Podróż na Grenlandię ciekawostki

Podróż na Grenlandię ciekawostki

Zanim rozpocznę opisywanie swoich doświadczeń i przemyśleń z miesięcznej podróży po Grenlandii, przedstawię Wam kilka faktów i ciekawostek na temat tego kraju.  

Kalaallit NunaatGrønland

Jak pewnie się już domyślacie powyższe nazwy odnoszą się do jednej krainy – Grenlandii. Pierwsza z nich pochodzi z języka grenlandzkiego i oznacza “Ziemia Ludzi“, drugie duńskie słowo oznacza Grenlandię, czyli zieloną krainę. Nazwę kraju wymyślił Eryk Rudy, który ok. 1000 lat temu chcąc zachęcić Islandzkich osadników do przeniesienia się na nowy ląd określił ją mianem zielonej krainy. Jednak ślady archeologiczne wskazują, że pierwsi ludzie pojawili się na Grenlandii 4.500 lat temu i przybyli z Ameryki Północnej.

Od tamtego czasu kraina była zamieszkiwana przez kilka rdzennych ludności. Przodkowie Grenlandczyków Thulowie osiedlili się na północy wyspy ok. 1000 lat temu. W podobnym czasie przybyli Skandynawscy Wikingowie (Eryk Rudy), tyle że zamieszkali oni na południowo -zachodniej części.Grenlandia jest największą wyspą świata (nie będąca kontynentem) o powierzchni 2.166.086 km2. Z czego 81% pokryte jest lodem. Geograficznie należy do Ameryki Północnej, ale polityczne jest częścią Europy – terytorium autonomiczne Królestwa Danii. Nie jest ona jednak członkiem Unii Europejskiej.  

Demografia Grenlandii

Populacja kraju wynosi 55,877 (dane z stycznia 2018), a gęstość zaludnienia 0.14 osoby na km2 obszaru wolnego od lodu.

Największe miasta:

 • Nuuk 17.600
 • Sisimiut 5.414
 • Ilulissat 4.555

Populacja narodowościowa:

 • Duńczycy 54.842
 • Filipińczycy 204
 • Islandczycy 162
 • Tajlandczycy 161
 • Polacy – przynajmniej 2

Żródło stat.gl

Transport

Jak dostać się na Grenlandię?

Największe lotnisko znajduje się w Kangerlussuaq w starej amerykańskiej bazie wojskowej, gdzie skoncentrowana jest większość międzynarodowego ruchu lotniczego. Z Danii można również dolecieć do Narsarsuaq, a z Islandii np. do Nuuk, Kulusuk czy Ilulissat.

Loty obsługiwane są przez Air Greenland oraz Air Icland.   Wyłączność na przewóz dóbr z i na Grenlandię drogą morską, zagwarantowaną przez rząd ma Royal Arctic Lines. – firma w całości rządowa.

Jak poruszać się po Grenlandii?

Miasta i osady nie są połączone drogami. Nie ma również kolei. Ludzie i dobra przemieszczane są w większości drogą morską i powietrzną.

Loty krajowe

Ze względu  na zmienna pogodę, trzeba być przygotowanym na opóźnienia i anulowane loty – coś już o tym wiem, ze względu na złą pogodę przymusowo spędziłem dodatkowy dzień w Ilulissat. Wyleciałem dopiero następnego dnia, po 26 godzinach. Nie było tak źle, zapewniono mi pokój w hotelu i jedzenie.

Na Grenlandii jest 14 lotnisk, 7 lotnisk śmigłowcowych oraz 37 przystanków śmigłowcowych.

 Droga morska

Wzdłuż zachodniego wybrzeża w okresie, gdy morze nie jest skute lodem kursuje statek pasażerski firmy Arctic Umiaq Line. W czerwcu, lipcu i sierpniu na statku pracuje przewodnik, który opowiada o kulturze i zwyczajach Grenlandii oraz oprowadza po mniejszych miejscowościach w czasie postoju w porcie – ciekawe urozmaicenie podróży.  

Korzystając ze statku, trzeba mieć również na uwadze opóźnienia. Tydzień przed moim pierwszym rejsem Nuuk – Sisimiut jednostka M/S Sarfaq Ittuk na kilka dni utknęła z pasażerami w lodzie. Nikt nie przyszedł im na ratunek, bo nikt nie chciał skończyć tak jak oni. Wszystko jednak zakończyło się szczęśliwie. Statek z kilkudniowym opóźnieniem dostarczył wszystkich na miejsce.

Grenlandia ma porty w 16 miastach i przystanie w 60 osadach.

W mieście

  W stolicy Nuuk bez problemu złapiemy autobus (bilet 1.5 h 15 DKK) czy taxi. W drugim co do wielkości mieście Sisimiut również kursują autobusy oraz taksówki. W trzecim największym skupisku Ilulissat musimy zadowolić się jedynie taxi. Miasto nie jest duże i do centrum pieszo, prawie z każdego miejsca dotrzemy w ciagu 10/20 min.   Aby wydostać się poza miasto Grenlandczycy używają łodzi i kładów – latem oraz skuterów śnieżnych i psich zaprzęgów zimą. Pozostaje również siła własnych mięśni ( spacer, rower, narty – zależnie od pory roku).  

Zarejestrowane pojazdy silnikowe
 • Samochody osobowe 4,186
 • Taxi 189
 • Autobusy 76
 • Motory 2
 • Skutery śnieżne 1,179
 • Inne 967

(dane z 2016)

Licencja na zabijanie

Innuici od tysięcy lat polowali i będą polować. Jest to bardzo ważna część ich życia, jak nie najważniejsza. W ten sposób przetrwali w surowym klimacie Grenlandii tysiące lat.     Według informacji z Policji, obywatele Grenlandii nie potrzebują pozwolenia na posiadanie strzelby, ale aby polować muszą mieć licencję. Sprawa ma się inaczej, gdy obywatel chce posiadać pistolet. Trzeba posiadać pozwolenie na broń krótką, są jednak one wydawane bardzo rzadko.  

Licencje posiada 5,813 osób

 • Licencja myśliwska – 1,984
 • Licencja sportowa – 3,829

( dane z 2015)  

Przykładowo w 2015 odłowiono:

 • 88,119 fok, z czego 44,752 stanowiła Nerpa obrączkowana gatunek najmniejszej troski. Szacuje się, że jej populacja wynosi 5 milionów.
 • 2,623 wielorybów,  z czego 1,765 morświnów
 • 12,935 reniferów
 • 2,224 wołów piżmowych
 • 142 niedźwiedzi polarnych

Pierwsze kroki na Grenlandii – Nuuk stolica kraju.

Smaczne Podróże, blog turystyczny, podróże po Polsce i świecie. Nauka latania na paralotni, spływ Czarną Hańczą, Żak Express, Suwalszczyzna

Patronat Honorowy Prezydent Miasta Suwałk oraz Wigierski Park Narodowy

Patronat medialny: TVP3 Białystok oraz Wrotom Podlasia

Wsparły mnie firmy:  Relax oraz Meind

Stolica Grenlandii Nuuk

Rękodzieło na Grenlandii

Pod namiotem na bezludnej wyspie

Prom do Sisimiut – Arctic Umiaq Line

Atrakcje w Sisimiut

Psi zaprzęg na Grenlandii

Qiviut złoto Grenlandii

Kangerlussuaq wrota Grenlandii

Ilulissat góry lodowe

Halibut grenlandzki połów w Ilulissat

Ilulissat lot widokowy

Rozmowa z Grenlandką

Lot do Sisimiut

Rej do Nuuk

Biały Miś w Inuk Design

Spotkanie z Pivinnguaq Mørch

Tags
Leave Comment
 1. 8 Comments

  Agata Skrajnowska

  Poczytałam 🤓ZaciekAwiłam i czekam na kolejnà część🙂Tà z góry:)Pozdrawiam Podróżników- odważników😊

  Reply
  1. 8 Comments

   Arek

   Miło mi to słyszeć :). Kolejna część już wkrótce. Jeśli jesteś ciekawa, jak wyglądały kolejne dni na Grenlandii zapraszam na stronę Smaczne Podróże na YouTube. Filmiki pojawiają się dużo wcześniej niż wpisy :). Pozdrawiam serdecznie :).

   Reply
 2. 8 Comments

  Grenlandia podsumowanie • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] o Grenlandii rozpoczął się wpisem początkowym / informacyjnym, więc na koniec postanowiłem podsumować swoją kolejną […]

  Reply
 3. 8 Comments

  Natalia

  Cześć Arek, a powiedz jak kurtka się sprawiła? Jesteś zadowolony ? Pozdrawiam.

  Reply
  1. 8 Comments

   Arek

   Cześć Natalia,
   kurtka sprawdziła się bardzo dobrze. Nie zmarzłem, nie przewiało mnie i nie przemokłem, ale wbrew pozorom na Grenlandii nie było, aż tak zimno jak się spodziewałem :). Przez większość czasu nosiłem jeszcze polar, a pod namiotem dodatkową koszulkę z długim rękawem.

   Kurtka przeszła kilkukrotnie intensywny test wodoodporność w Anglii. Nie przemokła, ale po kilku godzinach marszu w deszczu materiał nie był w stanie odprowadzić całej pary z ciała i w okolicach ramion była lekko wilgotna. Do tego szary materiał na barkach i ramionach dziwnie pęcznieje w deszczu – wraca później do poprzedniego stanu, ale nie spotkałem się nigdy wcześniej z czymś takim.

   Jestem zadowolony z zakupu jednak w następnym roku, o ile pozwolą finanse kupię oddzielnie kurtkę puchową i kurtkę przeciwdeszczową. Chcę spróbować innych marek; puch będzie prawdopodobnie z Cumulusa, a o przeciwdeszczowej jeszcze nie myślałem.

   Reply
 4. 8 Comments

  Biały Miś w Nuuk • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Grenlandia ciekawostki […]

  Reply
 5. 8 Comments

  Podróż na Grenlandię - przygotowania • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Ciekawostki Grenlandii […]

  Reply
 6. 8 Comments

  Kangerlussuaq wrota Grenlandii • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] Podróż na Grenlandię ciekawostki […]

  Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: