Zwiedzanie Suwałk – atrakcje na Suwalszczyźnie

Zwiedzanie Suwałk –  atrakcje na Suwalszczyźnie

Suwałki nie są dużym miastem, jednak znajduje się tam kilka ciekawych miejsc, które można zobaczyć przy okazji pobytu na Suwalszczyźnie. Warto poświęcić przynajmniej dzień na zwiedzanie miasta, pozwoli to Wam zobaczyć jego najciekawsze punkty.

Centrum Suwałk

Przez centrum Suwałk prowadzą dwie główne ulice: Kościuszki oraz Noniewicza i to właśnie przy nich znajduje się większość atrakcji miasta.

Przy ulicy Tadeusza Kościuszki znajdują się m.in.:

  • Park Konstytucji 3 Maja
  • Konkatedra św. Aleksandra
  • Galeria jednego obrazu
  • Muzeum Okręgowe w Suwałkach
  • Muzeum Marii Konopnickiej

Zaś przy ulicy Teofila Noniewicza znajdują się m.in.:

  • Plac Marii Konopnickiej
  • Browar Północny

Obie ulice łączy kilka mniejszych prostopadłych dróg. Główną z nich jest ulica Chłodna, która ze względu na ścisłą zabudowę latem jest faktycznie chłodniejsza od innych. Obecnie jest to deptak, z licznymi sklepami i lokalami. Znajduje się tam również Aleja Gwiazd Bluesa z tablicami upamiętniającymi gwiazdy, które wystąpiły na Suwałki Blues Festival.

Znajduje się tam również ławeczka z bluesmanem, która ma promować coroczny festiwal.

Otwarcie Alei Gwiazd Bluesa zainaugurowano 9 lipca 2015 roku podczas VIII edycji Suwałki Blues Festival.

Atrakcje w Suwałkach przy ulicy Kościuszki

Park Konstytucji 3 Maja

Park Konstytucji 3 Maja w Suwałkach jest utrzymany w angielskim stylu. Między licznymi drzewami znajduje się fontanna, zegar słoneczny, muszla koncertowa, altanka oraz dąbek wolności.

Dąbek wolności posadzono 3 maja 1923 roku na środku głównej parkowej alei, ok. 30 metrów od statui Matki Boskiej. Sadzonkę drzewka wyhodowano z nasion zasadzonych w 1918 r., w roku odzyskania przez Polskę niepodległości.

Galeria Jednego obrazu

Galeria Jednego Obrazu mieści się w małym budynku na rogu ulicy Tadeusza Kościuszki i Placu Józefa Piłsudskiego (na jednym z rogów Parku Konstytucji 3 Maja). Pierwotnie budynek służył jako rogatka miejska. W 2008 roku zaniedbany obiekt został wyremontowany i obecnie pełni funkcję galerii, jednego obrazu. Jak wskazuje nazwa, znajduje się tam jeden obraz.

Osoby zainteresowane prezentacją prac artystycznych w Galerii Jednego Obrazu, mogą zgłosić się do pomysłodawcy projektu i prowadzącego galerię głównego instruktora do spraw Plastyki Suwalskiego Ośrodka Kultury Mieczysława Iwaszko.

Konkatedra świętego Aleksandra

Konkatedra świętego Aleksandra mieści się przy placu Józefa Piłsudskiego, w sąsiedztwie Parku Konstytucji 3 Maja.

Białą bryłę budynku zdobią dwie wieże oraz portyk, zaś przed budowlą stoją kamienne figury św. Benedykta i św. Romualda.

Św. Romuald jest jednym z patronów Suwałk. Pomnik patronów św. Romualda i Rocha znajduje się na rondzie u zbiegu ulic Mikołaja Reja i gen. Kazimierza Pułaskiego. Rzeźby to efekt IV Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego ,,Teatr” pod patronatem profesora Andrzeja Strumiłły.

Wewnątrz katedry znajdują się m.in. obrazy Franciszka Smuglewicza, tablice upamiętniające walkę i martyrologię mieszkańców Suwalszczyzny, 25 głosowe organy oraz 14 witraży przedstawiające: Chrzest Polski, Śluby Jana Kazimierza, Królową Jadwigę, Świętego Wojciecha, Świętego Stanisława, Świętego Kazimierza, Świętego Jana Kanty, Świętego Maksymiliana Maria Kolbe, Błogosławioną Kingę, Błogosławioną Bronisławę, Matkę Boską Częstochowską, Matkę Boską Ostrobramską, a także w zwieńczeniu nawy głównej nad ołtarzem Herb Suwałk.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach

W Muzeum Okręgowym w Suwałkach znajdują się 3 stałe wystawy:

  • Alfred Wierusz-Kowalski 1849-1915 – wystawa prezentuje życie i twórczość artysty pochodzącego z Suwałk.
  • Najstarsze dzieje. Suwalszczyzna i Wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży – wystawa archeologiczna.
  • Na dziejowy trakcie – skrzętnie zgromadzone setki dokumentów, fotografii, najzwyklejszych drobiazgów i cennych artefaktów.

Jest to dobre miejsce na lepsze poznanie historii regionu oraz losów jego mieszkańców.

Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach

Maria Stanisława Konopnicka z Wasiłowskich urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach przy ulicy Petersburskiej 200, obecnie ul. Tadeusza Kościuszki 31, gdzie mieści się muzeum poświęcone jej twórczości oraz Zaułek Krasnoludków.

Maria Konopnicka zasłynęła jako autorka liryk, nowel i opowiadań. Szczególną sławę przyniosła jej twórczość patriotyczna, a zwłaszcza pieśń „Rota” po raz pierwszy odśpiewana publicznie do muzyki Feliksa Nowowiejskiego, w trakcie uroczystego odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie.

Obecnie po dwuletnim remoncie w muzeum trwają prace nad stałymi wystawami. Dostępne są wystawy w pałacyku oraz Zaułek Krasnoludków, który znajduje się na tyłach muzeum.

Zaułek Krasnoludków jest miejscem dla najmłodszych, w którym czekają na nie gry i zabawy t.j.: poszukiwanie skarbów, zaginionych gąsek, gry z olbrzymimi pionkami czy karuzela.

Szlak turystyczny Krasnoludki są na świecie

„Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie!”

Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie” zawiera plenerowe figurki dziesięciu krasnali, bohaterów baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”.

Szlak prowadzi obok najważniejszych obiektów kulturalno-turystycznych Suwałk. Przebiega od Aquaparku na północy miasta do stadionu piłkarskiego klubu Wigry Suwałki na południu.

Lokalizacja krasnoludków w Suwałkach:

  • Pietrzyk ul. Jana Pawła II 7, przed wejściem do Aquaparku
  • Modraczek – zbieg ulic Karola Brzostowskiego i Jana Pawła II, przy fontannie przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury
  • Koszałek Opałek – pasaż Grande-Synthe, naprzeciwko Domu Handlowego „Arkadia”
  • Król Błystek i Kocie Oczko – plac Marii Konopnickiej, przy pomniku Marii Konopnickiej
  • Podziomekul. Chłodna, na słupie latarni oświetleniowej
  • SikorekPark im. Konstytucji 3 Maja, w pobliżu fontanny
  • Pakuła i Mikułaul. Tadeusza Kościuszki 31, przed wejściem do Muzeum im. Marii Konopnickiej
  • Żagiewkaul. Zarzecze 26, przed wejściem do budynku administracyjno-socjalnego na terenie stadionu piłkarskiego

Suwalskie krasnoludki inspirowane były Wrocławskim szlakiem.

Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy w Suwałkach

Na wysokości Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach ul. Kościuszki przechodzi w ulicę Wojska Polskiego, gdzie znajduje się Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy.

Muzeum mieści się w Klubie Jednostki Wojskowej 1747 będącej częścią dawnego zespołu koszarowego. Znajduje się tam wystawa stała pt. ,,Jam żołnierz z Suwałk …”.

Znajdziemy tam zbiory broni palnej i białej, proporce oraz odzież wojskowa.

Na zewnątrz muzeum znajduje się wystawa plenerowa, gdzie prezentowane są haubice, armaty przeciwpancerne i przeciwlotnicze oraz wyrzutnie rakietowe. Muzeum powinno przypaść do gustu miłośnikom militariów.

Atrakcje w Suwałkach przy ulicy Noniewicza

Plac Marii Konopnickiej

Przez lata Park Marii Konopnickiej nie prezentował się okazale. Był fajnie zacieniony, jednak alejki i ławeczki wołały o pomstę do nieba. Kilka lat temu zdecydowano o remoncie terenu. Wymieniono nawierzchnię, przebudowano istniejącą fontannę, oraz wykonano drugą. Miejsce diametralnie się zmieniło – moim zdaniem na lepsze.

Od 1962 roku w parku znajdował się kamienny pomnik jego patronki, który składał się z kilku części. Z tego, co mi wiadomo, od ustawienia pomnika Maria przynajmniej raz straciła głowę, ale ciężko powiedzieć dla kogo. Obecnie na placu znajduje się nowy pomnik wykonany z brązu. Nowy monument ma taką samą formę jak stary – przedstawia dwie stojące postaci: pisarkę i dziecko i został wykonany przez tego samego autora Bohdana Chmielewskiego.

Plac jest również miejscem licznych imprez kulturalnych jak np. Suwałki Bluse Festival. W okresie wakacyjnym znajdują się tam również ogródki piwne.

Browar w Suwałkach

Zakład Browaru Północnego przy ul. Wigierskiej 10 funkcjonował do 2007 roku. Przez 10 lat w Suwałkach nie było browaru, aż do grudnia 2017 roku, kiedy to w odrestaurowanej kamienicy przy ul. Noniewicza 42 został otwarty Browar Północny pub-restauracja.

Można tam skosztować zarówno lokalnych potraw z Suwalszczyzny, jak również sushi, posłuchać muzyki na żywo, a co najważniejsze skosztować lokalnego piwa.

W browarze warzone są 4 główne rodzaje piwa:

  • Kamedulskie – jasne pszeniczne piwo górnej fermentacji z aromatem goździka i bananów.
  • Jaćwing – ciemne piwo górnej fermentacji o słodkawo – goryczkowy smaku
  • Północne Mocne – mocne piwo górnej fermentacji 
  • Wigry – piwo jasne dolnej fermentacji typu pils z wyraźna chmielową goryczką

Po całym dniu zwiedzania Suwałk warto zwieńczyć eksplorację miasta szklaneczką piwa :).

Oryginalny budynek browaru popada w ruinę, mam jednak nadzieje, że kiedyś znajdą się inwestorzy, którzy pójdą śladem Tyskich Browarów Książęcych bądź Browaru Żywiec i w zniszczonym budynku przy ul. Wigierskiej 10 powstanie muzeum browarnictwa.

Murale w Suwałkach

Od pewnego czasu na suwalskich budynkach pojawiają się kolorowe murale. Część z nich dedykowana jest osobom związanym z Suwałkami i Suwalszczyzną inne mają na celu upamiętnienie ważnych dat miasta, a jeszcze inne nawiązują do wydarzeń kulturalnych.

Większość murali znajduje się w centrum Suwałk i będziecie je mijać przy okazji zwiedzania innych atrakcji.

Krótka charakterystyka suwalskich murali i ich lokalizacja

  • Baśniowy Świat – w 2014 roku w Suwałkach został ogłoszony konkurs na zagospodarowanie pustej ściany przy ul. Noniewicz 81. pt „Suwałki XXI Wieku”. Wygrał projekt Karola KRL Kalinowskiego.
  • Teofil Noniewicz – lekarz-społecznik związany z Suwałkami. Mural przedstawia bramę z 4 oknami, z których spoglądają na ulicę znani Suwalczanie, wśród nich Alfred Wierusz-Kowalski, Maria Konopnicka oraz Teofil Noniewicz; Noniewicza 87
  • Alfred Wierusz Kowalski – malarz urodzony w Suwałkach, jeden z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim 2 poł. XIX wieku; Kowalskiego 18
  • Aleksandra i Józef Piłsudskidziałaczka niepodległościowa, druga żona marszałka Józefa Piłsudskiego
  • Marian Ryś Piekarski – harcerz, żołnierz Armii Krajowej, przeprowadził akcję uwolnienia 6 żołnierzy AK z więzienia w Suwałkach w 1945 r.; róg ulicy T. Kościuszki i J. Dwernickiego
  • Reksio – pochodzący z Suwałk Lechosław Marszałek stworzył kultowego Reksio
  • Biblioteka ze Smakiem – czytanie to uczta dla ciała i duszy; budynek Biblioteki Publicznej w Suwałkach, ul. Emilii Plater 33A
  • Suwałki Blues Festival – nawiązuje do muzyki bluesowej i ma promować Suwałki Blues Festival; Noniewicza 48
  • Suwałki dla Niepodległej – mural powstał dla upamiętnienia setnej rocznicy wyzwolenia miasta; Tadeusza Kościuszki 19

Od razu w mieście robi się pogodniej :).

Bulwary nad Czarną Hańczą i Stara Łaźnia

W 2020 roku zakończono projekt zagospodarowania terenu nad rzeką Czarna Hańcza. Dzięki realizacji projektu w mieście między dookoła zalewu Arkadia oraz na pobliskim odcinku rzeki powstały tereny rekreacyjno-kulturalne, z których mogą korzystać zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni. Do tego zrewitalizowano starą łaźnie.

Galeria Sztuki STARA ŁAŹNIA

W Galerii Sztuki STARA ŁAŹNIA oprócz prezentowania sztuki współczesnej będą odbywały się zajęcia i warsztaty z zakresu edukacji kulturalnej, artystycznej, ekologicznej i sportowej, działania pedagogiczno-społeczne i streetworkingowe, jak również spotkania, debaty, spektakle i koncerty plenerowe.

W Starej Łaźni znajduje się również Centrum Sztuki Współczesnej – Galeria Andrzeja Strumiłły.

Sprawdż również:

Najnowsze wpisy:


10 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *