Nasza podróż po Bułgarii była klasyczną objazdówką. Mieliśmy do dyspozycji wypożyczony samochód, który pozwolił nam na swobodne przemieszczanie się z atrakcji do atrakcji. Dzięki tej swobodzie mogliśmy odwiedzić przekrój ciekawych miejsc w całym kraju.
Poniżej znajdziecie listę miejsc, które najbardziej zapadły nam w pamięci. Nie są to oczywiście wszystkie punkty godne uwagi, ale takie „must see” atrakcji w Bułgarii.
Wszystkie wymienione miejsca pojawią się na naszym kanale Smaczne Podróże w Playliście Bułgaria.
Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii
Główną atrakcją Sofii jest Sobór św. Aleksandra Newskiego. Budowę katedry rozpoczęto w 1882 roku. Wybudowano ją na cześć rosyjskiego Cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria uzyskała niepodległość w 1978 roku.
Cechą charakterystyczną soboru są pozłacane kopuły, a jej wnętrze jest bogato zdobione zespołem fresków. Miejsce robi niesamowite wrażenie.
Wstęp jest bezpłatny, jednak aby robić fotografię wewnątrz, trzeba zapłacić 10 lewa i sugeruję od razu to zrobić, ponieważ ochrona bardzo ściga wszystkich fotografujących- kilkukrotnie proszono nas o pokazanie rachunku i zabroniono robić fotografię z dwóch aparatów.
Prawosławni, którzy licznie odwiedzają świątynie, zapalają mnóstwo świeczek, które tylko dodają klimatu świątyni.
7 jezior w Parku Riła
7 Jezior Riła to najczęściej odwiedzane jeziora w Bułgarii, zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Znajdują się one w Parku Narodowym Riła i są idealne dla wytrawnych wędrowców, ale także dla miłośników przyrody z mniejszym doświadczeniem w wędrówkach. Coś w stylu naszego Morskiego Oka.
My wybraliśmy się tam na treking pod koniec maja. Żeby skrócić czas wyjścia w górę, planowaliśmy wyjechać do schroniska wyciągiem krzesełkowym, niestety okazało się, że był on jeszcze zamknięty.
Na nasze szczęście pod kolejką czekały Jeepy, które przewoziły ludzi do góry. Można oczywiście wyjść tam pieszo, ale nie będę wam ściemniał, zwyczajnie nam się nie chciało iść. Jazda samochodem terenowym jest niezłą frajdą. Wjazd i zjazd kosztował 30 lewa, kolejka jest o połowę tańsza.
Po dotarciu do schroniska okazało się, że miejscami, na szlaku jest jeszcze sporo śniegu. Byliśmy w miarę przygotowani, ale było sporo osób w adidasach, krótkich spodenkach i krótkim rękawku – zostawię to bez dalszego komentarza. Żeby zobaczyć wszystkie jeziora, trzeba przygotować się na kilkugodzinny treking, podczas którego przy dobrej pogodzie można podziwiać piękne widoki.
Zwiedzanie Rilskiego Monastyr
Klasztor Rila jest najważniejszym duchowym centrum bułgarskiego odrodzenia narodowego.
Współczesna postać monasteru pochodzi z XIX wieku, kiedy to dzięki ofiarom społeczeństwa bułgarskiego i przy zgodzie władz tureckich wybudowano ogromny kompleks klasztorny. Nie spodziewaliśmy się takiej dużej konstrukcji, idealnie wkomponowującej się w zbocze góry.
Wewnętrzny dziedziniec otaczają trzykondygnacyjne budynki z łukami pomalowanymi na czarno i biało oraz drewnianymi krużgankami, gdzie znajdują się cele mnichów. Na środku placu znajduje się główna cerkiew, pod wezwaniem Świętej Bogurodzicy, bogato zdobiona freskami, zarówno w wewnątrz, jak i z zewnątrz.
Niesamowite miejsce. Wstęp na plac i do świątyni jest bezpłatny, ale jeśli chcecie zobaczyć nieduże muzeum, trzeba zapłacić 4 lewa.
Niesamowita Jaskinia Ledenika
Droga do jaskini prowadzi przez malowniczą, ale krętą Przełęcz Vratsata.
Słowo ledenika z bułgarskiego oznacza lodowa lub lodowata. Muszę przyznać, że faktycznie jest tam chłodno. Jaskinia ma około 300 metrów długości i składa się z dziesięciu oddzielnych sal. Zwiedzający wchodzą przez przedpokój, a następnie przechodzą przez kilka mniejszych przejść do Sali Koncertowej.
Wewnątrz zobaczycie imponujące formacje krasowe, w tym stalaktyty i stalagmity, które podświetlone na różnie kolory są jeszcze bardziej wyraziste i magiczne.
Czas wycieczki to ok. godziny. Wstęp 10 lew/osoba.
Jaskinia Prohodna – oczywista jaskinia
Jaskinia Prohodna od samego początku pozytywnie nas zaskoczyła bezpłatnym parkingiem, po drugie, wejście okazało się również bezpłatne, po trzecie jest to niesamowite miejsce.
Jaskinia znana jest ze swoich słynnych oczu, przez które w słoneczny dzień wpadają promienia słoneczne. Niedaleko znajduje się kilka mniejszych jaskiń oraz skalny Monastyr Sainte Marina. Bardzo przyjemny kilkugodzinny spacer.
Panorama w Pleven
Panorama w Plewen przedstawia wydarzenia wojny rosyjsko-tureckiej w latach 1877-1878, a konkretnie pięciomiesięczne oblężenie Plewen, które przyczyniło się do wyzwolenia Bułgarii po pięciu wiekach z panowania osmańskiego.
Z zewnątrz budynek nie robi wrażenia i wygląda jak lekko zaniedbana pozostałość po rosjanach, którą defacto jest, jednak muszę przyznać, że sama panorama robi wrażenie. Obraz bardzo dobrze łączy się z inscenizacją umieszczoną poniżej i miejscami ciężko odróżnić, gdzie kończy się obraz i zaczyna makieta.
Wstęp 10 lew/osoba.
Trackie grobowce w Bułgarii
Niedaleko miejscowości Szipka, jak również w Kazanłyku znajdują się Trackie grobowce. W tym drugim mieście znajdziecie również muzeum, w którym można zobaczyć replikę złotej maski znalezionej w jednym z grobowców.
Trakowie byli najliczniejszym ludem starożytnej Europy, który był bardzo zajadły w swojej walce. Walkę uważali za błogosławieństwo. Przelewanie krwi na polu bitwy kochali do tego stopnia, że z powodzeniem znajdowali zatrudnienie jako najemnicy w armiach antycznego świata.
Wstęp do muzeum w Kazanłyku kosztuje 10 lewa.
Wstęp do grobowców od 6 lewa.
Przełęcz Szipka
Przejazd przełęczą Szipka dostarczy wam sporo emocji. Piękne widoki, kręte drogi, a do tego niebezpieczna jazda kierowców, którzy niespecjalnie pilnują swojego pasa drogi i mocno ścinają zakręty.
Znajdują się tam dwa punkty widokowe zwieńczone monumentami. Jednym z nich jest Buzłudża, po rosyjska budowla przypominająca kształtem spodek. Spodek ma wysokość 14,5 metra i średnicę 42 metrów. Nad kopułą dominuje 70-metrowa wieża. Obiekt popada w ruinę i jest zamknięty dla zwiedzających.
Drugim punktem widokowym jest Pomnik Wolności na szczycie Stoletov, symbolizujący wyzwolenie Bułgarii. Znajduje się tam muzeum i można wejść na szczyt wieży, z której widać oddaloną o kilkadziesiąt kilometrów Bezłudżę.
Wstęp 4 lew + 2 za możliwość robienia zdjęć.
Twierdza Carewec
Twierdza Carwec znajduje się w Wielkim Tyrnowie na wzgórzu o tej samej nazwie. Znajdowały się tam pałace cara i patriarchy Bułgarii w okresie, gdy miasto było stolicą Carstwa Tyrnowskiego. Kres znaczenia stolicy położyło zdobycie twierdzy na Carewcu przez wojska osmańskie.
Na terenie fortecy odbywają się pokazy „Light and sound”, podczas których mury podświetlane są kolorowymi światłami i można usłyszeć muzykę. Pokazy odbywają się przeważnie w soboty wieczorem, po zapadnięciu zmroku.
Wstęp do twierdzy 10 lew/osoba. Bilet na pokaz świateł 20 lew/osoba
Narodowy Rezerwat Archeologiczny „Yaylata”
Narodowy Rezerwat Archeologiczny Yaylata położony jest ok. 1,5 h jazdy z Warny. Znajduje się tam mała wczesnobizantyjska forteca, zbudowana pod koniec V wieku – częściowo zachowały się cztery baszty i jedna brama, skalne sanktuarium św. Konstantyn i Heleny, a u podstawy masywu skalnego kilka grobowców.
Bardzo przyjemny kilkugodzinny spacer w ładnych okolicznościach przyrody.
Nesebyr
W Nesybyr było ładnie i sympatycznie, jednak nie urzekło nas aż tak bardzo – może była to wina sztormowej pogody, która nam towarzyszyła podczas zwiedzania, a może strasznej komercji.
Jest to chyba główny punkt wszystkich odwiedzających Słoneczny Brzeg, gdzie wszystko jest przygotowane pod turystę. Miejsce jest ciekawe, ale odwiedziliśmy dużo lepsze miasta jak np. Wielkie Tyrnowo, czy stare miasto w Płowdiw, ale wszystko jest kwestią indywidualnego gustu i preferencji.
Teatr antyczny (rzymski) Płowdiw
Teatr antyczny w Płowdiw powstał prawdopodobnie w latach 116-117 naszej ery. Teatr może pomieścić od 5000 do 7000 widzów i co ciekawe dalej jest w użyciu.
Budowla jest bardzo przyjemna dla oka, szczególnie wieczorem, gdy podświetlają ją reflektory. Przy wejściu znajduje się nieduży bar, gdzie można wygodnie się rozsiąść i podziwiać budownicze dokonania starożytnych.
Rupite, Baba Wanga i gorące źródła
Rupite jest niewielką miejscowością położoną przy granicy z Macedonią Północną. Za sprawą zmarłej już wieszczki Baby Wangi miejsce przyciąga pielgrzymów z całej Bułgarii. Kompleks składa się z dużego parku, kilku oczek wodnych, domu, w którym żyła Baba Wanga oraz kościoła, który wybudowała. Wszystko można zwiedzać bezpłatnie.
Obok kompleksu znajdują się gorące źródła, z których również można korzystać bez żadnych opłat. Jest to kilka płytkich, niezagospodarowanych jeziorek z błotnistym dnem i bardzo ciepłą wodą. Znajduje się tam kilka drewnianych przebieralni i sporo miejsca, żeby zaparkować samochód lub nawet bezpłatnie przenocować kampervanem.
Wszystkie opisane miejsca pojawiły się w filmikach na naszym kanale YouTube Smaczne Podróże
Sprawdż również:
- Jedzenie w Bułgarii, czyli co jeść na wakacjach
- Miejsca noclegowe w Bułgarii – nasza opinia i ceny
- Filipiny kraj tysiąca wysp i wulkanów
- Grenlandia Ilulissat – tam, gdzie cielą się góry lodowe
- Kirgistan, a gdzie to jest?
- Nepal tysiąca zapachów – moja pierwsza samodzielna podroż
Najnowsze wpisy:
- Klub Podróżnika II oraz Screen and Scene Adventures w Edynburgu
- Lucca i Viareggio: Kontrasty Włoskiego Wybrzeża Toskanii
- National Railway Museum i inne niesamowite muzea kolejnictwa w UK
- Co to English Heritage, kiedy i dlaczego powstało?
- Jedzenie w Wielkiej Brytanii to nie tylko Fish & Chips i English Breakfast
Pingback: Miejsca noclegowe w Bułgarii – nasza opinia i ceny - Smaczne Podróże
Pingback: Alkohol w Bułgarii – co piliśmy podczas urlopu - Smaczne Podróże