Jak przewieść kota z Polski do UK

Jak przewieść kota z Polski do UK

Jakie wymogi trzeba spełnić, żeby przewieść swojego pupila z Polski do UK. Kroki, które trzeba podjąć. Informację paszportowe dotyczą również psów i fretek.

Jakiś czas temu staliśmy się posiadaczami czarnej, kociej furii o imieniu Loki. Kot urodził się w Polsce i trzeba było go przetransportować do UK. Przed przewiezieniem zwierzaka musieliśmy jednak dopełnić kilku formalności.

Co potrzeba do przewozu zwierzęcia w granicach UE?

  • Zwierzęta muszą być prawidłowo oznakowane. Od 2011 roku znakuje się je mikrochipem. W przypadku starszych zwierząt dopuszczalną alternatywą dla czipa jest tatuaż.
  • Zwierzęta muszą posiadać ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
  • Zwierzęta muszą mieć paszport UE z informacjami na temat szczepień oraz rodzaju oznakowania.
  • Zwierzaki przemieszczane do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Malty i Norwegii muszą zostać poddane profilaktyce przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis.

Kto wydaje paszport dla kota, psa i fretki?

Paszport dla kota, psa i fretki musi zostać wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii.

W naszym przypadku lekarz dokładnie powiedział jakie kroki musimy kolejno podjąć, żeby bez problemu przewieść kota do UK.

W paszporcie dla zwierząt powinny znajdować się następujące informacje:
  • umiejscowienie transpordera lub tatuażu z datą jego wszczepienia, lub wykonania
  • imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia podana przez właściciela i wszelkie cechy charakterystyczne bądź wyróżniające lub znaki szczególne danego zwierzęcia domowego
  • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela
  • imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawia lub uzupełnia dokument identyfikacyjny
  • podpis właściciela
  • informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Chipowanie i paszport można wykonać tego samego dnia. Paszport dla kota jest bezterminowy.

Jak wygląda wyrabianie paszportu i przewóz kota w praktyce

Najpierw trzeba wszczepić kotu chip i wyrobić paszport u uprawnionego lekarza weterynarii. Paszport musi zostać wyrobiony przed szczepieniami, ponieważ te są do niego wpisywane.

Kot musi mieć co najmniej 12 tygodni, żeby można było go zaszczepić na wściekliznę. Po szczepieniu musimy odczekać 21 dni na uprawomocnienie szczepionki i dopiero po tym terminie można ruszyć w podróż.

To jeszcze nie koniec. Na 120 do 24 godzin przed podróżą trzeba odrobaczyć pupila specjalnym preparatem działającym przeciwko Echinococcus multiocularis (tasiemiec bąblowcowy).

Nie więcej niż 48 godzin przed wyjazdem należy ponownie odwiedzić lekarza weterynarii, który przeprowadzi badania kliniczne i jeśli nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, wystawi wywozowe orzeczenie lekarsko-weterynaryjne.

Agata z Loki podróżowali busem akceptującym zwierzaki. Odebrano ich z domu rodzinnego Agaty i dowieziono pod drzwi w domu w UK. Podróż była bardzo męcząca i zajęła 32 godziny.

Loki ciężko znosił pierwsze godziny jazdy (musiał siedzieć w klatce). Pod koniec drogi Agata była ostatnią pasażerką i kierowcy bez problemu pozwolili wypuścić kota, żeby mógł swobodnie chodzić po samochodzie, wtedy też się uspokoił.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla kota + dodatkowe koszty

Samo wystawienie paszportu kosztuje 100 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt:

  • szczepionki na wściekliznę 25 – 35 zł
  • chipowanie 40-50 zł
  • odrobaczanie 20-30 zł
  • badanie kliniczne od 50 zł w górę

Podane ceny są poglądowe, w waszej przychodni może być taniej lub drożej.

Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii przepisy przewozu zwierząt mogą ulec zmianie, jednak na chwilę obecną nie wiadomo jak będą wyglądały owe przepisy.

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *