Jakie grzyby można znaleźć w UK?

Jakie grzyby można znaleźć w UK?

Dopiero od kilku lat zbieram grzyby w UK. W Polsce w sezonie grzybowym byłem stałym bywalcem lasów Wigierskiego Parku Narodowego. Po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii bałem się zbierać grzyby z obawy przed pomyłką i ewentualnym zatruciem. Jednak od pewnego czasu wróciłem do grzybobrania i korzystamy z obfitości darów lasu Wielkiej Brytanii.

Czy można zbierać grzyby w UK?

Zgodnie z zapisem Ustawy o dzikiej przyrodzie i obszarach wiejskich z 1981 roku (Wildlife and Countryside Act 1981) w UK można zbierać grzyby na własny użytek za zgodą właściciela ziemskiego.

Nie wolno zbierać grzybów na terenach rezerwatów przyrody.

Przepis dokładnie nie określa, ile grzybów można zebrać na własny użytek. Gdyby zatrzymała mnie jakaś straż leśna w Anglii, raczej bym się im nie wytłumaczył, mając pełny kosz grzybów. Myślę, że zinterpretowaliby to jako zbiór na handel, co nie jest prawdą, bo uwielbiamy z Agatą grzyby w każdej postaci i namiętnie je jemy. Na szczęście nie mieliśmy takiej sytuacji i podczas grzybobrania spotykaliśmy tylko innych Polaków.

Warto dodać, że mało anglików zbiera grzyby, nie są tego nauczeni. Dla większości z nich grzyb, to pieczarka z półki sklepowej, dlatego w tutejszych lasach nie ma tak dużej konkurencji, jak w Polsce.

W lasach Walii obowiązuje zwyczajowe prawo “Four F’s”; fruit, foliage, fungi and flowers. Zgodnie z prawem „Czterech F” można zbierać owoce, liście, grzyby lub kwiaty dziko rosnące, jeżeli są przeznaczone do użytku osobistego, a nie na sprzedaż. Przepis ten nie ma zastosowania, jeśli dany gatunek jest objęty ochroną. Oznacza to, że każdy może zbierać jeżyny, bluszcz i ostrokrzew na święta, tarninę i grzyby, wszędzie tam, gdzie obowiązuje tak zwane prawo publicznego dostępu.

Jakie grzyby rosną w UK?

W pobliskich lasach znalazłem sporo jadalnych grzybów, które zbierałem w Polsce i mimo moich wcześniejszych obaw, łatwo je rozpoznałem.

Jadalne grzyby, które można znaleźć w lasach UK:

  • Najbardziej szlachetny, ze szlachetnych Borowik Szlachetny
  • Borowik ceglastopory – nie łączyć z alkoholem
  • Koźlarz babka
  • Podgrzybek
  • Podgrzybek zajączek
  • Suchogrzybek złotopory
  • Opieńka miodowa
  • Mleczaj jodłowy lub świerkowy w moich stronach potocznie zwany rydzem
  • Maślak

Większość wymienionych grzybów pokazuję w poniższym filmie, w czasie grzybobrania.

Grzyby w Wielkiej Brytanii. Co można znaleźć podczas grzybobrania

Nie są to oczywiście wszystkie rodzaje grzybów, które rosną w UK, a jedynie te, których jestem w 100% pewny.

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *