Saint Lucia znana jest ze swojego naturalnego piękna, różnorodnej kultury i gościnności. Wyspa Świętej Łucji oferuje bogactwo wrażeń dla każdego typu podróżnika. Od zapierających dech w piersiach krajobrazów po tętniące życiem miasta. W tym wpisie zabierzemy Cię w podróż do tego kraju, opisując jej geografię, atrakcje, kulturę, transport oraz gastronomię. Spakuj więc swoje torby i przygotuj się na odkrycie Saint Lucii określanej klejnotem Karaibów.
Przy okazji zachęcamy do sprawdzenia odcinków z naszej podróży po wyspie Świętej Łucji.
Krótki rys geograficzny wyspy Świętej Łucji
Saint Lucia, położona jest we wschodnich Karaibach. Ten suwerenny kraj wyspiarski zajmuje powierzchnię około
617 km². Wyspę Świętej Łucji charakteryzują bujne lasy deszczowe, wulkaniczne szczyty, dziewicze plaże i turkusowe wody. Słynne Gros Piton i Petit Piton, dwa strzeliste szczyty wulkaniczne, dominują nad południowo-zachodnim wybrzeżem i oferują zapierające dech w piersiach panoramiczne widoki. Dzięki tak zróżnicowanemu krajobrazowi Saint Lucia przyciąga entuzjastów wypoczynku na świeżym powietrzu, miłośników przyrody i poszukiwaczy przygód z całego świata, jak również osoby, które kochają plażować.
Kiedy lecieć na wyspę Świętej Łucji
Najlepszą porą na wakacje na Karaibach jest okres od listopada do końca maja. Panuje wtedy pora sucha, temperatura powietrza z reguły nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza. My wybraliśmy się w lipcu, na początku pory deszczowej. Przez 3 tygodnie pobytu na kilku wyspach, tylko jeden dzień był całkowicie deszczowy. Przeważnie były to krótkie, dość gwałtowne ulewy. Przez większość czasu było słonecznie i bardzo ciepło.
Obywatele Polski nie potrzebują wizy jeśli pobyt na wyspie nie przekracza 180 dni. Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Obowiązuje okazanie biletu powrotnego lub na dalszą podróż. Podobny wymóg stawiany jest w przypadku pobytu tranzytowego.
Naturalne atrakcje na wyspie Świętej Łucji
Saint Lucia jest domem dla słynnych siarkowych źródeł, wulkanu, do którego można wjechać samochodem i wodospadu Diamond Falls.
Linia brzegowa wyspy kusi złotymi plażami i krystalicznie czystą wodą, idealną do pływania, snorkelingu lub po prostu wylegiwania się w słońcu.
Park Narodowy Pigeon Island stanowi urzekające połączenie historycznych ruin i piękna wybrzeża, prezentując dziedzictwo Saint Lucia.
Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów przyrodniczych Saint Lucia jest Gros Piton, imponujący szczyt wulkaniczny, z którego rozciąga się panoramiczny widok na wyspę.
Jeśli szukasz ucieczki, od zgiełku warto wybrać się do wodospadu Toraille, położonego w pobliżu miasta Soufriere. Ten czarujący wodospad spada kaskadą z wysokości 15 metrów, tworząc orzeźwiającą oazę pośród bujnej tropikalnej okolicy.
Popularne miejsca turystyczne na Saint Lucia
Saint Lucia znajdziecie szereg miejsc turystycznych, które ukazują urok, piękno i dziedzictwo kulturowe wyspy. Od tętniących życiem miast, po zabytki historyczne.
Inne miejsca na wyspie Świętej Łucji godne uwagi
Tym, którzy szukają nie koniecznie mocno turystycznych wrażeń, Saint Lucia oferuje ukryte klejnoty, które ukazują inny aspekt piękna wyspy. Te mniej znane miejsca zapewniają spokojną ucieczkę, oferując szansę zanurzenia się w cudach natury i lokalnej kulturze Saint Lucii.
Różnorodność kulturalna Świętej Łucji
Kultura wyspy stanowi fuzję tradycji kreolskich po wpływy francuskiej i brytyjskiej historii kolonialnej. Wpływy te można łatwo odczuć poprzez mieszankę jeżyków, przy czym angielski jest językiem urzędowym, a kwéyòl (kreolski) jest szeroko używany w lokalnym dyskursie, przez co wielokrotnie ciężko było nam się porozumieć w języku angielsku.
Tradycyjne festiwale, takie jak La Woz i Jounen Kwéyòl, celebrują dziedzictwo wyspy, oferując wgląd w jej zwyczaje i folklor.
Tradycyjna muzyka wyspy, nasycona wpływami kreolskimi, wypełnia powietrze swoim rytmem podczas lokalnych uroczystości – im głośniej, tym lepiej.
Lokalne rzemiosło, takie jak ręcznie robiona biżuteria i wyroby tkane, stanowi świadectwo bogactwa kulturowego i dziedzictwa artystycznego. Ponadto tradycyjne formy tańca, takie jak Kwadril, odzwierciedlają urzekającą mieszankę wpływów afrykańskich i europejskich, dodając uroku lokalnym tradycjom.
Poruszanie się po wyspie Świętej Łucji
Na wyspie Świętej Łucji obowiązuje ruch lewostronny, który jest pozostałością Brytyjskiego kolonializmu, podobnie jak wizerunek królowej na banknotach funtów karaibskich.
Głową państwa jest król Brytyjski Karol III, który reprezentowany jest przez gubernatora generalnego.
Podczas jazdy po Saint Lucia trzeba posiadać ważne międzynarodowego prawa jazdy, bez którego nie wynajmie się auta. Przepisy ruchu nie specjalnie istnieją i nie ma wielu znaków ograniczeń prędkości, także jadąc przez miasto ciężko się w tym odnaleźć, ale od czasu do czasu są pomiary prędkości i można spotkać patrol policji, więc nie warto szaleć z nadmierną prędkością.
Drogi na wyspie Świętej Łucji są bardzo kręte i w większości w bardzo złym stanie, w połączeniu z bardzo złym stanem technicznym większości pojazdów stanowi to nie lada wyzwanie – szczególnie po zmroku, ponieważ wiele samochodów nie ma dobrych świateł, bądź ma aż za dobre i oślepia kierowcę jadącego z naprzeciwka. Do tego nocą wydaje się, że przydrożna roślinność pochłania światło, potęgując odczucie ciemności.
Wynajęcie samochodu zapewnia elastyczność zwiedzania wyspy we własnym tempie, ale nie jest tanie, a wynajęty samochód przeważnie lata świetności ma już za sobą. Mimo wszystko uważamy, że jest to najlepsza opcja zwiedzania wyspy. Daję Wam swobodę i, mimo że ceny wynajmu zaczynają się od kilku tysięcy złotych uważamy, że warto wynająć auto.
Jeśli macie opcję All inclusive w jednym z resortów, prawdopodobnie będziecie mieli zagwarantowany transfer z lotniska, a resort prawie na pewno organizuje wycieczki fakultatywne i ma swoich kierowców. W takim wypadku wynajem auta jest raczej zbędny, chyba że tak jak my lubicie niezależność i podróżowanie na własną rękę.
Taksówki są również łatwo dostępne. Spacerując po mieście/wsiach kierowcy sami Was znajdą i bedą proponować wynajęcie samochodu z kierowcą na cały dzień, także jest to również jedna z opcji przemieszczania się po wyspie.
Nie korzystaliśmy z transportu publicznego, ale z tego, co widzieliśmy, a właściwie z tego, że nie widzieliśmy żadnego autobusu, raczej nie jest mocno rozwinięty.
Jedzenie na Karaibach – wyspa Świętej Łucji
Mogłoby się wydawać, że jedzenie na Karaibach zaskoczy nas wyjątkowymi smakami i porwie feerią kulinarnych doznań. W sieci znalazłem wiele treści zachwalającej smaki Świętej Łucji. Byłem bardzo pozytywnie nastawiony i spodziewałem się nieziemskich doznań kulinarnych.
Jedzenie było smaczne, a porcje spore, jednak nic nas nie urzekło. Wieprzowina, drób, owoce morza, nie wyróżniały się niczym szczególnym od kuchni w innych regionach świata i nie dorównują smaku Filipin, czy Indonezji. Jedzenie na Saint Lucii było naszym największym rozczarowaniem.
Najlepsze posiłki na Świętej Łucji jedliśmy na lokalnym bazarze. Żadne inne miejsce, które odwiedziliśmy, nie mogą stawać w szranki ze smakiem i ilością, było bardzo tanio (jak na Karaiby rzecz jasna) i smacznie.
Sprawdź również:
- Antarktyda – fascynujący świat lodu
- Kelpies, niesamowite rzeźby koni ze szkockiego Falkirk
- Stara Biblioteka Trinity College i Księga z Kells – atrakcje w Dublinie
- Jedzenie w Bułgarii, czyli co jeść na wakacjach