W Mamerkach, na Mazurach, nad Kanałem Mazurskim znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej – Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). W latach 1940-1944 zbudowano dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów, w tym 30 schronów żelbetonowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów.
W skład kompleksu wchodzi bunkier „gigant”, którego ściany i stropy mają grubość 7 metrów. Korytarze i wnętrza schronów są niezniszczone i dostępne dla turystów. Zachowały się zejścia do kanałów oraz cały 30 m tunel podziemny łączący bunkry numer 28 i 30 w „Mieście Brygidy”. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945.
Obecnie na terenie kompleksu Mamerki w „Mieście Brygidy” znajduje się Muzeum II Wojny Światowej. Schrony Centrum Łączności i Dowodzenia zostały oświetlone i odtworzono wnętrza (ponad 600 m kw. powierzchni).
Bunkry w Mamerkach zostały opuszczone przez Niemców w 1945. Obecnie są otwarte dla zwiedzających.
Poszukiwania dokumentów w Mamerkach
W Mamerkach rozpoczęto pracę mające na celu odnalezienie dokumentów antyhitlerowskiego podziemia. Poszukiwacze chcą odnaleźć papiery, których mogło nie wydobyć NKWD po przejęciu OKH (Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych) na Mazurach.
Na początku czerwca ogłoszono informację, że dzięki użyciu profesjonalnego georadaru ustalono lokalizację podziemnego tunelu i odkryto właz. Pojawiły się już spekulację, że zamiast dokumentów poszukiwacze trafili na bursztynową komnatę.
Miesiąc w podróży po Grenlandii

Podróż do Nepalu
