Atrakcje Dumaguete co warto zobaczyć (ceny, dojazd)

Atrakcje Dumaguete co warto zobaczyć (ceny, dojazd)

English

English

Atrakcje Dumaguete

Z samego rana chciałem odebrać pranie  i jak najszybciej ruszyć do Dumaguete. O 7 byłem już w drodze do pralni w San Juan ( na oknie wisiała kartka: godziny otwarcia 7:30 – 17:30 ). Niestety to, że ja chciałem szybko wyjechać nie znaczyło, że wszystkim na tym zależało. Pani pojawiła się dopiero o 9, a co tam klienci! Grzecznie ( nawet nie podniosłem głosu :), mimo, że czekałem 1.5 godziny ) poprosiłem ją o zdjęcie mylącej informacji – niezwłocznie to uczyniła. Od tamtego momentu już mi się nie śpieszyło 🙂 i tak cały plan legł w gruzach.

Wróciłem spokojnie do hostelu, przepakowałem się i z plecakami w okularach Ferrari 🙂 pomknąłem na swoim rumaku niczym Schumacher do portu. Ah, ten wiatr we włosach :).

W porcie rozliczyłem się z Panem od motoru ( dopłata za dodatkowy dzień ). Pomógł mi on jeszcze szybko ogarnąć bilet i opłatę portową. Musiałem biec, aby zdążyć na prom. Krzyczałem”wait for me, wait for me” – śmiali się ze mnie, ale poczekali :)! Jednak nie wszystko od rana szło źle :).

Pokonanie trasy Siquijor – Dumaguete zajęło 1.5 godziny. Z portu w Dumaguete do centrum idzie się max 10 min. Można też zawsze wynająć trzykołowca lub taxi. Za radą Marcina z poluzuj.pl kupiłem od razu bilet na nocny prom do Cebu. W centrum znalazłem jakiś hostel, gdzie zostawiłem plecaki i ruszyłem na miasto.

Szukając cienia

Z nieba lał się żar.Upał doskwierał wszystkim. Ciężko było chodzić w nieocienionych miejscach. W pewnym momencie myślałem, że zemdleję, ale po solidnym posiłku, butelce wody i chwili odpoczynku wróciłem do formy. W mieście nie ma zbyt wiele do zwiedzania ( moja opinia ). Kościół, dzwonnica, pobliski park i targ oraz muzeum.

Około 16 zaczął padać deszcz. Chodziłem wtedy ulicami i ciszyłem się chłodem :).

Mam takie szczęście, że zawsze jak chcę posiedzieć sobie sam i poobserwować otoczenie przyczepi się ktoś nieproszony. Tak było i wtedy, nie liczę już sprzedawców, którzy chcieli wcisnąć mi wiagrę i “prawdziwe perły w okazyjnej cenie”. Jeden pijany gościu przebił wszystkich. Przysiadł się, przedstawił ( nie pamiętam imienia) i zaczął monolog 🙂 :

” Shark, bełkot, Cebu, shark, bełkot” x 10, i bądź tu mądry :). Pytałem go, czy chodzi mu o atak rekina w Cebu, ale usłyszałem i zrozumiałem tylko: ” Shark, bełkot, Cebu, shark, bełkot” :). Na koniec gawędziarz poprosił o zapłatę, niestety odprawiłem go z kwitkiem – nie porwała mnie jego opowieść.

Nocny prom do Cebu był dla mnie nowym doświadczeniem – strach pomieszany z ekscytacją. Dostałem łóżko zaraz przy barierce z widokiem na morze :). Przymocowałem porządnie bagaż i z nadzieją, że nie wypadnę w czasie rejsu położyłem się spać ( nogi delikatnie podkurczone, żeby nie wystawały za burtę 🙂 ).

Dzienne wydatki w podróży po Filipinach

CENY W PESO FILIPIŃSKIM ₱, 1 peso = 100 centavosWYDATKI
105 – ok. 7,89 złPranie
55 – ok. 4,13 złŚniadanie – czekając na otwarcie pralni
250 – ok. 18,78 złDopłata za dodatkowy dzień wynajęcia motoru
130 – ok. 9,77 złProm Siquijor – Dumaguete
14 – ok. 1,05 złOpłata portowa
310 – ok. 23,29 złBilet na nocny prom Dumaguete – Cebu
54 – ok. 4,06 zł Footlong hot dog + Mirinda
50 – ok. 3,76 złWejście do muzeum
146 – ok. 10,97 złKurczak, ryż i cola
10,5 – ok. 0,76 zł6 pocztówek
110 – ok. 8,26 zł2 znaczki, tu zacząłem się zastanawiać, czy wcześniej wysłane kartki dotrą, skoro zapłaciłem tylko 17 peso za znaczek, a teraz 55.
15 – ok. 1,13 złNapiwek dla ulicznego grajka
2 – ok. 0,15 złPubliczna toaleta
30 – ok. 2,25 zł1l wody
22 – ok. 1,65 zł Zeszyt
8,5 – ok. 0,60 złDługopis
20 – ok. 1,50 złArbuz
30 – ok. 2,25 złHerbata w barze
29 – ok. 2,18 złLód
260 – ok. 19,53 złLechon (wieprzowina) z ryżem
50 – ok. 3,76 złNapiwek dla Pani za przechowanie bagażu

Filipiny atrakcje w Cebu

Szukając cienia Rabka Zdrój

blog turystyczny, blog podróżniczy, promocja regionu
Tags
Leave Comment
 1. 2 Comments

  Biały Miś prom Arctic Umiaq Line • Smaczne Podróże - Smak Życia

  […] podróży po Filipinach spałem już na statku, ale w żaden sposób nie mogę porównać tamtej przeprawy do […]

  Reply
 2. 2 Comments

  Filipiny kraj kontrastów - Siquijor

  […] Filipiny Dumaguete […]

  Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: