Halibut grenlandzki połów w Ilulissat

Halibut grenlandzki połów w Ilulissat

English

Początkowo moja gospodyni Mona powiedzmy, że nie była przystępna. Nie wiem czym było to spowodowane. Z czasem jednak zaskarbiłem sobie jej sympatię. Wpływ na to miały chyba ryby :). Nasze późniejsze relacje znacznie się poprawiły; dostawałem obiadki z piwem, przed każdym dłuższym wyjściem kazała mi zrobić kanapki, herbatę w termos i zjeść owoc :). Bariera językowa nie pozwoliła na ucinanie pogawędek, ale w podstawowych kwestiach dogadywaliśmy się.

Dzień przed wypłynięciem łodzią z rybakami, ze względów bezpieczeństwa poinformowałem ją i jej męża Hansa o swoich planach. Wychodzę z założenia, że lepiej aby ktoś wiedział, gdzie w razie wypadku mnie szukać; choć w przypadku zaginięcia na morzu szansę na odnalezienie byłby raczej marne.

Nie zapomnę jej rozbawienia, gdy powiedziałem o swoich rybackich planach :). Początkowo oboje nie mogli zrozumieć moich motywów, ale później chyba pojęli, że nie jestem zwyczajnym turystą 😀 i zaczęli nazywać mnie Aalisartoq; z grenlandzkiego rybak :).

W porcie

W umówionym miejscu byłem 20 min przed czasem. Postałem kolejne 20 min; rybacy Karl i Aqqalu delikatnie się spóźnili. Od razu weszliśmy na pokład i po kilku minutach zaczęliśmy wypływać z portu. Ze względu na krę, którą przyniósł prąd morski, nie było to łatwe; łódka lawirowała między sporymi kawałkami lodu. Pierwszy raz spotkało mnie coś takiego – ciekawa przygoda :).

Zerwana sieć

Początek połowu nie był zbyt udany. W pierwszej sieci nie było zbyt dużo ryb, zaś druga sieć została zabrana przez prąd morski. Kilka godzin pływaliśmy między górami lodowymi, ze spuszczoną kotwicą, w nadziei, że uda się ją przypadkiem zaczepić. Dla mnie była to akurat atrakcja (piękne widoki), dla Karla była to ciężka praca i stres związany ze stratą sprzętu i dochodu.

Przez głowę przeszła mi myśl: zabrali białego na ryby i od razu mają kłopoty. Ciekawe, czy myśleli podobnie?

Nie udało się zaczepić sieci kotwicą, ale po kilku godzinach wypatrzyli swoją boję. W nagrodę za stracony czas siatka była pełna ryb. Wyszło na to, że zaginięcie sieci nie było klątwą białego na pokładzie :); połów był obfity ok. 300 kg halibuta. Rybacy byli bardzo zadowoleni, ja z resztą też. Raz że ich dobry humor udzielił się i mi, a dwa, że było co fotografować; jak możecie zauważyć w poniższej galerii :).

Spodobał mi się pobyt na łódce, więc postanowiłem wybrać się z nimi na ryby drugi raz; i tak nie miałem żadnych planów.

Drugiego dnia, niespecjalnie spieszyłem się do portu. Nie spóźniłem się, ale przyszedłem tylko chwilę przed umówioną godziną. Karl i Aqqalu byli już na pokładzie i czekali na dźwigowego, który miał ściągnąć kontener z połowem z poprzedniego dnia; pierwszego dnia przypłynęliśmy po godzinie 15 i nie było już operatorów dźwigów. Na zewnątrz temperatura oscylowała w okolicach -12°C, więc nie było zmartwienia, że ryby na łódce się zepsują.

Po wymianie kontenerów z pełnych na puste ruszyliśmy na połów. Tego dnia na naszej drodze nie było kry, nie zaginęła również sieć, co nie znaczy, że było nudno :). Widoki wynagrodziły brak zwrotów akcji :). Oprócz niezapomnianych wrażeń, masy zdjęć i filmików odkupiłem od nich kilka kilogramów ryby, którą Mona ugotowała nam na obiad – było prawie jak u mamy :).

Przykładowe dzienne wydatki w Ilulissat – ceny na Grenlandii

CENY W KORONACH DUŃSKICH – DKK WYDATKI
400 DKK – ok. 232,79 złOpłata za 2 dni, które spędziłem na łódce, porównując ceny w agencjach turystycznych; 650 DKK za 3 godzinny rejs między górami lodowymi były to śmieszne pieniądze

200 DKK – ok. 116,39 zł Kilka kilogramów filetu z halibuta, kupione od rybaków

Pozdrawiam

Aalisartoq

Lot widokowy nad Ilulissat Ice Fjord

Ilulissat zwiedzanie

Podróż na Grenlandię ciekawostki

Stolica Grenlandii Nuuk

Rękodzieło na Grenlandii

Pod namiotem na bezludnej wyspie

Prom do Sisimiut – Arctic Umiaq Line

Atrakcje w Sisimiut

Psi zaprzęg na Grenlandii

Qiviut złoto Grenlandii

Kangerlussuaq wrota Grenlandii

Ilulissat góry lodowe

Halibut grenlandzki połów w Ilulissat

Ilulissat lot widokowy

Rozmowa z Grenlandką

Lot do Sisimiut

Rej do Nuuk

Biały Miś w Inuk Design

Spotkanie z Pivinnguaq Mørch

Tags
Leave Comment
 1. 15 Comments

  Agata Skrajnowska

  Kapitalna relacja, przecudne ujęcia i sympatyczny sprawozdający. Dziękuje za wycieczke:)))

  Reply
  1. 15 Comments

   Arek

   Dziękuję Ci bardzo, bardzo serdecznie :), ale zwykłe dziękuję za takie komplementy to za mało :). Jeśli w wiadomości prywatnej prześlesz mi swój adres korespondencyjny to wyślę Ci mały prezent :).

   Reply
   1. 15 Comments

    Agata Skrajnowska

    Nie masz za co dziękować. To my czytelnicy dziękujemy za relacje od A do Z 🎈Wyśmienite podróże tylko u Was. Mowie w liczbie mnogiej bo ze sobą masz Pluszaczki🙆🦄🦄 Podroze z PluszArkiem🤗🎈 A prezentow nie trzeba wystarcza posty🙆💎💎za daleko mieszkam 🙈Pozdrawiam

   2. 15 Comments

    Arek

    Jak uważasz :). Mam już pomysł na rewanż :).

 2. 15 Comments

  Ania

  Mimo przepięknych widoków wolę halibuta już na sklepowej ladzie – mój żołądek nie zniósłby fali i tych flaczków w wiaderku. Rybactwo to najwyraźniej wybitnie męskie zajęcie 🙂

  Reply
  1. 15 Comments

   Arek

   Aż tak strasznie nie bujało :), a flaczki nie powodowały mdłości. Na Grenlandii widziałem kilka kobiet na kutrach, radziły sobie.
   Dobrze, że są jeszcze ludzie, którzy wykonują tak ciężką pracę, abyśmy my mogli się cieszyć rybą na półkach :).

   Reply
 3. 15 Comments

  stopociechblog

  Rzeczywiście widoki zapierają dech w piersi. Już chyba złamałabym swoją lubość do ciepełka i popłynęła. Dobrze, że los nie zrzucił na “białego” i obrócił na dobre. To, co zobaczyłeś, to Twoje. Pozdrawiam

  Reply
  1. 15 Comments

   Arek

   Dziękuje bardzo. Grenlandia na długo zapadnie mi w pamięci. Polecam taki wypad :). Kilka warstw ubrań, ciepła kurtka, buty, czapka, rękawice i mróz nie jest straszny :). Ilulissat jest cudnym miejscem, szczerze polecam.
   Choć nie będę ukrywał, że dużo ciężej podróżowało mi się na Grenlandii niżeli na Filipinach, gdzie wystarczyła koszulka, spodenki i sandały.

   Warto doświadczyć w swoim życiu ciepła i mrozu. Zapraszam na Suwalszczyznę zimą :).

   Reply
   1. 15 Comments

    stopociechblog

    Pieknie napisałeś ” Warto doświadczyć w swoim życiu ciepla i mrozu”. To jest pełnia. Dziękuję za zaproszenie.

   2. 15 Comments

    Arek

    Nie ma za co :). Moim zdaniem Suwalszczyzna jest niedocenianym regionem.

   3. 15 Comments

    stopociechblog

    Przyznaję, nie byłam. Nadrobię.

   4. 15 Comments

    Arek

    Gdyby nie udało Ci się wybrać na Grenlandię są też inne piękne, zimne miejsca, bardziej przystępne cenowo np. Szwecja, Norwegia, Islandia, czy Suwalszczyzna zimą :).

   5. 15 Comments

    stopociechblog

    W ubiegłe wakacje byłam na Północy Norwegii, Lofoty zapierają dech w piersi. Droga Troli, Orłów, ich plaże..

   6. 15 Comments

    Arek

    Nie miałem jeszcze przyjemności zwiedzenia tego kraju. Jest on w mojej głowie i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam wybrać :).

 4. 15 Comments

  Grenlandia podsumowanie • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] kilka warsztatów, spotkałem ciekawe osoby, widziałem góry lodowe, jeździłem psim zaprzęgiem i skuterem śnieżnym, wybrałem się na treking (choć nie były to […]

  Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: