierozbudowane tak jak w Londynie (przewodnik po darmowych atrakcjach Londynu), czy Barcelonie (krótka wizyta w Barcelonie) pozwala w miarę szybko dotrzeć z Ursynowa do centrum w 25 minut, więc nie jest źle. Sieć autobusów i tramwajów jest również dobrze rozwinięta

Co ciekawego można zobaczyć w Warszawie?

Przejdźmy do rzeczy, a mianowicie co ciekawego można zobaczyć w Warszawie.

Pierwszą rzeczą jaka przychodzi na myśl jest oczywiście dar narodu radzieckiego: Pałac Kultury. Znajduje się tam taras widokowy, z którego można zobaczyć panoramę miasta oraz nowoczesne budynki, które znajdują się w centrum.

Byłam tam i polecam, mimo że moim zdaniem widok nie powala, ale warto odwiedzić ten punkt widokowy. Na górę oczywiście wjeżdżamy windą, którą obsługuje miły personel zapraszający określoną ilość osób do windy i wciskający guziczek dzięki któremu winda poniesie nas na szczyt pałacu.

Stare miasto w Warszawie

Następnym punktem, znajdującym się w ścisłym centrum jest Plac Zamkowy. Punktem charakterystycznym, które większość z nas kojarzy ze szkoły, jest pomnik Zygmunta III Wazy. Jest on najstarszym świeckim pomnikiem w mieście.

Tuż obok swój urok roztacza Zamek Królewski, niegdyś był siedzibą książąt oraz władz Rzeczpospolitej. Dziś jest wizytówką Starego Miasta, w budynku znajduje się również muzeum.

Rynek Starego Miasta jest kolorowy i „przytulny”. Można tu zjeść i skosztować wszelakich napitków, bo restauracji i knajpeczek nie brakuje. Znajdują się tu zabytkowe budynki, stojące w charakterystycznym dla okresu średniowiecza rozmieszczeniu.

Łazienki Królewskie

Najbardziej popularnym parkiem Warszawy są Łazienki Królewskie. Ujmując to fachowo, jest to zespół pałacowo-ogrodowy, którego założycielem był Stanisław August Poniatowski.

Został utworzony w XVIII wieku. Oprócz terenów zielonych, wiosną pięknych kwiatów, znajdują się tu zabytkowe budowle oraz pomniki takie jak np. : most i pomnik Jana III Sobieskiego, pomnik Fryderyka Chopina, Amfiteatr, Pałac Myślewicki.

Pałac w Wilanowie

Moim zdaniem będąc w Warszawie warto odwiedzić barokowy, królewski Pałac w Wilanowie. Jest to malownicze miejsce, gdzie latem ogród zachwyca różnorodnością roślin, a zimą można się zakochać w świetlnych lampkach, gęsto zawieszonych w całym ogrodzie, który otacza pałac.

Zimą za wstęp do ogrodu pełnego lampek trzeba zapłacić, ale uważam, że warto. Byłam tam 3 razy w jednym miesiącu, bo wieczorny spacer w takim miejscu jest naprawdę magiczny. Szczerze polecam.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego jest dla mnie jednym z najlepszych muzeum, w jakim kiedykolwiek byłam. Muzeum poświęcone jest historii Polski oraz bohaterom Powstania Warszawskiego. Można tu zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, począwszy od rzeczy osobistych osób walczących w powstaniu aż po broń, która była wtedy używana.

W muzeum panuje moim zdaniem mroczny klimat i jest to zasługa przyciemnionego światła. Wszystko było dobrze przemyślane i zwiedza się z zaciekawieniem.

Podobnie jak Pałac w Wilanowie odwiedziłam muzeum trzy razy i za każdym razem byłam zainteresowana tak samo, jakbym była tam pierwszy raz. Warto tu przyjść całą rodziną, ze znajomymi czy też osobno. Twórcy muzeum wykonali dobrą robotę i widać, że jest to miejsce, w które ktoś włożył nie tylko ogrom pracy, ale też serce.

Centrum Nauki Kopernik

Nie lada gratką dla fanów nauki jest Centrum Nauki Kopernik. Od dnia otwarcia w 2010 roku jest tłumnie odwiedzane. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć przynajmniej kilka godzin, pozwoli to Wam zobaczyć większość dostępnych atrakcji i „pobawić się” zgromadzonymi tam naukowymi gadżetami.

Ciężko jest przejść obok eksponatów obojętnie, bo każdy chce się wypróbować i zobaczyć jak działają. Centrum jest duże i co jakiś czas, w ramach urozmaicenia, dodawane są nowe eksponaty. Niektóre z nich są interaktywne. Fajne jest to, że można ich dotykać, wypróbowywać i odkrywać ich działanie.

Super atrakcją jest Teatr Wysokich Napięć. Jest to kilkuminutowy spektakl, który przybliża historię elektryczności. Na koniec spektaklu można zobaczyć show z elektrycznością w roli głównej. Byłam tu już dwa razy i polecam wszystkim. Jest to miejsce dedykowane wszystkim – dużym i małym.

Symbol Warszawy – Syrenka Warszawska

Tuż obok Centrum Nauki Kopernik znajduję się nieodłączny symbol oraz herb Warszawy – Syrenka Warszawska w całej okazałości. Pomnik Syrenki można także zobaczyć na warszawskiej starówce.

Las Kabacki

Niedaleko dzielnicy Ursynów znajduje się Las Kabacki. Jest to spory park leśny i rezerwat przyrody jednocześnie. W niezalesionej części niedaleko od głównego wejścia, na polanie, znajdują się ławki z daszkami, przy których można rozpalić ognisko lub grillować.

Jest to dobra alternatywa dla osób, które nie mają swojego ogródka ani działki. Odwiedza go dużo osób, które uprawiają jogging, jeżdżą na rowerze, a nawet jeżdżą konno.

Warszawska Praga

Ciekawym punktem na mapie Warszawy jest na pewno dzielnica – Praga, na której temat wiem niewiele.
Znajduje się tam miejskie ZOO. Będąc tam, podczas spaceru i oglądania zwierząt zrobiłam ponad 10 km. Obiekt jest spory i większa jego część jest odkryta.

Na Pradze znajduje się bardzo stary targ, tzw. Bazar Różyckiego, który nazwę wziął od swojego założyciela Juliana Józefa Różyckiego. Jest to miejsce, które zachowało elementy dawnego, warszawskiego folkloru. W 2020 w części bazaru należącej do miasta rozpoczęły się prace modernizacyjne.

Warszawa jest pełna atrakcji i ma wiele do zaoferowania. Moim zdaniem wymieniłam jej główne atrakcje, które są najpopularniejsze i które sama odwiedziłam.

W mieście znajduje się wiele parków oraz ciekawych muzeów. Atrakcją samą w sobie może być też spacer wzdłuż Wisły, czy też udział w meczu na Stadionie Narodowym. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ja już wiem, że jest to miejsce, w którym chce zostać na dłużej, ale niekoniecznie na zawsze ;).


Pozdrawiam
Ewelina

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *