Biały Miś lot widokowy w Ilulissat

English

W agencji turystycznej

Na samym początku pobytu w Ilulissat odwiedziłem jedną z większych agencji turystycznych World of Greenland. W ich kwietniowej ofercie znajdowały się następujące atrakcje:

 • przejazd psim zaprzęgiem
 • rejs statkiem wokół gór lodowych
 • treking
 • skuter śnieżny
 • lot helikopterem

Trochę słabo, zważywszy na fakt, że jechałem już psim zaprzęgiem, skuterem śnieżnym, spędziłem dwa dni z rybakami pływając między górami lodowymi, a lot helikopterem był niemożliwy ponieważ w czasie mojego pobytu maszyna była zepsuta.

Lot widokowy

W kolejnej agencji znalazła się jeszcze jedna atrakcja: lot awionetką nad Icefjord – ciekawa opcja; z tej perspektywy nie oglądałem jeszcze gór lodowych. Jednak tu pojawił się inny problem, aby lot się odbył, potrzeba było minimum 4 chętnych. Do tego cena 2750 DKK za godzinę lotu (ok. 1500 zł) trochę drogo.

Musiałem poważnie to rozważyć. Tyle kasy, za tak krótką przyjemność; z drugiej strony być na miejscu i nie zobaczyć jak najwięcej, też było słabym rozwiązaniem.

Treking

Czekając kilka dni na odzew od pilota wybrałem się pobliskim szlakiem na spacer. Ścieżka była wydeptana, dobrze oznaczona, a śnieg twardy – nie zapadałem się. Mimo, że po pierwszym trekingu powiedziałem sobie, że bez rakiet śnieżnych nigdzie nie idę, zachęcony dobrymi warunkami następnego dnia postanowiłem wybrać się na dłuższy treking.

Z rana smaczne śniadanie, herbata w termos, owoc na drogę od Mony 🙂 i w drogę. Pierwsza godzina była bułką z masłem, „schody” zaczęły się później. Po ok. godzinie zacząłem zapadać się do pasa, żeby wydostać się musiałem iść na czworaka, po czym znowu się zapadałem. Stwierdziłem, że nie ma co, wracam.

Widok na Icefjord piękny, ale następnym razem gdy przyjdzie mi do głowy treking po śniegu zabieram rakiety śnieżne :).

Hong Kong Lady

Spokojnym krokiem wracałem ze spaceru na kwaterę. Pod drzwiami zastałem zmarzniętą dziewczynkę (bez zapałek). Azjatyckie rysy, duża walizka (sporą jej część wypełniały zupki i batony energetyczne), czapka z bąblem; całkowicie nie pasowała do zimowej aury :). Wpuściłem bidule do środka i zrobiłem herbaty.

Polly z Hong Kongu pierwszy raz widziała śnieg, a ja pierwszy raz w życiu widziałem, żeby ktoś z tego powodu tak się cieszył :). Ekscytowała się również z innych powodów: pyszny serek topiony, pyszny chleb. Na pytanie, czy nie mają u siebie europejskich produktów, odpowiedziała, że mają, ale nie tak smaczne :).

Lot widokowy nad Icefjord

Dostałem wiadomość od pilota, że są chętni na lot widokowy, niestety dla mnie reszta wybrała krótszą i tańszą opcję, która nie obejmowała przelotu nad lodowcem.

Mimo, że nie było to do końca co chciałem, zdecydowałem się polecieć; raz się żyje.

Latałem już mniejszymi samolotami turbośmigłowymi, ale pierwszy raz leciałem awionetką. Bardzo mała puszka; na lot widokowy jak najbardziej, dłuższe przeloty nie polecam.

W powietrzu spędziliśmy 30 minut, na tę trasę w zupełności wystarczyło. Szkoda tylko, że nie udało się zobaczyć lodowca.

Przykładowe ceny w DKK:

 • 20 herbata
 • 30 deser
 • 103 halibut z ryżem
 • 123 obiad z herbatą
 • 131 taxi centrum miasta – lotnisko Ilulissat
 • 1800 lot widokowy
 • 100 dwa małe piwa

Patronat Honorowy Prezydent Miasta Suwałk oraz Wigierski Park Narodowy

 

 

Patronat medialny: TVP3 Białystok oraz Wrotom Podlasia

Wsparły mnie firmy:  Relax oraz Meind

 

 

 

 

 

9 Replies to “Biały Miś lot widokowy w Ilulissat”

  1. Dziękuję :). Na zdjęciu akurat nie ma Zosi ;), to nowa żyrafa, która została w Dublinie. Siostra określiła Suwałkowego 🙂 mianem placka :).

   1. Gdyby siedzialy przodem to bym się zorientowala🙈Nie ujawniłeś imionka nowej zyrafki🤓Placek- doborowy😎Swietnie pasuje mu🙃Siostra ma wyczucie💃🏼Milej niedzielaski

   2. :), nowa żyrafa została nazwana przez dziecko znajomych „Żyronika” :). Prawda, że oryginalnie :)? Miłego poniedziałku :).

   3. Oj bardzo kreatywny i inteligentny :). Mam nadzieje, że będzie z niej podróżniczka :).

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.